Estetikte yapılan 5 hata

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu'nun anlattıklarına kulak vermek tatsız sürprizleri önlemek için gerekli

28 Eylül 2013, Cumartesi 05:00
A A

Güzelleşmek için bıçak altına yatıp acı çektikten sonra hayaline kavuşan da var, hayal kırıklığı yaşayan da. Hatalı estetik operasyonlar kişinin hem sağlığını hem psikolojisini etkiliyor. Hatalı operasyonu düzeltmek için yapılacak ikinci uygulama da işe yaramadığı gibi, kötü sonuçlar doğurabiliyor.

RÖPORTAJ: Esra ÖZÜBEK

eozubek@elle.com.tr

Uyumsuz burun

Burun operasyonlarında rastlanan en büyük hata; doğal olmayan, çok fazla kalkık, yüze uyumsuz ve ameliyatlı olduğu açıkça görülen burunlar. Burun ameliyatlarının plastik cerrah olmayan hekimlerce yapılması bu hatayı kaçınılmaz kılabiliyor.

Bazı doktorların hava yolunu açarken burundan gereğinden fazla kemik ve kıkırdak aldığını, açıkta kalan kemikleri yaklaştırmadan operasyonu sonlandırdığını ifade eden Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu görüşlerini şöyle aktarıyor; “Eğri kısımları düzeltmek yerine çıkarıp alınması hatadır. Bu, zaman içinde sorun yaratabilir. Bir başka hata da nefes alma problemi olanların önce nefes yolu açma, sonra burun estetiği ameliyatı yaptırmalarıdır. Nefes yolu açma uygulamasında kıkırdak doku alınır, sonraki ameliyat için yeterli doku kalmamış olur.

İki ameliyata ihtiyacı olduğunu düşünenler ikisini bir arada yaptırmalı. Burun ameliyatlarıyla ilgili oluşabilecek diğer bir sorun da açık burun ameliyatları sonrasında iki burun deliğinin arasında iz kalmasıdır. Bu duruma, özellikle esmer tenlilerde sık rastlanır.”

Başlıca burun estetiği hataları

-Hiç doğal görünmeyen, fazla kalkık, yüzle uyumlu olmayan burunlar.

-Fazla kıkırdak ve kemik alındığı için çok kötü görünüme sahip burunlar. İlerde bunu düzeltmek için kaburgadan kemik ya da kulaktan kıkırdak alınması gerekir.

Kötü liposuction

Liposuciton ameliyatlarında yapılan en büyük hata, hastayı zayıflatmak amacıyla gerekenden çok daha fazla yağ çekilmesi. Prof. Dr. Kışlaoğlu anlatıyor; “Liposuction, zayıflatma değil, şekillendirme ameliyatıdır.

Burada amaç, fazlalıklar nedeniyle şekil bozukluğu olan bölgeleri daha biçimli hale getirmek olmalı. Fazla yağ çekilmesi, öncelikle hastanın sağlığı açısından büyük risk demektir. Liposuction ameliyatı sonucunda bazı şekil bozuklukları ve deformasyon oluşabilir. Derinin belirli bir küçülme kapasitesi vardır, bu kapasitenin üzerine çıkıldığında sarkıklıklar, çukurluklar meydana gelir.”

Başlıca liposuction hataları

-En önemli risk, yanlış yapılan ameliyat sırasında veya sonrasında damarlarda pıhtı oluşması, akciğerlerde tromboemboli’ye neden olması. Bu, öyle bir hatadır ki, kişiyi ölüme götürebilir.

-Bilinçsiz bir cerrah düzgün olmayan, çukurlu görünümler ortaya çıkarabilir. Karın bölgesine yapılan yanlış liposuction ameliyatları nedeniyle sarkmalar meydana gelebilir.

-Özellikle ileri yaştaki hastalarda, diz kapağının üzerinden yağ alma işlemi doğru yapılmazsa buradaki deri, dizin üzerine sarkabilir.

-Doğru uygulanmazsa liposuction ciddi yanıklara bile neden olabilir.

Doğal olmayan meme

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu’na göre meme büyütme ameliyatlarında en büyük sorun, hasta-doktor arasında doğru iletişimin sağlanamaması ve meme ölçüsünde ortak bir karara varılamaması. Bunun sonucunda, hasta yeni ölçüsüne alışamayabiliyor ya da başta beğense bile sonra taşıyamıyor. Özellikle çok büyük protezler doğal sonuçlar vermiyor.

Başlıca meme estetiği hataları

-Doğal olmayan, uzaktan bakıldığında sert iki küre gibi duran memeler.

-İki meme arasında eşitsizlik.

-Protezlerin, zamanla hastayı rahatsız edecek kadar büyük olması.

-Zorlanarak konan protezlerin komplikasyonlara neden olması. Örneğin nadir rastlansa da protezin çevresinde vücut sert bir zırh oluşturabiliyor.

Yanlış dudak dolgunlaştırma

Burun gibi dudakta da yapılacak en küçük bir hata anında belli oluyor. Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu dudak dolgunlaştırmak amacıyla kişinin kendi dokusunun kullanılabileceğini veya hyalüronik asit gibi doğal maddelerin tercih edilebileceğini söylüyor.

Başlıca dudak dolgunlaştırma hataları

-Çok yapay ve şiş görüntü.

-Vücutla uyumlu olmayan dolgu maddelerinin yol açtığı, hem görünüm hem de sağlık açısından sorun yaratan komplikasyonlar.

Hatalı saç ekme

Saç ekme basit gibi görünebilir ama hem hasta hem doktor açısından son derece önemli ve dikkat isteyen bir operasyon. Mikroimplantasyon yönteminde her bir saç kökü, tek tek alınarak ekiliyor. Bu işlemde sabır gösterilmezse ya da tecrübeli ellerce yapılmazsa birçok sorun çıkabiliyor. Saçlar; alın ve şakaklardaki girintilere sadık kalınmadan ekildiğinde, başın üst kısmında toplanan saçlar çember şeklinde, peruğa benzeyen bir görüntü oluşturabiliyor.

Başlıca saç ekme hataları

-Peruğa benzeyen, doğal olmayan görüntü.

-Saç köklerinin tek tek değil, bir arada ekilmesinden dolayı, bir kökten fışkıran onlarca tel.

 

(21.09.2013 tarihli Cumartesi Postası ekinden alınmıştır.)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.