Eşinden ya da sevgilinden soğuduğunda uygulaman gereken 11 adım

Aslında her şey yolunda, aynı görüşme sıklığında bir araya geliyorsunuz, aranızda bir gerginlik yaşanmadı ama nedenini anlamadığımız biçimde bazen sevdiğimiz insandan uzaklaştığımızı hissederiz. Derinlerdeki bağınıza inanıyorsanız bunun geçici bir his olduğunu bilirsiniz. Peki bu durumla nasıl başa çıkabilirsiniz? Her şey sizde bitiyor.

10 Nisan 2021, Cumartesi 15:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Olumlu duygu ifadelerini artır

Olumlu duygu ifadelerini artır

Olumsuz duygu ve düşüncelerini yerinde ve zamanında, uygun dozda ifade etmekten kaçınma. Unutma ki zamanında sergilenen uygun ifade ve aktif davranış, birikimi engelleyecek ve küçük artçı depremler büyük depremin önüne geçecektir.

 Kendine güven

Kendine güven

Kişi, motivasyonu düştüğünde veya morali bozulduğunda, bu düşüşü durdurmak için daha önce başardığı şeyleri yeniden zihninde canlandırmalıdır. Bu kendimize şunu hatırlatmaya yarar; sen bunu daha önce de yaptın, yine yaparsın! Daha önce elde ettiğimiz başarılar, yapacaklarımızın teminatı gibidir. Korkuların üzerine gitmek, korkulan şeyleri yapmak, kendine güveni artırırken aynı zamanda motivasyonu da yükseltir. Korkuların üzerine gidip yapılması gerekeni yapmak en güçlü motivasyon kaynağıdır. Motivasyonumuz yüksek olduğu zaman ertelemeyiz. Ertelemediğimiz zaman da yaparız, yaptıkça da kendimize olan güvenimiz artar. Mutlu olma duygumuz da buna paralel olarak yükselir.

 Hayal kurmaktan vazgeçme

Hayal kurmaktan vazgeçme

Kişi, ne istediğine, hangi noktaya gelmek istediğine, hedefine karar vermelidir. Hedefini bu kriterler doğrultusunda ortaya koyan birisi için ilerlemek daha kolay olacaktır. Nasıl ki teknoloji sayesinde navigasyon aletlerimizle yolumuzu daha kolay buluyoruz… Aynı şekilde beynimizin navigasyonuna, hedeflerimizi net bir şekilde belirleyip yazdığımızda, açık ve uyanık bir farkındalıkla beynimizden gelen direktiflere konsantre olup gözümüzü yoldan ayırmadan ilerlersek, rotamıza ulaşabiliriz. Hedef belirlendikten sonra hayal kurulmalıdır. Başarı elde etmek için hayal etmek ve zihinde canlandırmak önemlidir. Hiçbir başarı hayal edilmeden gerçekleşmemiştir. Başarıyı hayal etmek bu yolda çalışırken mutlu olmayı sağlar. Sonucunda ise hayalleri başarmak mutluluk kaynağıdır.

Olumsuzluklardan dersler çıkabilirsin

Olumsuzluklardan dersler çıkabilirsin

Hayatta karşılaştığımız her sorun, her olumsuz durum gelişmemiz içindir. Ömrümüz boyunca başımıza gelenlerin hepsi kendimizi değiştirmemiz ve geliştirmemiz için gereken derslerdir. Karşılaştığımız tüm sorunları, bizi hırslandıran, potansiyel enerjimizi ve performansımızı ortaya çıkarmayı sağlayan katalizörler olarak görmemiz gerekir. Önümüze çıkan her engel sorun değildir; performansımızı bir tık yükselten, daha başarılı olmamıza olanak sağlayan sınavlardır. Bunları, evrenin bize verdiği bir mesaj diye algılarsak bizim için her şey çok daha kolay olur. Böyle düşündüğümüz andan itibaren gerekli adımları daha rahat, daha gerçekçi bir şekilde atabiliriz. Eğer gerçekten istersek, başımıza gelen her olumsuz olayda olumlu bir şey bulabiliriz. Bunun için yeter ki objektif bir gözle bakabilmek için çaba gösterelim. Böylece mutlu olmayı sürdürebiliriz.

 Yürüyüş yap, nefes al

Yürüyüş yap, nefes al

Pozitifte kalabilmek için, haftada en az bir kez telefona bakmadan konuşmadan, çevreni 5 duyuyla görüp dinleyerek yürüyüş yap. Yürüyüş boyunca arada sırada mola verip 7 saniyede nefes alıp diyaframını şişir ve bir saniye tutup 7 saniyede geri bırak.

Günlük tut

Günlük tut

Gün sonunda, o gün olan güzel olay ve hislerine odaklan. Teşekkür et. Dilersen defterine not alabilirsin. Bir mum yakıp sabah söylediğin mantrayı yine 10 kere tekrar et. Bu mantranı bir bardak suya söyleyerek, suyunu iç. Su olumlamaların da moleküler yapısını pozitife dönüştürüp bedeninde aynı etkiyi gösterecektir.

Farkında ol

Farkında ol

Olay ve durumları ele aldığında ilk verdiğin tepkilerin farkındalığına odaklan. Olaylar karşısında ilk tepkin nasıl oluyor? Pozitif mi, yapıcı mı? Yoksa negatif ve yıkıcı mı? Gerekirse en yakın arkadaş, mentor, koç yani güvendiğin bir kişiye, girdiğin 21 günlük çalışmanın bilgisini verip bu konuda geri bildirim almaya açık ol.

Kötü olaylar seni yıkmasın

Kötü olaylar seni yıkmasın

İş, kariyer, ikili ilişkiler, evliliklerin sonlanması derken hayatın ters giden yönleri insanları olumsuz etkiliyor; hatta travmalara yol açıyor. Ama hayatta kötü görünen olayların aslında iyi neticelenebildiğini görmek gerek. Başımıza gelen bazı kötü olayların sonradan farklı sonuçlar doğurduğunu ve iyi yönde geliştiğini görebiliriz. Kötünün iyi olduğunu kanıtlayan bazı unsurlar vardır. İnsanların mutlu olması için mutlaka engellerden atlaması gerekir. Kişi mutlu olmak istiyorsa kendi kabuğundan ve sakin ortamından uzaklaşmalıdır. İşini kaybetmen, daha iyi bir iş fırsatını yakalayacağının habercisi olabilir, aynı şey bir ilişkinin bitmesi için de geçerlidir. Evren daha iyisini verecek diye düşünmenin ve inanmanın sonucunda, daha iyi fırsatlar karşına çıkacak ve mutluluğun hayatında yeniden belirdiğini göreceksin.


İfade et

İfade et

Karşılaştığın bir sonraki durumda, zihninde tekrar negatife düşen düşünceyi yakala, fark et, bekle, derin nefes al ve sonra pozitif olan tepkiyi ifade et. Hemen tepki verme. Sessiz kal. Düşüncen ağzından çıkmadan önce bu sefer, hemen hızlıca değerlendir. Mümkünse 7 saniye sayarak burundan nefes alın, tutun ve 7 saniyede tekrar burundan ver. "Daha farklı ne düşünebilirdim?" deyip, içinden pozitif olabilecek tepkiyi bul ve bunu ifade et. İfade etmek sana yapay geliyorsa ya sessiz kal ya da nötr tepkide kal.


Uyumadan önce nefes egzersizi yap

Uyumadan önce nefes egzersizi yap

Uyumadan önce, yatağında, oturuş pozisyonunda ya da belki arkanı yaslayarak oturup, nefes egzersizi ile beyin dalgalarını bir nevi uyku öncesi rahatlatıp öyle uykuya dal. 7 saniye alıp tutup, burundan nefes çalışmasını 7 kere tekrar edip sakin ve kaliteli bir uykuya dalabilirsin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tüm mesafeleri yakınlaştıracak 10 uzak ilişki tüyosu