ERÜ'de hastanın kalp kapakçığı değiştirildi

ERÜ'de hastanın kalp kapakçığı değiştirildi

13 Nisan 2019, Cumartesi 16:18
A A
ERÜ'de hastanın kalp kapakçığı değiştirildi

KAYSERİ, (DHA) - KAYSERİ'de kalp kapakçığı darlığına bağlı olarak nefes darlığı şikayeti yaşayan ve açık kalp ameliyatı olması da risk taşıyan Asım Çelik'in (60) TranscatheterAorticValveImplantation(TAVI) adlı kapalı yöntem ile kalp kapakçığı değiştirildi.
ERÜ İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi'nde öğretim üyesi olan Asım Çelik, kalp rahatsızlığı nedeniyle ERÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Polikliniğine başvurdu. Nefes darlığı nedeniyle açık kalp ameliyatı olması riskli olan Asım Çelik, TAVI adlı kapalı yöntem ile kalp kapakçığı değiştirildi. ERÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Kayseri Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ramazan Topsakal, gerçekleştirilen operasyonla ilgili olarak, "Hastamız Asım bey, aynı zamanda üniversitemizin hocasıdır. Yaklaşık 5 yıl önce bir bypass operasyonu geçirdi. Bypass ameliyatı ile ile herhangi bir problemi yoktu. Bize nefes darlığı ve yorulma şikayetleri ile başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda aort kapağında bir darlık tespit ettik. Muhtemelen daha önceki ameliyat sırasında bu darlık yoktu. Yıllar içerisinde kireçlemeye bağlı darlık artmış. Hastamızın ikinci bir açık kalp ameliyatının riskli olduğunu düşünerek TAVI dediğimiz kapalı yöntemle kapağını değiştirdik. Şuanda her şey yolunda. Bugün hastamızı taburcu etmeyi düşünüyoruz” dedi. 
Kalp kapakçığı değişerek sağlığına kavuşan Asım Çelik ise, kendisini tedavi eden doktorlara ve hastane personeline teşekkür etti. 

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...