Eskişehir zanlısı serbest bırakıldı!

Eskişehir'de Gezi Parkı protestoları sırasında gaz maskeli, coplu ve beyzbol sopalı kişiler tarafından dövülen ve 38 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden 19 yaşındaki üniversitesi öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili olarak sabah saatlerinde gözaltına alınan bir kişi 19.00 sıralarında serbest bırakıldı

15 Temmuz 2013, Pazartesi 17:27
A A
Eskişehir zanlısı serbest bırakıldı!

 Ali İsmail Korkmaz cinayetiyle ilgili gözaltına alınan 1 kişi serbest bırakılırken, 2 kişi ise aranıyor.

Eskişehir'de Gezi Parkı eylemleri sırasında gaz maskeli, coplu ve beyzbol sopalı 5-6 kişi tarafından dövülen ve 38 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden 19 yaşındaki üniversitesi öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili olarak gözaltına alınan S. K. serbest bırakıldı.

Sevjedildiği nöbetçi mahkemede yurt dışı çıkış yasağı konularak adli kontrol kararıyla serbest bırakılan S.K. haftada bir gün güvenlik birimlerine giderek imza verecek.

startFlvPlayer_Posta("divFlvPlayer10337","10337","201307","10337-1.jpg");

HALK OTOBÜSÜ ŞOFÖRÜ

Sosyal paylaşım sitelerinde çizgili eşofmanlı, elinde sopalı olarak görülen kişi olduğu iddia edilen 33 yaşındaki halk otobüsü şoförü S.K., Korkmaz cinayeti ile ilgili soruşturmayı yürüten polis ekiplerince adliyeye sevk edildi.

>> AİLESİNİN İSYANI: DİĞERLERİ NEREDE?

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili olarak Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet ve Gasp Bürosu ekipleri, olay yeri yakınlarındaki 42 güvenlik kamerası görüntüleri ile sosyal paylaşım sitelerindeki görüntülerini inceledi. Olayların meydana geldiği bölgede, aralarında fırın ve diğer işyeri sahiplerinin de bulunduğu çok sayıda kişinin ifadesine başvuruldu.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ


Görgü tanıklarının ifadeleriyle, güvenlik kamerası ve sosyal medyada yayınlanan görüntülerdeki siyah çizgili eşofmanlı elinde sopa olan kişi olduğu iddia edilen S.K. dün gözaltına alındı. Ali İsmail Korkmaz'ın öldürülmesi olayını soruşturan ekip tarafından sorgulanan S.K., ifadesinde cinayet suçlamasını kabul etmedi. S.K.'nın ifadesinde olaylar sırasında ambulansa taş atan bir grupla tartıştığını söylediği belirtildi.

Ancak bazı görgü tanıkları, S.K.'nın göstericilere elindeki sopayla vurduğununu iddia etti.

'NEDEN ÖLDÜRDÜN?' SORUSUNU YANITLAMADI


Ali İsmail Korkmaz'ın öldürülmesi olayı ile ilgili suçlamaları kabul etmeyen S.K. bugün öğleden sonra adliyeye getirilirken basın mensuplarının "Ali İsmail Korkmaz'ı neden öldürdün?" sorusuna yanıt vermedi.

O CD AÇILMIŞ


Bu arada ikinci bir otelin güvenlik kamerası görüntülerinin yer aldığı açılmayan CD görüntülerinin ise Jandarma Kriminal birimi tarafından açılarak cumhuriyet savcılığı yetkililerine teslim edildiği öğrenildi.

3 AVUKAT SAVUNMAK İSTEMEDİ

Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz’ın ölümü ile ilgili olarak gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen şüpheli S.K.’nın avukatlığını 3 avukat kabul etmedi, son olarak gelen 4’üncü avukat ise savunmayı üstlendi. S.K. tutuklama talebiyle savcılık tarafından nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

MAHKEMEYE SEVKEDİLDİ

Saat 15.00 sıralarında polisler tarafından adliyeye getirilen S.K. için Eskişehir Barosu tarafından bir avukat görevlendi. Bu kişi S.K.’nın avukatlığını kabul etmedi. Daha sonra gelen 2 avukat da aynı şekilde görevi kabul etmedi. Bir saati aşkın süre adliyede bekleyen S.K.’nın avukatlığı son olarak görevlendirilen 4’üncü avukat üstelendi. S.K. soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına ifade verdi. Savcı, S.K.’yı tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti.

Bu arada S.K.’nın ifadesinde olay günü tartıştığı gruplarla kavga ettiğini, kendisinin dövüldüğünü, kavga ettiği kişileri tanımadığını, aralarında Ali İsmail Korkmaz’ın olup olmadığını da bilmediğini söylediği öne sürüldü.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI: 2 KİŞİ ARANIYOR

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı resmi internet sitesinde Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesi olayı ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı.

Gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen şüpheli S.K.’nin daha önce silahla ateş etmek suçundan poliste suç kaydının bulunduğunu, olay gecesi alkollü olduğunun belirtildiği açıklamada, olayla ilgili 2 kişinin daha arındığını bildirildi. S.K.’nın gözaltına alınmasına sebep olan görüntülerin sosyal medyaya verildiğinin belirtildiği açıklamada aynen şöyle denildi:

"Ali İsmail Korkmaz’ın’ın öldürülmesi olayının aydınlatılması amacıyla özel olarak bir Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiş olup kendisine başkaca bir iş verilmemiş ve sadece bu olayın faillerinin yakalanması amaçlanmıştır. İddia edildiğinin aksine soruşturma dosyası emniyet birimlerine havale edilerek oranın inisiyatifine bırakılmayıp, bizzat Başsavcılığımızın bilgi ve kontrolünde yürütülmektedir. Bu kapsamda koordineli ve düzenli şekilde İl Jandarma Komutanlığı ile çalışma yapılmakta olup çeşitli kurumlara 52 adet müzekkere yazılmış, olayla ilgili 15 kişinin ifadesi bizzat Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından alınmış, bilirkişi incelemelerini ise ayrı ayrı 3 kişi tarafından yapılmış, el konulan 40 CD ile 3 hard disk üzerindeki incelemeler ise özellikle Jandarma Kriminal Dairesine yaptırılmak üzere gönderilmiş, konu hassasiyetli takip edilmekte olup bir an önce sonuçlanması beklenmekte olup sonuçlar alındığında kurye ile alınması planlanmaktadır.

KEŞİFTE EMNİYET GÖREVLİLERİ HAZIR EDİLMEDİ

Olay yerinde yapılan keşifte emniyet görevlileri hazır edilmemiştir. Olayla ilgili olarak itibariyle gözaltına alınıp Başsavcılığa sevk edilen S.K.’nın 6 bin 136 sayılı kanuna muhalefetten dolayı emniyette kaydının bulunduğu ve olay günü arkadaşları ile birlikte alkol aldıktan sonra olay yerinde göstericilerle tartıştığı, S.K.’nın gözaltına alınmasına sebep olan görüntülerin bu güne kadar Başsavcılığımıza iletilmediği, sosyal medyaya verildiği, buradan alınan görüntülerle şahsın teşhis edildiği ve TCK 87/4 maddesinde tanımlanan kasten yaralama sonucu ölüm suçundan dolayı tutuklamaya sevk edildiği, olaya karıştığı iddia edilen ve kimlikleri tespit edilen diğer 2 kişinin ise aranmasına devam edildiği kamuoyuna saygıyla duyurulur."

SERBEST BIRAKILDI

Nöbetçi mahkemeye sevkedilen S.K., yurt dışı çıkış yasağı konularak adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. S.K. hafta bir gün güvenlik birimlerine giderek imza verecek.

ZANLI S.K.’YI MAHKEMEDE 5’İNCİ AVUKAT SAVUNDU

Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesi olayı ile ilgili gözaltına alınan S.K.’yı savcılığa ifade verme aşamasında savunan 4’üncü avukat mahkeme sürecinde ‘Başım ağrıyor’ diye mazeret göstererek savunmasını bıraktı. Savcılığın tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk ettiği S.K.’nın savunmasını baronun görevlendirdiği 5’inci avukat üstlendi.

SERBEST KALAN S.K. HAFTADA 2 GÜN İMZA VERECEK

Bu arada mahkemenin adli kontrol karı vererek serbest bıraktığı S.K.’nın  pazartesi ve cuma günleri olmak üzere haftada 2 gün güvenlik birimlerine giderek imza vereceği belirtildi.

Kemal ATLAN- Hakan TÜRKTAN- Saadet KEFAL/ ESKİŞEHİR,(DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.