Erzurum Palandöken'e yapay buz parkı

Dünyanın sayılı kayak merkezlerinden biri olan Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'ne, yapay buz parkı yapıldı. Palandöken'e gelenler kayağın dışında isterlerse ücretsiz olarak buz tırmanışı da yapabilecek.

26 Kasım 2019, Salı 00:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Buz dağı görenleri şaşırtıyor

Buz dağı görenleri şaşırtıyor

Deniz seviyesinden 3176 metre yükseklikteki Palandöken'in 2200 metresindeki güney pistine 20 metre yüksekliğinde 150 metre uzunluğunda yapılan buz dağı görenleri şaşırtıyor.

Alpin Outdoor Doğa Sporları Kulübü Başkanı Mustafa Tekin 3 yıllık bir hayali 2 ay emek verdikten sonra gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi:

"Buz dağını yaptığımız yerin üzerinden akarsu yeraltı kanalına gidiyordu. Biz o suyun bir kısmını borularla yukarı taşıdık.

Kaya parçalarının düşmemesi için dağa çekilen çelik torların üzeri belediye tarafından beton püskürtülmüştü. 

Devasa bir buz dağı oluştu

Devasa bir buz dağı oluştu

Biz de bunun üzerine suyu akıttık. Geceleri hava sıcaklığı sıfırın altında 5 ile 10 derecenin altına düşünce devasa bir buz dağı oluştu.

24 Aralık'ta açılışını yaptığımız buz dağında 10-12 Ocak tarihleri arasında 'Palandöken Outdoor Festivali'ni düzenleyeceğiz. 

Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyor

Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyor

Festivalde Buz Tırmanışı, Dağ Kayağı, Karda Bisiklet ve 93 Harbi Şehitleri anma Palandöken tırmanışı olacak. Buz dağı Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyor."


Buzun kalınlığı 40 santimetreye ulaştı

Buzun kalınlığı 40 santimetreye ulaştı

Palandöken'e gidenlerin şaşkınlıkla izlediği buz parkındaki buzun kalınlığı 40 santimetreye ulaştı.

Aynı anda 15 kişinin tırmanabilecek

Aynı anda 15 kişinin tırmanabilecek

Festivalin yapılacağı güne kadar buzun kalınlığının bir metreyi bulması bekleniyor. Aynı anda 15 kişinin tırmanabildiği buz dağında eğitimler de verilecek. Turgay İPEK/ERZURUM (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Operasyonda yakalanan dilenci gayrimenkul zengini çıktı