Erken tanı hayat kurtarır

Erken tanı hayat kurtarır

Dünyada her yıl binlerce kadının hayatının kaybetmesine neden olan meme kanserinden erken tanını önemine değinen uzmanlar, bu kanser türünde erken teşhisin hayat kurtardığına dikkat çekti

06 Temmuz 2015, Pazartesi 15:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kadınların korkulu rüyası olan meme kanseri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl binlerce kadının yaşamını yitirmesine neden oluyor. Aile Hekimliği Uzmanı ve Acil Sorumlu Hekimi Filiz Arabacı, meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığına dikkat çekerek, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

İHMAL ETMEYİN

“Kadınlar genellikle bu konu hakkında konuşmayı pek sevmezler. Ama yakın çevresinde veya tanıdığında bir meme kanseri öyküsü duyduklarında kadınların çoğu bu hastalığın sanki hep başkalarının başına geleceğini düşünseler de 'Bir doktora kontrol için gitsem mi?' sorusu akıllarının bir kenarında kalır. Ancak bu düşünce maalesef, çoğunlukla birkaç gün içerisinde unutulur gider. Ta ki bir sonraki meme kanseri öyküsüne kadar.”

ERKEN YANI YÜZ GÜLDÜRÜCÜ SONUÇLAR VERİR

“Kontrole gidildiğinde hekim, öncelikle bireyin aile öyküsünü, kişisel ve ailesel risk faktörlerini değerlendirir. Görüntüleme metotlarında ise günümüz teknolojisinin sunduğu mamografi, meme USG ve meme MRI gibi yöntemler sayesinde hekim meme sağlığının son durumu hakkında bilgiler verebilmekte. 40 yaş üzeri mamografi, 40 yaş altında ise meme USG tanısal yöntemler arasında birinci seçenektir. Gerekir ise biyopsi gibi ileri yöntemlere de tanı amaçlı başvurulabilir. Sonuçlar, hasta için olumsuz olduğunda bile meme kanseri günümüzde, özellikle de erken tanı konulduğunda, yaşam süresi ve kalitesi açısından en yüz güldürücü sonuçların alındığı kanser türlerinden birisidir.”

İHA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Günde 3-4 fincan kahve içerseniz ne olur?