Estetik yaptırma yaşı düşüyor

Estetik cerrahiyle güzelleşmek isteyen kadınların her geçen gün sayısı artarken uzmanlar, estetik yaptırmak isteyen kadınların yaş ortalamasının da giderek düştüğünü belirtiyor

07 Nisan 2015, Salı 16:45
A A
Estetik yaptırma yaşı düşüyor

Her daim genç ve bakımlı olmak isteyen kadınlar, teknolojinin gelişmesiyle birlikte estetik cerrahların yolunun tutuyor. Uzmanlar ise yaş seviyesinin her geçen yıl düştüğünü; estetik operasyon yaptırmak isteyen kadınların ortalama yaşının giderek gençleştiği uygulamalarda ise en zor kısmın operasyon öncesi ve sonrası olduğunu belirtiyor. 

'AYNI ZAMANDA PSİKOLOJİK BİR UYGULAMA'

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Hasan Fındık, estetik cerrahinin sadece operatif değil, biraz da psikolojik bir uygulama alanı olduğunu vurgulayarak, “İşimizin, vücudunun değiştirilmesi ile ilgili talebi olan hastanın arzusunu yerine getirmekle; talebin vücut bütünlüğüyle uyumu, kişinin yaşı, psikolojisi gibi faktörler arasında denge kurmak gibi oldukça zor bir boyutu var. İşimizin en zor kısmı operasyonun kendisi değil; öncesi ve sonrasıdır” diye konuştu.

'HER İSTEYENE AMELİYAT YAPMIYORUZ'

Bazen estetik operasyon talep eden kişinin yaşının küçüklüğünden bazen de, kişinin vücut bütünlüğüne uygun olmamasından dolayı; kişiyi ikna yoluyla talebi ortadan kaldırdıklarını dile getiren Op. Dr. Fındık “Estetik cerrahlar, estetik operasyon talebiyle başvuran herkesi hemen ameliyat ediyorlar gibi yanlış bir yaygın kanı var. En azından kendi adıma, bana estetik operasyon için başvuran insanların yarıya yakınını hemen ameliyat etmediğimi söyleyebilirim. Bazılarını ise, hemen ya da ikna sonrası değişiklik olmuyorsa geri çeviriyorum. Bizler öncelikle tıp doktorlarıyız ve her hekim gibi, ‘Hipokrat Yemini’ ediyoruz. Göz göre göre bir kişinin vücut bütünlüğüne, yüz bütünlüğüne uygun olmayan talepleri hemen yerine getirerek onları çirkinleştiremeyiz” diye konuştu. 

'GÜZELLİK MERKEZİ DEĞİLİZ'

Estetik cerrahinin “güzellik” kısmının çok dışında boyutlarına da değinen Op. Dr. Fındık “Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanlığı; tıp fakültesi lisans eğitiminin üstüne, tıpta en uzun uzmanlık eğitimi olan 5-6 yıllık bir süre sonunda ulaşılan bilimsel ve tıbbi bir yeterliktir. Mesleğimizin, “güzellik” olgusu dışında çok hayati boyutları da var ve genellikle bunlar unutuluyor. Kapanmayan yaralar, genetik, doğuştan gelen ya da sonradan oluşan şekil ve işlev bozuklukları, zorlu tümörler, meme kanseri sonucu memesi alınan kadınlara sıfırdan meme yapmak gibi hayati sorunları çözen önemli bir bilim ve uygulama alanıyız ama bazen güzellik merkezleri ve neredeyse kuaförlerle bir tutulacağız” dedi.

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çok çalışmaktan yorulanlara tavsiyeler!