Erken teşhiste önem taşıyor: Meme yoğunluğunuzu biliyor musunuz?

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Radyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Irmak Durur Subaşı, yoğun meme yapısının; kendi kendine muayene sırasında hastaların önemli bulguları fark edememesine ve ayrıca mamografide kanser bulgularını örtebileceğine neden olabileceği uyarısında bulundu.

10 Kasım 2020, Salı 14:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Radyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Irmak Durur Subaşı meme kanserinin erken teşhisinde meme yoğunluğunun önemi hakkında açıklamada bulundu.

Meme yoğunluğunun kişiye özel olduğunu dile getiren Subaşı, “Meme dokusu, genel olarak süt ve yağ bezlerinden ve destek dokudan oluşur. Memenin kompozisyonunu oluşturan bu yapılardan, fibroglandüler doku dediğimiz süt bezlerinin oranı fazla ve dağılımı düzensiz ise sırasıyla yoğun ve heterojen meme yapısından bahsederiz. Meme yoğunluğu ve meme bezlerinin dağılımı, genellikle meme içerisinde düzenli değildir ve kadından kadına da farklılık arz eder” bilgisini verdi.

"Önemli bulguların fark edilmesini önlüyor"

"Önemli bulguların fark edilmesini önlüyor"

Meme yoğunluğu, emzirme hacminin iyi olabileceği avantajını taşıyabilse bile bazı olumsuzlukları da beraberinde getirebileceğine dikkat çeken Subaşı, “Hastaları yüksek ya da orta risk grubuna sokmaz ancak meme kanseri ile ilgili hafifçe risk artışı anlamına gelebilir. Artan meme yoğunluğu, kendi kendine muayene sırasında hastaların önemli bulguları fark edememesine sebep olabilir. Ayrıca mamografide kitle veya kanser bulgularını örtebilir” dedi.

Eski meme kontrol filmlerinizi atmayın!

Eski meme kontrol filmlerinizi atmayın!

Her meme kontrolünden sonra çıkan sonuçların mutlaka karşılaştırılması gerektiğini vurgulayan Subaşı, “Özellikle tamamlayıcı tetkik olarak yapılabilen, özel mamografi projeksiyonları (hastaya özel, radyologlarca önerilen ve özel pozisyonlarda elde edilen grafiler), tomosentez veya ultrasonografi ile bulgular detaylandırılabilir. Ayrıca düzenli kontroller ve her bir kontrolde eski ve yeni filmlerin yan yana karşılaştırılması da sessiz anormalliklerin saptanmasını kolaylaştırır” açıklamalarını yaptı.

Meme yoğunluğumu nasıl anlayabilirim?

Meme yoğunluğumu nasıl anlayabilirim?

Genellikle mamografi tetkiklerinin başında hastaların meme yapısının ayrıntılı olarak tanımlandığını söyleyen Subaşı, hastanın meme yoğunluğuna da özellikle değinildiğini belirtti.

Sadece meme yoğunluğu nedeniyle bile ek tetkiklerin istenebileceğinin altını çizen Subaşı, “Memeyi görüntülediğimiz, mamografi, ultrasonografi ve ileri görüntüleme yöntemi olarak manyetik rezonans görüntüleme gibi tetkiklerin her birinin fiziksel prensibi, bu tetkiklerde kullanılan enerji türü farklıdır. Bu fark nedeni ile meme ile ilgili bize farklı bilgiler sunabilirler ve burada önemli olan bu tetkiklerle hastalara bütüncül yaklaşım sağlanabilmesidir. Hangi durumda ve hastada hangi görüntüleme yönteminin kullanılması gerektiğine karar verirken mutlaka bu konuda deneyimli radyoloji uzmanlarının önerilerine uyulmalıdır” tavsiyelerinde bulundu.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kurutulmuş gıdalarda Aflatoksin mantarı tehlikesi