Esnafa destek için global firmalarla iletişime geçildi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnafa yönelik yeni bir çalışma başlattıklarını açıkladı. "Esnafın mağdur olduğunu biliyoruz" diyen Pekcan, yeni çalışmayla ilgili ufak ipuçları verdi.

24 Kasım 2020, Salı 13:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bakan Pekcan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Ticaret Bakanlığı ile bağlı kuruluşların bütçe görüşmelerine katılarak, milletvekillerinin sorularını cevapladı. Esnafa indirimli kredi ve hibe konusunda da sorular sorulan Pekcan, şöyle konuştu.

Biz bu doğrultuda bakanlığımızın bütçesi ve mevzuatı çerçevesi üzerinden TESKOP üzerinden Halkbankası kanalıyla kredi kullandırıyoruz. Hibeleri TESKOP üzerinden Giresun ve İzmir'deki esnafımıza verebildik. Bakanlık olarak çalışmalarımız var. Aynı doğrultuda kira, elektrik, doğalgaz, su ödemeleri karşılığında belirlenecek miktarda hibe ödeme yardımında bulunulması için Hazine ve Maliye Bakanlığına taleplerimiz bulunuyor, görüşmelerimiz sürüyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığınca esnaf ve sanatkara kullandırılan faiz indirimli krediler ve ertelemeler nedeniyle 1 Ocak-31 Ekim tarihleri arasında Halkbank'a yapılan gelir kaybı 2 milyar 626 milyon 623 bin 830 TL olarak bildirilmiştir. Bu dönemde TOBB, oda, borsa mevduatlarına ilgili bankalara yatırılması ile oluşturulan kaynaktan tacirlerimizin düşük faizli kredi kullanmalarına imkan sağlanmış olup, 50 bin firmaya 3 milyar TL nefes kredisi kullandırma imkanı gelmiştir.

Yakın zamanda duyurusunu yapacağız. Bizde esnafların mağdur olduğunun farkındayız. Kamu kaynakları dışında global firmalarla iletişime geçtik. Onların sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ne gibi destekler verebiliriz, onlar üzerinde çalışmalarımız var.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Borç yapılandırması için başvurular İnteraktif Vergi Dairesi'nden yapılabilecek