Esnafa büyük müjde

Esnafa büyük müjde

Hem kredi kartı hem de çek borçları yeniden yapılandırılacak

09 Mart 2011, Çarşamba 10:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bankalarla masaya oturduklarını söyleyen TESK Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın kredi kartı ve çek borçlarının yeniden yapılandırılacağını bildirdi. Uygulamadan kart borcu olan esnaf ailelerinin de yararlanacağını belirten Bendevi Palandöken, borçlara 48-60 ay taksit uygulanacağını vurguladı.

Beklenen düzenleme geliyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken’den esnafa büyük müjde. Esnafın yıllardır beklediği çek düzenlemesi ile kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili düzenleme nihayet çıkıyor. Bendevi Palandöken kredi kartlarıyla ilgili düzenlemenin Nisan ayı içinde yapılacağını söyledi. Bendevi Palandöken uygulama konusunda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve ekonomiyle ilgili bakanların onayını aldıklarını belirtti.

Konuyla 33 banka ilgilendi

Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince ile görüştüklerini ve düzenleme için kurul oluşturduklarını söyleyen Palandöken, kart düzenlemesinin esnaf ailesini de kapsayacağını belirtti. Palandöken, “33 banka konuyla ilgilendi. Rekabet Yasası’na göre bankalar bu konuda ortak karar alamıyor. Ancak ‘İsteyen banka bu uygulamayı yapabilir’ denildiğinde sorun çıkmıyor. Ancak yine de konuyla ilgili olarak Rekabet Kurulu’nun da görüşlerini alacağız” diye konuştu.

2 Milyon esnaf yararlanacak

Esnafın kart ve çek borcu nedeniyle krizden sonraki duruma uyum sağlayamadığını söyleyen Palandöken şöyle konuştu: “Uygulamayla 2 milyondan fazla esnaf nefes alacak. Yapılandırılan borçlar 48-60 ay taksitle ödenecek.” Bankaların sorunlu kredilerini tahsil etmek üzere satın alan varlık yönetim şirketleriyle de görüştüklerini belirten Palandöken, “Onlarla hem ödenmemiş çeklar konusunda hem de ödenmemiş kredi kartı borçları konusunda anlaşma imzaladık” dedi.

Karşılıksız çek mağduru kurtuluyor

Ali Babacan ile Çek Yasası konusunu da görüştüklerini ifade eden Bendevi Palandöken, ekonomik suça ekonomik ceza prensibini hükümetin de benimsediğini söyledi. Çek borçları konusunda mutlaka yasal bir düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen Palandöken, “Çek mağduru esnafla ilgili olarak da bir çalışma yaptık. Hükümet sunduğumuz çek düzenlemesine sıcak bakıyor. Karşılıksız çek mağdurları artık hapis yatmayacak. Çek borçları da taksitlendirilerek tahsil edilecek. Buna bankalar da sıcak bakıyor” diye konuştu.

Sayfalarca çek kesip bir iki tanesinde ödeme güçlüğüne düşen esnafın bankalarca hemen kara listeye alındığını belirten Bendevi Palandöken, “Bu kişiler bir daha çek alamıyor. Yeni düzenlemede ekonomik suça ekonomik ceza olacak. Ödenmemiş çek borçları da taksitlendirilerek tahsil edilecek. Ayrıca karşılıksız çek nedeniyle kara listeye alınan esnaf için, herkesin uygulayacağı bir sicil affı getirilecek. Hükümet bu konuda yasa hazırlıklarına başladı. Bu düzenlemeler ticarete de ferahlık getirecek” dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Borç yapılandırmasıyla ilgili flaş gelişme! Bakanlık duyurdu: Hafta sonu da açık olacak