Esad: Ateşkes gibi bir seçenek söz konusu değil

Esad: Ateşkes gibi bir seçenek söz konusu değil

Suriye gazetesi 'El Vatan'a konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ateşkes çağrılarını geri çevirdi. Esad, 'Muhalifler köşeye sıkıştığı için ABD ateşkes konusunda ısrar ediyor' iddiasında bulundu

08 Aralık 2016, Perşembe 11:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesinde yayımlanan El Vatan gazetesine, ordunun Halep'teki ilerleyişine ilişkin gelişmeleri ve ateşkes çağrılarını değerlendirdi.


'MUHALİFLER KÖŞEYE SIKIŞTIĞI İÇİN...'


Ateşkes gibi bir seçeneğin söz konusu olmadığını belirten Esad, ABD'nin muhalifler köşeye sıkıştığı için ateşkes konusunda ısrarlı olduğunu iddia etti. Esad, Halep'in yeniden ele geçirilmesinin hükümet açısından bir zafer olacağını ancak "Suriye'deki savaşın sonunu getirmeyeceğini" belirtti. Ancak Esad Halep zaferinin, savaşın sonuna giden yolda büyük bir adım olacağını söyledi.
SİLAH BIRAKMA TEKLİFİ YAPILMIŞTI


ABD, çarşamba günü Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Kanada ile birlikte Halep'e insani yardım ulaştırılabilmesi için çatışmanın taraflarını silah bırakmaya çağırmıştı.


SURİYE ORDUSU HALEP'İN BÜYÜK BÖLÜMÜNDE KONTROLÜ SAĞLADI


Suriye ordusu, Halep'te Kasım ayında başlattığı kara operasyonu kapsamında kentin önemli bir bölümünde kontrolü sağlamayı başardı. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin verdiği bilgilere göre, kentin yaklaşık yüzde 75'i rejim güçlerinin kontrolü altında. Kentten çekilmeyi reddeden muhalifler, 5 günlük ateşkes ve sivillere serbest geçiş izni verilmesini talep ediyor. Suriye rejimi ve Rusya ise muhaliflerin bölgeden tamamen çekilmesini talep ediyor.


200 BİN SİVİLE GIDA VE İLAÇ GÖNDERİLEMİYOR


Yardım örgütlerinin verilerine göre, Halep'in doğusundaki bölgelerde yaklaşık 200 bin sivile gıda ve ilaç tedariki yapılamıyor.

Deutsche Welle Türkçe

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Eşinin ameliyatla kesilen bacaklarını torbada teslim aldı