Esnafa 6 farklı kredi

Devlet, esnafa, işini büyütmek isteyene 6 farklı kredi seçeneği sunuyor. Üst limiti 200 bin liraya kadar çıkan kredide faizin yarısı devletten

13 Ocak 2019, Pazar 08:59
A A

Esnaf Kefalet Kooperatifleri (TESKOMB), kamu bankası Halkbank aracılığıyla esnafa ve sanatkara 6 farklı kredi seçeneği sunuyor. Bunlar şöyle: İşletme Kredisi, Aylık Eşit Taksitli İşletme Kredisi, İskonto Kredisi, Şoför Taşıt Edindirme Kredisi, Şoför Esnafına Taşıt Onarım Kredisi ve Servis Aracı Kamyonet Yenileme Kredisi. Bu bilgilere ‘teskomb.org.tr’den ulaşılabilir.

BULUNMAZ BİR FIRSAT

Kredilerin en önemli özelliği piyasa faizinin yüzde 30’ları aştığı bir ortamda, esnaf ve sanatkara yüzde 4-5 faizle sunuluyor olması. Bu krediler, hem ödeme koşulları rahat hem de masrafı az olan can suyu niteliğinde. Bu kapsamda bu yıl toplamda 22 milyar liralık kredi sağlanacak. Şu andan itibaren isteyen tüm esnaf başvuru yapabilir.

BAŞVURU KOOPERATİFE

Vadesi 12 aydan 60 aya kadar çıkan kredilerin taksitleri aylık, 3 aylık ve 6 aylık şeklinde ödenebiliyor. Kredilerin üst limiti ise 200 bin lira. Faiz de 12 aydan uzun vadelerde yüzde 5 olarak uygulanıyor. Masraflarla yıllık maliyet yüzde 7-8 civarında oluyor. Kredinin kullandırılması için önce Esnaf Kefalet Kooperatifleri’ne başvurmak gerekiyor.

SONRA İADE EDİLİYOR

Yarısı Hazine (devlet) tarafından karşılanan düşük faizli bu krediler alındığında kooperatif ve Halkbank yüzde 2’şer komisyon kesiyor. 100 bin liralık kredi için bu, toplam ‘4 bin lira masraf’ demek. Kooperatifler ayrıca kefil olup aracılık ettiği krediyi riskten korumak için ekstra yüzde 3 kesinti yapıyor. Ama kredinin son taksiti ödendiği anda yüzde 3’lük kesinti esnafa iade ediliyor.

HERKES ALABİLİR

Kooperatifler aracılığıyla alınan 5 yıl vadeli 100 bin lira kredinin geri ödemesi 120 bin lira. Bu kredilere 2 milyon esnafın tamamı başvurabilir. ‘esnaf sicil kaydının’ ve ‘vergi levhası’nın olması yeterli. Başvuru yine esnafın bağlı olduğu kooperatiflere yapılıyor. Kooperatifler kredi başvurusu yapan esnaftan herhangi bir ücret talep etmiyor, ayrıca aidat da ödenmiyor.

İŞTE ŞARTLAR

İŞTE ŞARTLAR

1) İŞLETME KREDİSİ

Şartı: Kredi ve Kefalet Kooperatifleri’ne ortak olmak.

Amacı: Hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması için.

Teminatı: Kooperatif kefaleti ve şahıs kefaleti, ipotek, ticari işletme rehni.

Limiti: 200 bin TL

Vadesi: 1-5yıl

2) EŞİT TAKSİTLİ İŞLETME KREDİSİ

Şartı: Kredi ve Kefalet Kooperatifleri’ne ortak olmak.

Amacı: Esnafın hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması.

Teminatı: Kooperatif kefaleti ve şahıs kefaleti, ipotek, ticari işletme rehni.

Limiti: 200 bin TL

Vadesi: 12-24 ay

3) İSKONTO KREDİSİ:

Şartı: Esnaf ve sanatkarın Kredi ve Kefalet Kooperatifleri’ne ortak olması gerekiyor.

Amacı: İşletme giderlerinin finansmanı.

Teminatı: Kooperatif kefaleti ve şahıs kefaleti, ipotek, ticari işletme rehni.

Limiti: 200 bin TL

Vadesi: 1-9 ay

4) SERVİS ARACI VE KAMYONET YENİLEME KREDİSİ

Şartı: Esnaf ve sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri’ne ortak şoför esnafı olmak.

Amacı: Okul ve personel servis araçları ile şehiriçi yük taşımacılığında kullanılan kamyonetlerin 10 yıl ve daha eski modellerinin yenilenmesini sağlamak.

Teminatı: Kefalet Kooperatifi kefaletinin yanı sıra 2 şahıs kefaleti, kasko sigortası ile taşıt rehni.

Limiti: 200 bin TL

Vadesi: 5 yıl

5) TAŞIT ONARIM KREDİSİ

Şartı: Geçimini şoförlük veya nakliyecilikle sağlayan ve ticari amaçla kullanmak üzere tek taşıta sahip olan şoför ve nakliyeci olmak.

Amacı: taşıtların bakım-onarımı ile lastik veya yedek parça alımı gibi ihtiyaçlarını karşılamak.

Teminatı: Kooperatif kefaleti ve şahıs kefaleti, ipotek.

Limiti: 200 bin TL

Vadesi: 1-5 yıl

6) ŞOFÖR TAŞIT İNDİRİM KREDİSİ

Şartı: Esnaf odasına kayıtlı şoför esnaf olmak.

Amacı: Kredi, yeni model kulanılmamış taşıt alınması için tahsis ediliyor. Otomobil, kamyonet ve minibüslerde 3, kamyon ve otobüslerde ise 5 yaşına kadar taşıt alımlarında da kredi kullandırılabiliyor.

Teminatı: Kooperatif kefaleti ve şahıs kefaleti, rehin, Halkbank lehine kasko sigortası.

Limiti: 200 bin TL

Vadesi: 1-5 yıl

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.