Erzurum’da binlerce kişi Aziziye Tabyaları'na yürüdü

Osmanlı-Rus Savaşı’nda Erzurum halkının taş, sopa ve baltalarla geri aldığı Aziziye Tabyaları’ndaki destana tanık olmak için sabah namazında düzenlenen etkinliğe, bu yıl da binlerce Erzurumlu katıldı

09 Kasım 2018, Cuma 10:37 Son Güncelleme:
A A
Erzurum’da binlerce kişi Aziziye Tabyaları'na yürüdü

Rus tehdidini önlemek için 1872 yılında Sultan Abdülaziz tarafından Fosfor Mustafa Paşa yönetiminde Erzurum-Kars Karayolunu kontrol altında tutmak amacıyla Top Dağı’na yaptırılan, üç tarafı toprağa gömülü Aziziye Tabyası, tarihi günlerinden birine daha sahne oldu.

10 BİN KİŞİ KATILDI

"93 Harbi" olarak bilinen 1877 Osmanlı-Rus Savaşı’nda "Aziziye Tabyası düştü" haberi üzerine Erzurum halkı taş, sopa ve baltalarla tabyaları geri alarak destan yazdı. O günün ruhunu yakalamak ve tanıtımını yapmak için Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Tabyalar Platformu tarafından bu yıl beşincisi organize edilen etkinliğe yaşlısından gencine yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Erzurum’daki tüm camilerde okunan salanın ardından cami önlerinde ve farklı güzergahlarda toplanan halk, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazır bekletilen otobüslerle Karskapı Şehitliği’ne taşındı. 9 pare top atışı ardından şehitlik önünde ellerinde Türk bayrakları ile toplananlar tekbir getirerek yürüyüşe başladı.

Kadınlı erkekli binlerce kişi, Nene Hatun’un destanlaştığı ve mezarının bulunduğu deniz seviyesinden 2 bin metre yükseklikteki Aziziye Tabyası’na akın etti. Tabyalarda toplanan kalabalık, İstiklal Marşı’nı söyledikten sonra okunan Kur'an-ı Kerim’i dinledi.

'TARİHİMİZDEN ALDIĞIMIZ GÜÇLE ÖNÜMÜZE BAKIYORUZ'

Vali Okay Memiş, "Tarihte böyle vatandaşımız görevi olmasa bile kahramanlığa vesile olabiliyor. Allah bütün şehitlerimize rahmet eylesin. Bugün tarihteki bu anlamlı günle beraber milletimizin 15 Temmuz'da yazdığı destanı da hatırladım. Milletimiz tıpkı 1877’de olduğu gibi 15 Temmuz'da da içindeki hain darbecilere, hain FETÖ’cülere sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde mücadeleyi başlattı. Ne mutlu bize ki tarihimizden aldığımız güçle ve imanla önümüze bakıyoruz" diye konuştu.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.