'Esad'ın kimyasallarının delilleri var'

İngiliz yayın kurumu BBC, Suriye'de geçen ay kimyasal saldırıda bulunulduğunu doğrulayan güçlü delillere ulaştığını açıkladı

16 Mayıs 2013, Perşembe 14:28
A A
'Esad'ın kimyasallarının delilleri var'

Suriye’deki BBC muhabirine konuşan görgü tanıklarının, ülkenin kuzeyinde, Halep’in güneybatısındaki Sarakeb kentinde hükümet güçlerinin helikopterlerinden zehirli gaz içeren en az iki cihaz atıldığını söylediği aktarıldı. Haberde, nisan ayında top atışları altında kalan Sarakeb şehrindeki bir hastanedeki doktorların, tedavi ettikleri hastalardan sekizinin nefes alma sorunları çektiğini ve bazılarının kustuğunu anlattığı belirtildi.

BAĞIMSIZ OLARAK DOĞRULAMAK YANLIŞ OLUR


BBC, saldırılara ilişkin delillerin ve hayatını kaybeden kişilerden alınan örneklerin İngiltere, Fransa, Türkiye ve ABD’ye gönderildiğini kaydetti. İngiliz yayın kurumu konuya ilişkin haberinde ayrıca "BBC’ye ulaştırılan birkaç video kimyasal saldırı iddialarını doğrular gibi görünse de bu delilleri bağımsız olarak doğrulamak mümkün değil" ifadesini kullandı. ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’de kimyasal silah kullanılmasının olası bir askeri müdahale için "kırmızı çizgi" olacağını söylemişti. Ancak Obama, mevcut istihbarat raporlarının kimyasal silah kullanıldığına dair yeterince güçlü kanıt sunmadığını belirtmişti.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Pakistan'da hükümet binasında yangın