Esnafa yüksek maaşla SSK'dan emekli olabilme fırsatı

5519 sayılı yasada yapılan değişiklikle Bağkur’luyken bir işyerinde çalışmaya başlayan kişi, SSK’lı kabul ediliyor. Esnaflık yapmaya devam etse bile SSK’ya prim ödeyerek emekli olabiliyor

15 Eylül 2017, Cuma 06:06
A A
Esnafa yüksek maaşla SSK'dan emekli olabilme fırsatı

EN DÜŞÜK TARIM BAĞKURU


Türkiye’de 11 milyon emekli var. Çok az emekli açlık sınırının üzerinde. En yüksek emekli maaşını ise Emekli Sandığı (memur) veriyor. İkinci sırada SSK emeklisi geliyor. Üçüncü sırada Bağkurlu esnaf emeklisi yer alıyor. 2000’den önce emekli olan esnafın en düşük aylığı 1290 lirayı biraz geçiyor. Tarım Bağkuru’ndan emekli olanlar ise 883 lira taban aylıkla en düşük gelire sahip grup.

PRİM GÜNÜ FAZLA


En düşük maaşı Bağkurlu alıyor. Bağkur emeklileri en fazla, yani 9000 gün prim ödeyip emekli olabiliyor. 1 Ekim 1999’daki sosyal güvenlik reformu, Bağkurlu olanları derinden etkiledi. Reformdan önce Bağkurlu kadın 20 yıl (7200 gün), erkek 25 yıl (9000 gün) primle emekli olabiliyordu. Yeni koşula göre; 2008’den sonra Bağkurlu olan erkek 60, kadın 58 yaşında emekli oluyor.

YASA İMKAN YARATTI


Ancak bu durumu tersine çevirmek 2011 yılında mümkün oldu. Türkiye’deki sosyal güvenlik yasalarına göre 1 Mart 2011’den önce esnaflık yapanlar sadece kendisi için Bağkur’a prim ödeyebiliyordu. Yani bakkal dükkanı olan bir kişi, fabrikada SSK’lı olarak işe başladığında Bağkur kapsamından çıkmak durumundaydı. Ama bu şart söz konusu tarihte değişti.

SSK'YA PRİM ÖDENİYOR

5510 sayılı yasadaki değişiklikle, Bağkurlu iken bir işyerinde çalışmaya başlayan kişi, artık SSK’lı olarak kabul ediliyor. Esnaflık yapmaya devam etseler bile Bağkur’a değil de SSK’ya prim ödeyerek emekli olabiliyorlar. Böylece daha kısa sürede (7200 gün prim ödeyerek) daha yüksek maaşla emekli olabiliyor. Ancak bunun tek şartı SSK’lı çalıştığınız işyerinin kendinize ait olmaması.

Sıradaki haber yükleniyor...