Etteki protein bitkideki proteinden daha fazla kas yapıyor

Protein hem bitkisel hem de hayvansal olarak alınabiliyor. Ancak etteki ve bitkilerdeki proteinin vücuda olan etkileri her zaman tartışma konusu oldu. İngiltere'deki King's College London Üniversitesi'nin yaptığı araştırma, kırmızı etteki proteinin daha fazla kas yapmaya yardımcı olduğunu, bitki bazlı beslenen insanların ise yaşlanmanın belirtilerini daha fazla hissettiklerini ortaya çıkardı.

13 Temmuz 2020, Pazartesi 14:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiltere'de yapılan araştırma, kırmızı etteki proteinin yaşlandıkça kas yapımına daha çok yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, kas kaybını önlemede hayvansal proteinlerin bitkisel proteinlere oranla daha fazla etkili olduğunu buldu.

Araştırmacılar ayrıca, bitkisel beslenen kişilerin yaşlanmanın etkilerinin daha fazla hissettiklerini ve bu etkiyi aza indirmek için daha fazla tahıl, bakliyat ve fasulye yemeleri gerektiğini söylüyor.

King's College London'daki araştırmacılar hayvansal ve bitkisel proteinlerin bir denge içinde tüketilmesi gerektiğini söyleyerek şu açıklamayı yaptı:

Bitkisel beslenmenin çevre açısından iyi olduğunu bilsek de bu tür beslenmenin kasları güçlü tutmak için ne kadar sağlıklı olduğunu henüz bilmiyoruz. Hayvansal proteinden bitkisel proteine geçiş, yaşlanma sırasında kas sağlığına zarar verebilir.

Kaslar, amino asitler tarafından güçlü tutulur. Kaslar ayrıca egzersiz veya hayvansal proteinlerden destek alır ve yaşlandıkça kasların daha fazla destek alması gerekir.

Baş araştırmacı Oliver Witard, bitki bazlı proteinlerin aynı şeyi yapabileceğini, ancak bunun etkili olması için tüketim miktarının çok daha yüksek olması gerektiğini söyledi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uzman açıkladı: Sağlıklı karaciğer için hangi besinler tüketilmeli?