Eski Panama diktatörü Manuel Noriega öldü

Panama'nın devrik lideri Manuel Noriega 83 yaşında öldü. Noriega, bu yıl içinde beyin kanaması geçirmişti. CIA için de ajanlık yapan Noriega, iktidarda olduğu 80'li yıllarda ülkeyi cehenneme çevirmişti

30 Mayıs 2017, Salı 09:19
A A
Eski Panama diktatörü Manuel Noriega öldü
1984 ve 1989 arasında Panama'yı yöneten Noriega, yüzlerce faili meçhul cinayetten sorumlu tutuluyordu.

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) için de ajanlık yapan Noriega, iktidarda olduğu dönemde ülkeyi cehenneme çevirmişti. Ancak 80'lerin sonunda ABD bir anda kendi ajanını uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlayınca 20 yıl hapis yatmıştı.

1960'larda CIA tarafından görevlendirilen Noriega, uzun yıllar boyunca Panama'nın askeri istihbarat biriminin başında yer aldı. 1982 yılında Ulusal Muhafızların komutanı olarak ülkenin fiili lideri oldu.ABD'nin 1987 yılına kadar arkasında durduğu Noriega, bir yıl sonra büyük bir sürpriz yaşadı. Washington artık politika değiştirmişti ve şimdi uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanıyordu.

1989'daki seçimlerden sonra Noriega Panama'da 'savaş hali' ilan etti. Bunun üzerine ABD Panama'yı işgale karar verdi, Noriega ise 1990 yılında ABD'ye teslim oldu.

ABD'de 20 yıl boyunca hapis yatan devrik lider, 2010 yılında ise kara para aklama suçlamasıyla Fransa'da hapse girdi.

Noriega, 77 yaşındayken 2011 yılında ülkesine iade edilmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.