Eşref Kolçak'ın ölümü sanat dünyasını yasa boğdu

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Eşref Kolçak dün, ‘solunum ve organ yetmezliği’ nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 92 yaşındaki usta oyuncunun vefatı sevenlerini yasa boğdu...

27 Mayıs 2019, Pazartesi 10:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
CÜNEYT ARKIN

CÜNEYT ARKIN

Eşref ağabey son derece duygusal bir insandı. Onunla polis dizisini çektik. Orada adli tabip oynuyordu. Uyuşturucudan mahvolmuş genç kız hikayesinde hüngür hüngür ağladı. ''Abi'' dedim ''bu bir dizi''. ''Olsun, bunlar hayatta da oluyordur.'' dedi. Eşref Kolçak'ta insanın içini temizleyen bir hassa vardır. İnsanı adam eden özelliklere sahipti. İnsan olduğundan asla utanmazdı, gurur duyardı. Gerektiğinde de rahatça ağlardı. O çok merhametli bir insandı. Nur içinde yatsın.

FİLİZ AKIN

FİLİZ AKIN

Eşref Kolçak yaşayan efsanemizdi. Bizlerden çok önce sinemaya başlamış koca bir çınar. Kızımız Müge Bursa'da oturuyor, çok beceriklidir yoğun bakımdayken bile yanına girip ona yaptırdığım doğum günü pastasını vermiş. O da bana ''ilaçtan daha etkin iyileştirici oldu bir tek sen hatırladın'' diye video göndermişti. Hülya’ya söylemiştim, onunla program yaptı. Son hastaneye yatırılışına kadar hem fiziği hem de aklı çok yerindeydi. Bir tek çalışarak ölmek istiyordu. Yapabilecek durumdaydı. Keşke bir dizi çekiminde olabilseydi. Son arzusu buydu. Çok seviyor yakından ilgileniyordum. Güle Güle çok sevgili Eşref Abicim. Mekanın cennet olsun!...

EDİZ HUN

EDİZ HUN

Mesleğine aşık gerçek bir sanatçıydı, bir sinema sanatçısıydı. Tabii şu anda hayatta olanların en yaşlısıydı, zaman zaman görüşüyorduk, ben telefon ettiğim zaman çok memnun oluyordu, tabii büyüğümüz olduğu için hep ben onu arıyordum. Çok iyi bir insandı, hayatında çok büyük darbeler gördü, geçirdi. Eşini kaybetti sonra biricik oğlunu kaybetti, kolay değil, bunlara göğüs gerebilmek kolay değil ama toplum tarafından çok sevilen, sayılan bir sinema sanatçısıydı. Aziz dostumuzdu, bizden yaşça büyüktü ama tam manasıyla onun kıymetini bilemedik gibi geliyor, 1950'li yıllarda sinemayı seyirciyle buluşturan değerlerden hayatta kalmış tek insandı, tabii çok üzüldük, hepimizin başı sağ olsun. Kıymetli bir aktörü, büyük bir sanatçıyı kaybetmiş olduk. Allah rahmet eylesin.

TÜRKAN ŞORAY

TÜRKAN ŞORAY

Sinemanın dev aktörlerinden sevgili Eşref Kolçak’ı kaybetmemin derin üzüntüsü içindeyim. Yıllarını verdiği sinemadan hiç kopmadı ve sinemaya tutkusu hiç bitmedi, nurlar içinde yatsın. Hiç unutulmayacak.

HÜLYA KOÇYİĞİT

HÜLYA KOÇYİĞİT

Ah Eşref Abi... Canım Eşref Abim, yüce çınarım... Mekânın cennet olsun. Ne mutlu bana ki seninle doya doya hasret giderdik yakın zamanda... Şimdi kavuştun biricik oğlun Harun'una... Türk sinemasının bir değerini daha kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. Hepimizin başı sağ olsun.

FATMA GİRİK

FATMA GİRİK

Eşref Kolçak'ı ilk gördüğümde ben 9 yaşındaydım. Memduh Ün ile Eşref Kolçak'ı bir film çekiminde Sultanahmet'te görmüştüm. Yalınayak gitmiştik film çekimi var deyince. İlk o zaman gördüm. Sonra bir filmde beraber çalıştık. Bir de ben ortaokuldayken bir filminde figüran olmuştum Eşref Kolçak'ın. Dünyada bu kadar matrak bu kadar tatlı bir adam olamaz. Çok tatlı ve esprili biriydi. Karşılaştığımızda sanki dün ayrılmış gibiydik uzun süre görüşemesek bile. Herkesin arkasından çok iyiydi deriz ama Eşref Kolçak başkaydı. Çok esprili, çok yakışıklıydı. Allah rahmet eylesin.

HALE SOYGAZİ

HALE SOYGAZİ

Ben Eşref Kolçak'ı 60'lı yıllardaki filmlerden tanıyorum en çok. Çünkü kendisiyle çalışma fırsatım bir kez oldu. Yıllar önce bir dizide çalışmıştık. Pozitif enerjisi olan, bulunduğu yere neşe ve keyif veren bir oyuncuydu. Bir sürü talihsizlik yaşamasına rağmen hayata tutunmayı bildi. Olgun yaş, oyuncuların en verimli olduğu zamanlardır. Keşke onu daha çok filmde ve dizide görebilseydik. Huzur içinde uyusun.

SELDA ALKOR

SELDA ALKOR

Sevgili Eşref ağabey çok sevdiğin Özcan' a Harun’a kavuştun, nurlar içinde uyuyun şunu bil ki Türk sinemasına öyle bir imza attın ki ne bizler ne de seni sevip seyredenler hiçbir zaman unutmayacağız. Çok üzgünüm, başımız sağ olsun.


PERİHAN SAVAŞ

PERİHAN SAVAŞ

Seninle setlerde çok güzel şeyler paylaştık seni de kalbimde sakladım Eşref Ağabey. Yolun ışık, mekanın cennet olsun.

AYŞEGÜL ALDİNÇ

AYŞEGÜL ALDİNÇ

Eşref Kolçak da Hakk'ın rahmetine, biricik eşine ve sevgili oğlu canım dost Harun Kolçak’a kavuştu... Allah gani gani rahmet eylesin hepsine... Ruhları şâd olsun...

IŞIL YÜCESOY

IŞIL YÜCESOY

Saygıdeğer, çok zarif bir beyefendiydi... Çok uyumlu, yapıcı, destek veren bir oyuncuydu...Sn. EŞREF KOLÇAK’la karşılıklı oynamak şans ve öğretiydi benim için. Başımız sağ olsun...

ACUN ILICALI

ACUN ILICALI

Değerli sanatçımız Eşref Kolçak'a Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dilerim.

ZAFER ALGÖZ

ZAFER ALGÖZ

Eşref Kolçak ağabeyime Allah’tan rahmet dilerim.

FIRAT TANIŞ

FIRAT TANIŞ

Eşref Kolçak vefat etmiş. Arkasında 1949’dan beri oynadığı 100'lerce filmi ve adeta mihenk taşı olduğu Türk sinemasını bırakarak. Mekanı cennet olsun; sevenlerine, tanıyanlarına sabır dilerim. Ustanın son beyanatı “hakkı olan telifi almazsa eğer gözünün açık gideceği, sorumlularına hakkını helal etmeyeceği, iki cihanda elinin yakalarında olacağı” şeklindeydi. Güçlü bir adamdı Eşref Kolçak, iri ve güçlü elleri vardı. Bilginize.


ÇELİK ERİŞÇİ

ÇELİK ERİŞÇİ

Türk sinemasına yıllarca hizmet etmiş emektar bir sanatçı: Eşref Kolçak beyefendi...

BEHZAT UYGUR

BEHZAT UYGUR

Mekanın cennet olsun Eşref Kolçak...

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yıldız Kaplan yıllara meydan okuyor