Erken yaşlanmanın önüne geçmek için uyku pozisyonları

Artık her gece uykumuzu aldığımızdan emin olmanın cildimiz için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Makyajlar temizleniyor, 7 ila 9 saat arası uyunuyor... Ama hala şiş ve kızarık gözlerle mi uyanıyorsunuz? Hala yorgun hissediyorsunuz? Peki hangi pozisyonda uyuyorsunuz? Uyku pozisyonu, doğrudan kan akışını etkilediği için cilt üzerinde büyük tesiri bulunur. Yani yastıksız uyuduğunuz bir günün ertesinde yorgun görünüyor olma ihtimaliniz yüksek örneğin. Peki erken yaşlanmayı önlemek için ne şekilde uyumalıyız?

16 Mayıs 2020, Cumartesi 11:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Tek taraf üzerine uyumak

Tek taraf üzerine uyumak

Deneyimlerimiz özellikle sert yastıkta yatmanın, uyku sırasında yoğun olarak yan yatma pozisyonunun kullanılmasının yaşlanmayı hızlandırıcı etkileri olduğunu gösteriyor. Yine çoğu insanın yan pozisyondaki uykuda özellikle bir tarafa daha fazla yattığını ve yıllar içerisinde o tarafta yaşlanma etkilerinin daha yoğun olarak ortaya çıktığını da söylemek gerekiyor. Bir insanın yüz dâhil tüm vücudunda tam bir simetrinin olmayacağı kesin, ancak yan yatıştaki bu dengesizlik bu asimetriyi daha da bariz bir duruma getirebiliyor. Yine bazı insanlarda, yan yatış alışkanlığına bağlı olarak uyku çizgileri olarak adlandırabileceğimiz ek kırışıklıkların da ortaya çıkabildiğini unutmamak lazım. 

 Yüzüstü uyumak

Yüzüstü uyumak

Yüzüstü yatma alışkanlığı olmayan kişilerin daha az kırışıklığı olduğu görülür. Yüzünüzün saatlerce yastığa basılı şekilde durduğunu hayal edin. Bu şekilde gözlerinize ve kalbinize olan baskı artacaktır çünkü gözünüz ve kalbiniz aynı hizada kalacak. Bu, yüzünüze giden kan akışının artması demek. Yastğınızdaki saç yağının neden olduğu sivilcelerden bahsetmiyoruz bile. 

Sırtüstü uyumak

Sırtüstü uyumak

Uyku sırasında yüzünüze gelecek basınç ne kadar az olursa o kadar iyi olacaktır. Ancak boyun ve omurga sağlığı açısından çok yumuşak yastıkların zararlı olacağı unutulmamalı. Uyku sırasında uygun omurga pozisyonunu sağlayacak şekilde, yumuşak bir yastık seçilmelidir. Yan yatıştan olabildiğince kaçınmak gerekiyor. Uyku sırasında yan yatış pozisyonunu kontrol etmek mümkün olmayabilir ama en azından uykuya geçişte sırtüstü pozisyonu seçerseniz zaman içerisinde bu bir alışkanlık haline gelebilir. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bebe pudrasıyla yapabileceğiniz 6 güzellik ve bakım hilesi