Ev almak için doğru zaman ne zaman? 10 adımda ev almanın püf noktaları

Özlem Denizmen ona en çok soru gelen konulardan birisi olan ev almanın pöf noktalarını kaleme aldı. Gelin beraber bakalım da ev alayım derken huzurunuz kaçmasın...

20 Ağustos 2020, Perşembe 11:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Amaç ne?

Amaç ne?

Bu evi hangi amaçla alacaksınız? Oturacak mısınız yoksa yatırım mı? Oturacaksanız evinizin değeri artacak mı? Bu sizin için mantıklı bir satın alma mı olacak? Yatırım için ev alıyorsanız kira değeri artacak mı? O bölgede, apartmandaki ev kiraları ortalama ne kadar? İnternetten araştırın, komşulara bir sorun.

Ev ararken

Ev ararken

Bir araştırmaya göre; ev satın alanların yüzde 40’ı internet, yüzde 33’ü emlakçı ve yüzde 5’i inşaat şirketi ve yüzde 1’i ise yazılı medya ilanları sayesinde ev sahibi oluyor. Siz de hangi araçlarla ev arayacağınızı planlayın.

Nasıl?

Nasıl?

Ev almak için kredi kullanacak mısınız? Cevap ‘evet’se, peşinatınız hazır mı? Geliriniz güvencede mi? Evler, projeler bir yere kaçmıyor. Önemli olan sizin, ailenizin finansal huzuru.

Örnek: 300 bin liralık ev için, 50 bin TL peşinatla, 250 bin TL kredi alırsanız, 10 sene vadede aylık ödeme yaklaşık 3.800 TL’ye geliyor. Bankaların faiz oranı artabilir, aylık ödeme tutarınız değişebilir.

Nereden?

Nereden?

Almak istediğiniz evin iş, okul, hastane, toplu taşımaya uzaklığı nasıl? Daha önce o bölgede oturdunuz mu, nasıl bir semt? İyice düşünün, araştırın.

Olmazsa olmazlar

Olmazsa olmazlar

Satın alacağınız evde mutlaka olmasını istediğiniz özellikler neler? Liste yapın. Oda sayısı, metrekaresi, otopark, cephe, ısıtma, aydınlatma, kat sayısı, ulaşım özellikleri, markete uzaklığı… Sizin için önemli özellikleri yazın, ev gezerken de bu listeye uygun karar alın.

Aşık olma

Aşık olma

Elbette almak istediğiniz evi sevmeniz, içinize sinmesi gerek ancak eve aşık olmayın. Çevredeki benzer evlerle ve apartmandakilerle fiyatı karşılaştırın, pazarlık edin.

Masrafları dikkate al

Masrafları dikkate al

Evi almakla masraflar bitmiyor, hem alırken hem de aldıktan sonra illa ki çeşitli masraflar çıkacak. Örneğin eve taşınmadan önce yaptırmak istediğiniz tadilatlar, aylık aidat, yıllık deprem sigortası, vergi… Bu masrafları kalem kalem yazın, bütçenize dahil edin.

Mantık dengesi

Mantık dengesi

Önünüzde sizi bekleyen büyük harcamalar var mı? Taşınma, tayin durumunuz var mı? Hayallerinizdeki eve para durumunuz el vermiyor mu? Kendi bütçenize göre olan evleri inceleyin, doğru yer, zaman ve fiyattaysa alın. Gerekirse, ileride daha büyük, istediğiniz muhitte ev alırsınız.

Emin ol

Emin ol

Alacağınız evde hukuki anlamda bir sorun var mı yok mu emin olun. Tapu, bina yapı ruhsatı, evin üzerinde ipotek ya da haciz kararı var mı yok mu, evin emlak vergi borcu var mı sorun. Alacağınız evde kiracı varsa kira sözleşmesini inceleyin. Evin metrekaresi size söylendiği veya tapuda belirtildiği gibi mi? Şüpheleriniz varsa ölçün.

Çevresel faktör

Çevresel faktör

Almak istediğiniz evin bulunduğu bölgede yoğun kentsel dönüşüm faaliyetleri var mı? Bina kentsel dönüşümle yenilendiğinde sizin aldığınız evde de değer artışı olabilir ancak siz bu evi oturmak için alıyorsanız tekrar yaşayacağınız taşınma sürecini bir düşünün.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Altın güne düşüşle başladı! Altın fiyatları 19 Ağustos