Esnaftan 'Gezi' açıklaması

Esnaf birliği, gazete ilanlarıyla yaptığı 'Taksim ve çevresindeki eylemlerin sonlandırılması' çağrısını, Galatasaray'daki basın açıklamasıyla yineledi. Birlik, Gürsel Tekin'in, 'İktidar, esnafı TESKOMB kanalıyla kışkırtacak' iddiasına da yanıt verdi

15 Temmuz 2013, Pazartesi 15:18
A A
Esnaftan 'Gezi' açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanı Kadir Akgül (önceki dönem AK Parti Yozgat Milletvekili) Galatasaray Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasında konuştu. Akgül, "1 milyon 500 bin esnaf ve sanatkar olarak isteğimiz, sokaklarımız, caddelerimiz eski huzuruna kavuşsun. Esnaflar mağdur olmasın" dedi.

'ESAS MUĞDUR BİZLERİZ'
 
Kriz dönemlerinde, önce esnafın kemer sıktığını söyleyen Akgül, konuşmasında şunları kaydetti:

'Türkiye'nin demoktarikleşme sürecinde en güçlü katkıyı sağlayan bizleriz. Huzur ve barışın yolu ekonomik büyümeden geçer. Bunun için sürekli çalışır, üretiriz. Kar, zarar demeden istihdama önem verip iş ve aş sağlarız. Ne yazık ki son olayların esas mağdurları bizleriz. Kent meydanlarının sahibi kentliler, kasabalılar, köylüler, bütün bir ülke ve dahası tüm dünyadır. Taksim, Kızılay ve Konak gibi meydanlarımız Türkiye'nin ana değerleridir. Bu meydanlara hayat verenler ise esnaflardır.'
 
'SÜKUNETİMİZİ KORUDUK'

Demokratik yasa ve kurallar çerçevesinde her bir ferdin kendini ifade etme hakkı ve özgürlüğüne sonuna kadar saygılı olduklarını dile getiren Akgül, şöyle devam etti:
 
"Bu anlayışla Gezi Parkı gösterileri diye adlandırılan eylemler sırasında uğradığımız bütün haksızlıklara, fiziki saldırılara, kapı ve pencerelerimizin kırılmasına rağmen sükunetimizi koruduk. Yaralanan, hayatını kaybeden her bir can, yüreklerimizi yüzlerce, binlerce kez dağladı. Geldiğimiz noktada Türkiye'de pek çok kent meydanının çevresindeki ticaret, sekteye uğradı. Herkes biliyor ki gösteriler nedeniyle en ağır kayıpları esnaf ve sanatkarlar veriyor. Özellikle yaz dönemi gelir beklentilerimizin hepsi boşa çıktı. Yerli ve yabancı turistler, semtimize uğramaz oldu. Ürünlerimiz tezgahta çürüyor. Mallarımız stoklarda bekliyor. Müşterilerimiz kaçıyor. Çoğu gün satış yapamadan kepenklerini kapatan esnaf ve sanatkar kardeşlerimiz var. Anne, babalar haklı olarak kaygılılılar. Caddelere, meydanlara çocuklarını göndermiyorlar. Alışverişe gidemiyorlar. Sonuç olarak her gün bambaşka bir gerekçe ile düzenlenen artık amacını ve hedefini anlamadığımız iş yerlerimizin bahçesinde, hatta içinde yapılan gösteriler, taşkınlar, sabrımızı tüketmektedir."
 
Akgül, esnafın sükunetinden söz edip sabrını överken, palalı ve sopalı esnaflardan hiç söz etmedi. Gazetecilere yapılan saldırılarla ilgili sorulara da cevap vermedi.
 
'ESNAFIN YÜZÜ GÜLSÜN'

 
Demokrasinin sistemli, kesintisiz ve barış içerisinde işlemesi taraftarı olduklarını söyleyen Akgül, 'İstiyoruz ki birliğimiz bozulmasın. Çünkü hepimiz, aynı gemideyiz. Esnaf toplumun özetidir, herşeyidir, her kesimidir. Bizim amacımız esnafın mağdur olduğunu kamuoyuyla paylaşmaktır. TESKOMB üyesi 1 milyon 500 bin esnaf ve sanatkar olarak isteğimiz sokaklarımız, caddelerimiz eski huzuruna kavuşsun. Esnaflar mağdur olmasın. Yüzleri gülsün, esenliğimiz geri gelsin. İlgililer sesimizi duysun. Mübarek ramazan ayıyla birlikte kentlerimiz ve hayatımız normalleşsin' ifadelerini kullandı.
 
'MÜDAHALEDEN ÖNCE SORUN VAR MIYDI?' SORUSU
 
Bir gazetecinin "Bu olaylarda, esnafın kaybı ne kadar? Taksim Meydanı'ndaki olaylarda polis müdahalesi olmadan önce herhangi bir sorun yaşanmıyordu. Bunlara da değinebilir misiniz?" sorusu üzerine Akgül, şöyle konuştu:
 
'Biz bir şeye karşı değiliz. Ancak diyoruz ki bir kişinin evinin önünde her gün bu kadar kalabalık olursa ne yapsın? Buralarda dükkan fiyatları çok pahalı. Esnaf ve sanatkar 35 gündür siftah yapamıyor. Bizim amacımız bu. Gösterilere veya herhangi bir şeye karşı değiliz. Ama ayrı ayrı yerlerde yapılsın. Artık yeter, demenin zamanı geldi.'
 
Gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakan Akgül'e, çevredeki vatandaşlar tepki gösterdi. Bir vatandaş, 'Sadece eylemcilere mi çağrı yapıyorsunuz, polise de bir çağrınız yok mu?' derken, bir başkası da, 'Tahrik ediyorsunuz, saldırı olmazsa vatandaş hiç kimseye zarar vermez. Tek yönlü basın toplantısı olmaz. Esnaf kan ağlıyor, çünkü ekonomik kriz var' diyerek, tepki gösterdi.
 
Esnafa TOMA yok, Mini Cooper var
 
TESKOMB'nin basın açıklaması sırasında polis, 2 adet Mini Cooper model araçla güvenlik önlemi aldı. Çevik kuvvet yerine de asayiş ekipleri vardı.
 
GÜRSEL TEKİN'İN İDDİALARINA YANIT

 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in 'esnaf tepkisinin bir reklam ajansı tarafından manipüle edildiği' yönündeki sözlerinin sorulması üzerine Akgül, 'Hepsini burda gördünüz. Bu kadar. Bütün senaryoların ne olduğunu bilmiyoruz. Sadece gösteriler nedeniyle zarar gören esnafların  mağduriyetinin önlenmesini istiyoruz. Birilerinin hak ve özgürlükleri, diğerlerinin hak ve özgürlüklerini çiğnemesin istiyoruz' dedi.

GÜRSEL TEKİN'İN DÜNKÜ AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Palalı, eli bıçaklı, sopalı yandaşları piyasaya sürdüler. Şimdi bir yandaş aracılığı ile esnafı kışkırtmaya çalışıyorlar" dedi. Tekin, "Daha önce de birçok esanfı kullanmak istediler, esnaf çok duyarlı davrandı ama bir kısmı da magandalığı tercih etti" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı  Tekin, partisinin Kadıköy İlçe Başkanlığı’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gürsel Tekin’in basın toplantısına partililer de destek verdi.

ESNAFA SESLENDİ: ’TUZAĞA GELMEYİN’ DEDİ

Beyoğlu esnafının iktidar tarafından eylemcilere karşı kışkırtıldığını ifade eden Gürsel Tekin, şunları söyledi:

 "Yetmedi bunlar, palalı, eli bıçaklı, sopalı yandaşları piyasaya sürdüler. Şimdi bir yandaş aracılığı ile esnafı kışkırtmaya çalışıyorlar. Aldığımız bir duyuma göre bu kışkırtmayı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) adlı kuruluşa yaptıracaklar. Bu kuruluş büyük bir kampanya düzenliyor. Kampanya pazartesi günü Taksim’de düzenlenecek toplantıyla start alacak. Gezi eylemlerinde esnafa yüzde yüz zarar gibi benzer sloganlarla profesyonel bir reklam şirketiyle de anlaşarak kampanyanın İngilizce versiyonu da tasarlanmış. Burada tüm esnaf kardeşlerime sesleniyorum. İzlediği politikalarla sizi bitiren adam Recep Tayyip Erdoğan’dır. Atılan her gaz bombası, sıkılan her plastik mermi sadece gençlerimize değil aynı zamanda esnaflarımıza sıkılmış birer bombalardır. Belediye Başkanı’na talimat vererek Beyoğlu’ndaki bütün masaların kaldırılmasına ön ayak olan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Şimdi size sahip çıkmak istiyor, sakın ha bu tuzağa gelmeyin."

"ELİ SOPALI İNSANLARI ORGANİZE EDEMEYİNCE..."

Taksim’de geçtiğimiz gün gerçekleşen polis müdahalesinde esnafın da eylemcilerle karşı karşıya geldiğine değinen Tekin, "Daha önce de birçok esanfı kullanmak istediler, esnaf çok duyarlı davrandı ama bir kısmı da magandalığı tercih etti. Olabilir, bu onun tercihidir. Şimdi burada eli sopalı insanları organize edemeyince bir başka yöntem uygulamak istediler" diye konuştu.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.