Eski tiryakiye 300 milyon dolar tazminat

Philip Morris, 61 yaşındaki eski bir sigara tiryakisine 300 milyon dolar tazminat ödeyecek

20 Kasım 2009, Cuma 15:03
A A

Amerikan tütün şirketi Philip Morris USA, 61 yaşındaki eski bir sigara tiryakisine 300 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Eski tiryakinin avukatı Robert Kelley, müvekkilinin solunum yolları rahatsızlığına yakalandığını ve Florida eyaletinde açılan davada Philip Morris’in 300 milyon dolarlık tazminat ödemeye mahkum edildiğini kaydetti. 

1993'TE BIRAKTI

Kelley, müvekkili Cindy Naugle’ın 25 yıl sigara içtikten sonra 1993’te sigarayı bıraktığını belirterek, müvekkilinin amfizem hastası olduğunu, tekerlekli sandalyeye mahkum yaşadığını ve sürekli solunum cihazına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Kelley, "Cindy jüri önünde bir hata ettiğini kabul etti ama Philip Morris hastalık konusunda herhangi bir sorumluluk üstlenmeyi reddetti" derken, mahkemenin eski tiryakinin sigaraya başlamasından yüzde 10 oranında şirketi sorumlu buldu. 

Şirket açıklamasında ise kararın inceleneceği, tazminat miktarının aşırı yüksek olduğu belirtildi. Philip Morris Mart ayında eski bir sigara tiryakisinin dul eşine 145 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.