Eski ilaçları çöpe atmayın!

Eski ilaçları çöpe atmayın!

Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, son kullanım tarihi geçen ilaçların kimyasal madde olduğunu belirterek evsel atıklarla çöpe atılmaması konusunda uyardı

14 Eylül 2016, Çarşamba 12:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ersun Özkan, Türkiye’de ilaçların doğru kullanımı kadar kullanım tarihi geçmiş ilaçların imhasında da yeterli özen gösterilmediğini söyledi. Özkan, ilaç kullanımı konusunda şu uyarıları yaptı:

'İLAÇLAR TIBBİ ATIKLARLA BİRLİKTE İMHA EDİLMELİ'

"Vatandaşlarımız çoğu kez evlerindeki son kullanım süresi dolmuş ilaçları evsel atıklarla birlikte çöpe atıyor. İlaçlar kimyasal maddelerden yapıldığı için rastgele atıldığında suları kirletiyor, hayvanları zehirliyor, doğaya büyük zarar veriyor. Böyle ilaçların en yakın sağlık kuruluşlarına teslim edilip diğer tıbbi atıklarla birlikte uygun şekilde imha edilmesi gerekiyor."

Türkiye’de birçok ilacın yanlış kullanıldığını vurgulayan Özkan, şöyle devam etti:

'BİR KİŞİYE İYİ GELEN BİR İLAÇ BAŞKA BİR KİŞİYİ TEDAVİ EDEMEYEBİLİR'

"Sağlık ve ilaç alanında yaşanan birçok sorunun çözümünde akılcı ilaç kullanımının önemli bir rol oynayacağını düşünerek bunu her fırsatta öne çıkarmaya çalışmaktayız. Çünkü biliyoruz ki gelişmekte olan birçok ülke gibi ülkemizde de yanlış ilaç kullanımı mevcuttur. Özellikle yanlış antibiyotik kullanımı sonucu hastaların tedavileri gecikmektedir. İlaçların aç ya da tok karnına kullanılması, diğer ilaçlarla birlikte kullanımı, hangi aralıklarla kullanılacağı, ilaçların besinlerle etkileşimi gibi hususlar, tedavide önemli ve belirleyici unsur olarak karşımızda durmaktadır. Tedavi sırasında kullanılan ilaçlar, kişiye özel olup bu ilaçların doktor ve eczacı kontrolün de, uygun doz ve zamanda eczacı danışmanlığında kullanılması gerekmektedir. Bir kişiye iyi gelen bir ilacın aynı hastalıkta bir başka kişiyi tedavi etmeyebileceği unutulmamalıdır."

DHA / Murat Kibritoğlu
 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tok tutan pratik sahur ve iftar menüleri