'Eşim ve Kayınvalidem' illüzyonunun sırrı çözüldü

Dünyayı ikiye ayıran 'Eşim ve Kayınvalidem' adlı optik illüzyonun sırrı çözüldü

26 Eylül 2018, Çarşamba 20:58
A A

En popüler optik illüzyonlardan biri olan 'Eşim ve Kayınvalidem' görselini algılama şeklinin insanların yaşıyla alakalı olduğu tespit edildi.


Flinders Üniversitesi ve Güney Avustralya Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı, 'Eşim ve Kayınvalidem' görselinde görüntülenen genç ve yaşlı kadını algılama şeklinin insanların yaşıyla ilgili olduğu sonucuna vardı.


22 ÜLKEDEN KATILIMCILARLA YAPILDI

22 ÜLKEDEN KATILIMCILARLA YAPILDI

393'ü ABD'li olmak üzere toplam 22 ülkede yaşı 18 ile 68 arasında değişen 666 kişinin katıldığı araştırma süresince 30 yaşın altında olan kişilerin tabloda daha çok genç kadını fark ettikleri, 30 yaş üzerindeki grubunsa ağırlıklı olarak yaşlı kadını algıladıkları anlaşıldı.

'Eşim ve Kayınvalidem' görseli ilk kez 1888'de Almanya'da yayımlanan bir kartpostalda yer almıştı. 1915'te İngiliz karikatür ustası William Ely Hill, görseli kendi yorumuyla sunmuştu.

1930'daysa ABD'li psikolog Edwin Boring, çalışmayı yayınladığı bir makalede kullandıktan sonra görsel, okul kitaplarında en iyi optik illüzyon örneklerinden biri olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştı.


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.