Erken yaşlanmanın 13 nedeni

Erken yaşlanma belirtileri nelerdir? Kaz ayakları, beyaz saçlar,cilt lekeleri... Bunları çözümlemek için pek çok yol var ancak önemli olan henüz ortaya çıkmadan engellemek. Bu nedenle erken yaşlanma nedenlerini bilmek gerekiyor. Hayatınızda yapacağınız ufak değişiklikler, sağlık ve güzellikle yaşlanmanızı sağlayabilir. Peki neden erken yaşlanırız? İşte erken yaşlanmanın 13 nedeni!

12 Eylül 2020, Cumartesi 11:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Fazla zayıf olmak

Fazla zayıf olmak

Evet, maalesef fazla zayıf olmak da dezavantaj. Yüz yağlarını kaybetmek sarkmalara ve yaşlı bir görünüme sebep olur. Uygun beslenme ve egzersiz ile sağlıklı bir kiloda sabit kalmaya çalışın. Ve yüzünüzü beslemeyi unutmayın. Sizi içten dışa besleyecek yiyecekler tüketin:

  • Somon balığı ve ceviz gibi Omega 3 yağları içeren besinler
  • Kolajen üretimini artıran C vitamini, narenciye, kivi ve ıspanak
  • Güneş hasarına karşı koruyan likopen içeren domates sosu ve pembe greyfurt

 Cildin kuru kalması

Cildin kuru kalması

Kuru ve kaşıntılı cilt zamanla dökülür ve incelmeye başlar ve böylelikle su kaybı gerçekleşebilir. 40 yaşlarında cildinizin daha kuru ve dökülmeye yatkın olduğunu fark edebilirsiniz. Cildinizi yeteri kadar nemlendirir ve su desteği sağlarsanız cildinizin yaşlanmasını azaltabilirsiniz. Cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi mutlaka düzenli olarak kullanmanız gerekebilir.

Genetik

Genetik

Vücut, tek başına -DNA’ya dair bireysel hasarı düzeltebilme becerisiyle ilişkisinde- antioksidan olarak çalışan enzimleri üretme özelliğine sahiptir. Böylece vücutta üretilen antioksidan enzimlerin çoğu, yaşlanma sürecinde genetik kodda meydana gelen hasarların etkili bir şekilde onarılmasından sorumludur. Kısacası, vücudun antioksidan üretme ve genetik hasarı düzeltme eğilimi, kişisel genomlarımızla ilişkili olarak ortaya çıkan doğal bir süreçtir.

 Az su içmek

Az su içmek

Su içmek çok klişe gelebilir ama yaşamamız için yemek yemekten daha da önemli. İçtiğimiz su da bedenimiz için çok önemli mineraller var ve bedenimizin yüzde 70’ i de su. Organlarımızın sağlıklı çalışması içinde sıvı ihtiyacının yaşa göre karşılanması gerekir. Orta yaşlardaki sağlıklı kişiler için günlük su tüketimini kilogram başına 40 cc. olarak hesaplayabiliriz.


 Şeker tüketimi

Şeker tüketimi

İleri Glikasyon Ürünleri (AGEs), yaşlanmayı ve hastalanmayı hızlandırır. Basit şekerler proteinlere yapışıp yapılarını bozar, kollajende bir protein yapı olduğu için, bedenimizdeki inflamasyon arttıkça dokularımız, cildimiz, saçlarımız, gözlerimiz de yaşlanır.


 Güneş koruyucu kullanmamak

Güneş koruyucu kullanmamak

Cilt yaşlanmasında ‘kamyon şoförü’ örneği verilir, güneş altında uzun saatler araba kullanan şoförün yüzünün bir tarafının diğer tarafına göre kuru, lekeli ve derin çizgileri olduğu fark edilir. Güneşten korunmanın yaşlanma da çok etkili olduğunu biliyoruz, güneşin nimetlerinden faydalanmalıyız, ancak en çok yaşlanan bölgelerimizi, yüz, el boyun, dekolte gibi bölgelerimizi korumayı ihmal etmemeliyiz.

 Tekrarlayan mimikler

Tekrarlayan mimikler

Kaşların arasındaki ‘11’ çizgisi denilen kırışıklıkların bazen çok fazla sinirlenme, kızma ile ilgili olabildiği gibi bazı göz bozukluklarından dolayı da oluşur. Yüzümüzde bazı kasları fazla kullandıkça o bölgelerde kollajen kayıpları oluşur ve kırışıklıklar derinleşir.

Sigara

Sigara

Sigara içmek, cildin yaşlanma sürecini muazzam derecede hızlandırır. Dolayısıyla buna bağlı kırışıklık oluşumu, 20’li yaşlarda dahi gözlemlenebilir. Dumanın ciğerlere dolması -genel sağlığa etkisini bir tarafa bıraksak bile- cilt için korkunç bir etkiye sahiptir. Tütünün, cilt üzerinde, sağlıksız bir renk ve doku ortaya çıkardığı kanıtlanmıştır. Dolayısıyla cildimiz ve vücudumuz için yapabileceğimiz en iyi şey -elektronik sigara da dahil olmak üzere- sigara tüketiminin tüm formlarından uzak durmaktır.

 Gözlerinizi ovuşturmak

Gözlerinizi ovuşturmak

Gözleri ovuşturmak göz çevresindeki hassas deride kırışıklık ve kararmalara sebep olur. Çünkü pigment değişiklikleri yaşlılığa sebep olur ve görünümünüze fazladan seneler katabilir.Eğer gözlerinizi ovuşturmaktan bir türlü vazgeçemiyorsanız, teşhis koyması ve tedavi görmek için bir alerji uzmanına görünün. Ayrıca makyaj yaparken, silerken veya kontak lens takarken de göz çevresindeki deriye hassas davranın.


 Yan yatmak

Yan yatmak

Cenin pozisyonunda yatmak rahat olabilir ama cildiniz için oldukça sakıncalıdır. Yüzüstü uyumak da öyle. Yıllarca her gece yüzünüzün yastık ile teması kırışıklıklara sebep olur. Kendinizi mümkün olduğunca çok sırt üstü yatmaya alıştırın.

 Pipet kullanmak

Pipet kullanmak

Dişlerinizi korumak için ya da sadece hoşunuza gittiği için içeceklerinizi pipetle mi tüketiyorsunuz? Bu ağzınızın etrafında çizgiler oluşmasına ve erken yaşlanmaya sebep olur. Pipet kullanmaktan sakının, dudaklarınızı büzüştürmeyi öpüşmeye saklayın. 

 7/24 stres

7/24 stres

Eğer kronik olarak kaygılı bir insansanız, vücudunuz sürekli stres hormonları üretir ve bu da erken yaşlanmanıza neden olur. Kortizol, en büyük stres hormonu, kolajenleri parçalar ve cildinizin sarkmasına, kırışmasına neden olur. Ayrıca vücudunuz bu şekilde bir savaş içindeyken besinler ve oksijen sadece organlarınıza destek verir, cildinize yaramaz. Kronik stres ve anksiyete kaşların hatlarını yıpratır ve çatık kaşa sebep olur.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Zayıf ve genç gösteren 10 makyaj hilesi