Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz: 100 liranın değeri 35 liraya düştü

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, "6 sıfırdan beri 100 TL’nin değeri 35 TL’ye düştü." dedi

13 Aralık 2017, Çarşamba 09:07
A A
Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz: 100 liranın değeri 35 liraya düştü
Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, TL’den 6 sıfırın atıldığı 2005 yılındaki 100 liranın bugünkü satın alma gücünün 35 liraya düştüğünü söyledi. Yılmaz, “hızlı ve sürdürülebilir büyüme” isteyen yönetimlerin mutlaka fiyat istikrarını sağlaması gerektiğini belirterek, “Enflasyon kul hakkıdır” dedi.


"100 LİRANIN ALIM GÜCÜ 35 LİRAYA DÜŞTÜ"


Durmuş Yılmaz, aralarında  Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın da bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz, 6 sıfır atılan TL’ye yeniden sıfır eklemenin gerekip gerekmediğine ilişkin bir soru üzerine, buna gerek olmadığını ancak 6 sıfırın atıldığı 1 Ocak 2005’teki 100 liranın alım gücünün bugün 35 lira düzeyine indiğine dikkat çekti. Devletin görevinin vatandaşın cebine koyduğu, ülkenin itibarı olan paranın değerini korumak olduğunu belirten Yılmaz, şöyle devam etti:


"PARANIN İTİBARI KAYBOLDUKÇA..."


“Paranın itibarı kayboldukça beraberinde dolarizasyonu getiriyor. Biz 2001 krizinden hiç ders almamış gibi görünüyoruz. 2001 krizine giden yolda bankalardaki mevduatın yüzde 70’e yakını yabancı paraydı ve dolayısıyla Türkiye’de ücretler, maaşlar, kiralar, yabancı parayla yapılıyordu. Biz dolar, Euro gibi yabancı paranın sahibi olduğu ülkelere kendimizi gönüllü olarak vergilendiriyorduk. Senyoraj gelirini bu ülkelere aktarıyorduk. Hızlı ve sürdürülebilir büyüme isteyen yönetimler, mutlaka fiyat istikrarını sağlamalılar.” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.