"Erken seçim" yalanlandı

Başbakan Erdoğan ile CHP Lideri Baykal arasında geçtiği iddia edilen ve bugün basına yansıyan "erken seçim" sohbeti, Başbakanlık kaynaklarınca yalanlandı. Geçtiğimiz hafta Aydınlık dergisinde iddia edilen Erdoğan - Remzi Gür görüşmesi ile ilgili bir açıklama ise yapılmadı

30 Ekim 2009, Cuma 15:42
A A

Başbakanlık kaynakları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal arasında dün Anıtkabir’de gerçekleşen sohbette, gazetelere yansıdığı biçimde özellikle "erken seçimi ima eden bölümlerin sohbette konuşulmadığını" belirtti.
Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, bazı basın yayın organlarında yer alan ve Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Baykal arasında dün Anıtkabir’de yapılan sohbet ile ilgili yayımlanan diyalogların bazı kısımlarının doğru olmadığı öğrenildi.
Başbakanlık kaynakları, dün Anıtkabir’de Başbakan Erdoğan ile Deniz Baykal arasında bir sohbet gerçekleştiğini, ancak gazetelere yansıdığı biçimde özellikle "erken seçimi ima eden bölümlerin sohbette yer almadığını" bildirdi.
Deniz Baykal’a atfen, "sizin ne yapacağınız belli olmaz. Bu yüzden yurt gezilerimizi sürdürüyoruz" ve Başbakan Erdoğan’a atfen, "evet haklısınız, her şey olabilir" cümlelerinin "sohbet sırasında konuşulmadığı ve tamamen hayal
ürünü olduğu" ifade edildi.

ERDOĞAN - REMZİ GÜR GÖRÜŞMESİ YALANLANMADI

Cumhuriyet gazetesi ise Başbakanlıktan beklenen bir başka açıklamayı bugün sütunlarına taşıdı. Haberde, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, kızı Sümeyye için işadamı Remzi Gür’den para istediğine ilişkin telefon kayıtlarının Aydınlık dergisinde yayımlanmasının üzerinden 5 gün geçmesine karşın ne Başbakanlık’tan, ne de Erdoğan’dan konuya ilişkin bir açıklama yapılmadığına" dikkat çekildi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

"Derginin 25 Ekim tarihli sayısında yer alan “Remzi Gür Tayyip’in Gizli Kasası” başlıklı haberde Erdoğan’ın ABD’de okuyan kızı Sümeyye için işadamı Remzi Gür’den para istediği ileri sürülmüştü. Habere dayanak olarak da bir telefon kaydı ortaya konulmuştu. Haberde Erdoğan’ın, kızının paraya ihtiyacı olduğunu dile getirerek para istediği, Gür’ün de bu isteği “Tamam, olur efendim… Siz merak etmeyin…” diyerek kabul ettiği kaydedilmişti. Bu haberin Aydınlık’ta yayınlanmasının üzerinden 5 gün geçmesine karşın ne Başbakan Erdoğan’dan ne de Başbakanlık Basın Merkezi’nden konuya ilişkin bir açıklama yapıldı. Konu aradan geçen süre içerisinde bazı yazarlar tarafından da köşe yazılarında dile getirildi. Ancak Başbakanlık’tan yine bir açıklama yapılmadı."

AA - Cumhuriyet

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.