Sürüdürülebilir gardrop nedir? : Sürdürülebilir modaya ayak uydurmanın 10 yolu

Sürdürülebilir moda nedir? Giydiğiniz kıyafetlerde doğaya zarar vermeyen kumaşlar seçiyorsanız, etik markaları destekliyorsanız, çamaşır bakımı rutinine yatırım yapıyorsanız siz güçlü bir tüketicisiniz. Sürdürülebilir modaya ayak uydurmanın, etik bir gardrobuna sahip olmanın yolları var. Hem cebinizi, hem dünyayı korumanın yollarını anlattık.

21 Nisan 2021, Çarşamba 15:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Dolabınızı düzenli tutun

Dolabınızı düzenli tutun

Gardırobunuzu sürdürülebilir bir hale getirmeye onu düzenleyerek başlayabilirsiniz. Böylece kıyafetlerinizi rahatça ayırabilir ve eleyebilirsiniz. Onları en son ne zaman kullandığınızı ve giysilerinizin zevkinize artık hitap edip etmediğini mutlaka düşünün. Dolabınızdaki diğer parçalarla kombinler yapın ve uymayanları ayırın. Dışarıda kalanları elemekten ve geri dönüşüme göndermekten çekinmeyin.

Belli bir stiliniz olsun

Belli bir stiliniz olsun

Stilinizi belirlerken yapmanız gereken temel öğelerinizi seçmek. Yani yaşam tarzınızı öncelikle analiz edin ve kendi kişisel tarzınızı oluşturun.


Minimal gardrop

Minimal gardrop

Bir kadının gardrobunda 100’den fazla ürünün varlığı gayet tahmin edilebilir, değil mi? Bu durumdan kurtulmak için dolap temizliğinizi yaparken dikkat etmeniz gereken hususları şöyle sıralayabiliriz dayanıklı, yüksek kaliteli, konfor hissi uyandıran, diğer kıyafetlerinizle tarz ve renk olarak uyumlu olması önemli...

 Çevre dostu markaları araştırın

Çevre dostu markaları araştırın

Sürdürülebilir yaşam tarzını gardırobunuza getirmek istiyorsanız tercih ettiğiniz markaları da gözden geçirmelisiniz. Markaların sürdürülebilirlik ile ilgili faaliyetlerini takip edebilir veya kendisini sadece etik moda anlayışına göre temellendiren markaları tercih edebilirsiniz. Daha az karbon ayak izi üreten keten, viskon, modal, tencel gibi doğal veya yarı sentetik elyafları kullanan markalara yönelebilirsiniz.

  Kafanızda kombinler yaratın

Kafanızda kombinler yaratın

Günlük giysi ve aksesuar alışverişlerinizde bir ürünü ne kadar çok beğenirseniz beğenin, satın almadan önce aklınızda gardırobunuzda bulunan diğer parçalarla oluşturabileceğiniz en az 3 kombin hazırlayın. Kendinize, aldığınız ürünü ne sıklıkla kullanacağınızı sorun. Bu yöntem ile kullanmayacağınız için atık hale gelecek birçok ürünü satın almaktan kurtulabilirsiniz. 

 30 kez giyme testini uygulayın

30 kez giyme testini uygulayın

Potansiyel yeni bir kıyafetle karşılaştığınızda, kendinize 30 kez veya daha fazla giyip giymeyeceğinizi sorun. Cevap hayırsa alışverişi gerçekleştirmeyin. Bu, yeniden giymek için çok az fırsatı olan özel fırsat kıyafet ve ayakkabıların çoğunu ortadan kaldıracak. Üstelik, sizi daha çok yönlü, pratik parçalara doğru itebilecek bir testtir. 

 Tüm mevsimlerde giyebileceğiniz parçalara yatırım yapın

Tüm mevsimlerde giyebileceğiniz parçalara yatırım yapın

Mevsimsel sınırları aşabilecek kıyafetleri en faydalı yatırım olarak görebilirsiniz. Genellikle bu, kot pantolon, tişört, blazer ve klasik elbiseler gibi daha basit parçalar anlamına geliyor. Karar verirken yaşadığınız şehrin iklimini göz önüne alın. Eğer serin ve bulutlu bir iklimde yaşıyorsanız, yılda ortalama otuz giyme testini geçmeyecek olan yazlık elbiselere bütçenizi ayırmayın. Ne giyeceğinizi ve mevsimsel açıdan daha uygun giyinme için ne giyilebileceğini öğrenin.

 Başka fikirlerin önemi

Başka fikirlerin önemi

Görüşüne güvendiğiniz bir arkadaşınız, siz kıyafetleri denerken yanınızda olup fikir bildirsin. Ondan, giydiğiniz parçaların size yakışıp yakışmadığını dürüstçe söylemesini isteyin. Özellikle istifçilikten mustaripseniz, bu madde sizin için çok önemli.


 Etiketi üstünde olanlar elden çıkmalı

Etiketi üstünde olanlar elden çıkmalı

Dolabınızda hâlâ fiyat etiketi üzerinde duran kıyafetler mi var? Bilin ki, elden çıkarılmalılar. Az önce öğütlediğimiz gibi ya bağışlayın ya da ikinci el sitelerinde satın. Hiçbir kıyafeti kilo verme umuduyla saklamayın, büyük ihtimalle o kilolar verilemez ve dolabınızda size sürekli olarak bunu hatırlatıp kendinizi kötü hissetmenize neden olacak unsurlar istemezsiniz.

   Yenileyin, satın ya da dönüştürün

Yenileyin, satın ya da dönüştürün

Giyemediğiniz kıyafetlerin neden giyilemediğini veyahut istenmediğini aklınızın bir kenarına not edin; belki pastel tonlar cilt renginize uymuyor ya da belli bir yaka kesimi size yakışmıyor. Bu noktaları gelecekteki alışverişlerinizde hatırlayın ve tekrarlamayın. Satabildiklerinizden elde ettiğiniz gelirin hesabını tutun; gardırop temizliğinin hem maddi hem manevi olarak ne kadar ferahlatıcı ve özgürleştirici olduğunu idrak edin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erkeklerin yaptığı 8 tehlikeli stil hatası