Eski Ankara sokaklarını resmetti

Eski Ankara sokaklarını resmetti

Eski Ankara sokaklarını resmetti

13 Ekim 2021, Çarşamba 15:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Oğuzhan DEMİR-Harun ÖZALP/ANKARA, (DHA)- ANKARA'da emekli memur Vicdan Sezik (68) çocukluğunun geçtiği kentin eski sokaklarının fotoğrafları ile yeni çektiği sokak fotoğraflarının  resimlerini yaparak, sergi açtı.
3 yıl önce resim yapmaya başlayan emekli memur Vicdan Sezik, çocukluğunun geçtiği Ankara sokaklarına ait eski fotoğrafları bularak resimlerini yaptı. Bu sürede hiçbir eğitim almadan 37 resim yapan Sezik, aynı zamanda fotoğraflarını bulamadığı sokakları kız kardeşiyle gezerek fotoğrafladı. Daha sonra bu fotoğrafları da tablo haline getiren Sezik, alesi ve arkadaşlarının desteğiyle Kızılay Metro Galeri'de sergi açtı. Sezik'in eserleri beğeni topladı.
'HİÇ EĞİTİMİM YOKKEN RESİM ÇİZMEYE BAŞLADIM'
Sezik, 3 yıl önce resim yapmaya başladığını belirterek, "Çocukluğum, gençliğim ve anılarım hep bu Ankara sokaklarında geçti. Son yıllarda yapılan restorasyon çalışmaları ve yıkımlar tarihi dokuyu, sıcaklığı ortadan kaldırdı. Bu durum beni rahatsız etti ve daha fazla yıkılmadan buraların resimlerini yapmak istedim. Hiç eğitimim yokken resim çizmeye başladım. Çizerken çok zorlandım, nasıl çizileceğini bilmiyordum. Daha önce kumaş boyama çalışmıştım. Renkleri orada öğrendim ve bir merak olarak değil 'yapacağım' diyerek başladım. Çekilen fotoğrafları farklı noktalardan buldum ve resim haline getirdim. 37 tane resmim var; ama bunun devamı gelecek. Resmini yapmam gereken çok sokak var. İlçelerdeki eski evleri ve eski sokakları da resmetmek istiyorum" dedi.
'YAPTIĞIM RESİMLERLE YAŞIYORUM'
Kız kardeşiyle birlikte sokak sokak gezip fotoğraflar çektiğini anlatan Sezik, "Burada resmini çizdiğim sokakların çoğunu kız kardeşimle birlikte gezdik ve fotoğraflarını çektik. Kendi fotoğraflarımızı resmediyorum. Bu resimleri sosyal medya gruplarında paylaşmıştım. Orada insanlar sergi açmam yönünde yorumlarda bulundu. Öylelikle bu işe kalkıştık. Çok güzel tepkiler alıyorum. Yaptığım resimlere şaşırıyorum. 'Bunları ben mi yaptım?' diyorum. Anıların yok olmasını istemiyorum. O sokaklarda birçok insanın anısı var. Ankara'ya sahip çıkmak lazım. Biz bu sokaklarda sevgiyi öğrendik, dostluğu ve dürüstlüğü öğrendik" diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ankara'nın başkent oluşu Keçiören'de coşkuyla kutlandı