Eski Brezilya Devlet Başkanı Lula’nın emeklilik fonları da donduruldu

Brezilya’nın yolsuzluktan suçlu bulunan eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula Silva’nın mal varlıklarının yanı sıra emeklilik fonlarının da donduruldu

21 Temmuz 2017, Cuma 09:41
A A
Federal Yüksek Mahkeme, yolsuzluktan 9 yıl 6 ay hapse mahkum edilen ve mal varlığı dondurulan Silva’nın ülkenin en büyük bireysel emeklilik şirketlerinden Brasilprev’de biri bireysel diğeri şirket hesabındaki 9 milyon Brezilya reali (yaklaşık 2,8 milyon dolar) değerindeki emeklilik yatırım fonlarını da dondurma kararı aldı.

Brasilprev, mahkemeye Silva’nın verdiği dersler ve katıldığı etkinlikleri düzenleyen LILS şirketine ait hesapta 2,2 milyon dolar, bireysel hesabında da 600 bin dolar değerinde emeklilik yatırım fonu olduğu bilgisini vermişti.

'HUKUKA AYKIRI' DEDİLER

Silva’nın avukatları, gizlice alınan kararı basından öğrendiklerine işaret ederek bunun hukuka aykırı olduğunu savundu.

Devlet petrol şirketi Petrobas ve bir inşaat şirketinden haksız kazanç sağlamakla suçlanan Silva, 12 Temmuz’da 9 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış ve 19 yıl boyunca kamu görevinden men edilmişti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.