Ev işlerinde bilinmesi gereken pratik yöntemler

Gündelik hayatınızda sizi rahatsız eden durumlar için bunları öğrenmeniz şart! İşte ev işlerinde bilinmesi gereken pratik yöntemler... 

15 Aralık 2017, Cuma 09:00 Son Güncelleme:
A A
Posta.com.tr

Posta.com.tr

Suyun içerisine ekleyeceğiniz bir kapak yumuşatıcı çözeltisiyle halınızı temizlediğinizde hiçbir tüy kalmayacaktır.

Eski duvar kağıdını kolayca çıkarmak için, 1L suda bir kapak yumuşatıcıyı inceltin ve karışımı duvara bir süngerle uygulayın. 20 dakika içerisinde duvar kağıdı yumuşayacaktır. Bu sayede, iz kalmadan duvarı yenileyebileceksiniz.

Buzdolabındaki meyve ve sebze çekmecesi, fazla nemi biriktirerek malzemeleri daha çabuk bozulmasına yol açar. Bunu önlemek için, hafif ıslatılmış süngeri çekmeceye yerleştirmek yeterli olacaktır. Ancak sık sık yenilemeyi unutmayın.

Sıkışan kapağın etrafını bir bantla sarın ve tekrar açmayı deneyin. Sizi zorlamadan yardımınıza koşacaktır.

Dışarıda pislenen puset tekerlerini eve sokmak istemeyiz. Ya da her seferinde temizlemekle uğraşmak istemiyorsanız; kapı girişinde duş bonesini tekerleklere takmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Dolap, bavul içerisine yerleştireceğiniz ayakkabılarınızın altını duş bonesiyle koruma altına alabilirsiniz.

Pikniğe gittiğinizde mükemmel bir çözüm olacaktır. Birkaç bulaşık süngerini ıslatıp ayrı poşetlerin içerinde buzluğa koyun. Daha sonrasında soğuk muhafaza etmek istediğiniz şeyler için pratik çözüm sağlayacaktır.

Süngerin üzerine bıraktığınız sabun, emiciliği sayesinde hem ziyan olmaz hem de süngerini de etkili kullanmamızı sağlar.

Kimi zaman yanlış yıkamadan kimi zaman da kıyafetlerin en büyük düşmanı tahta kuruları yüzünden en sevdiğimiz tişörtlerin üzerinde delikler oluşuyor. Bu deliklerden kurtulup kıyafetinizi ilk günkü gibi yepyeni yapabileceğiniz bir tüyo açıklıyoruz....

Terzilerin kullandığı hilelerden biri olarak gösterilen bu yöntemi uygularken ihtiyacınız olan temel şey yapışkan tela. En yakın terziden bulabileceğiniz teladan deliğin büyüklüğü kadar bir parça kesin.  Deliğin olduğu yerin tam arkasından deliği birbirine yapıştırır gibi tutun ve telayı yapıştırın. Tela parçasını hafif ıslattıktan sonra tişörtün yüzey kısmını çevirin.  Deliğin yüzey kısmında kalan tarafının üzerine peçete ya da beyaz bir bez parçası koyun. Bez parçasının üzerinden ütü ile geçin. İşte bu kadar!  

Eğer en sevdiğiniz pantolonunuz artık küçük geliyorsa, lastikler sayesinde onu giymeye devam edebilirsiniz.

Bozulan pantolon fermuarını tamir etmek sadece 7 dakika sürüyor. Alt kısma yakın bir yerden fermuarı kesin ve daha sonrasında o bölgeyi başlangıç noktası olacak şekilde dikin. Fermuarı dikilen yerden başlatırsanız, eskisinden daha dayanıklı olacaktır.

Duvara çizilmiş resimlerden saç kurutma makinesi ve nemli bir bez yardımıyla kurtulabilirsiniz.

Ütünüz yoksa, kıyafetinizin üzerine biraz su sıkıp saç kurutma makinesiyle ütüleyebilirsiniz.

Çantanın içerisinde kitapların kenarları hemen katlanarak kıvrılır. Kitaplarınızı bu durumdan kurtarmak için lastik bant ile kenarlarını koruyabilirsiniz.

Pantolonları denemeden almak istiyorsanız, kollarınızı resimdeki gibi kullanabilirsiniz.

Bir diğer pantolon ölçme yöntemi boynunuzu resimdeki gibi kullanmaktır.

Yara bandını vücudunuzdan saç kurutma makinesi yardımıyla iz bırakmadan çıkartabilirsiniz.

Tatilde veya evde fark etmez; bu yöntemi kullananlar işe yaradığını iddia ediyor. Eğer vücudunuzun herhangi bir bölgesini böcek ısırırsa, böceğin ısırdığı o bölgeye patates koyun. Böylece iltihaplanmayı önlersiniz.    

Bandı, kopmuş bağcıkları ayakkabılardan kolayca geçirmek için kullanabilirsiniz.

Taze güllerinizi vazoya yerleştirirken, suyuna 1 tane aspirin atarsanız, gül daha uzun süre solmadan yaşar.  

Bitkilerin en büyük düşmanları saksıların içinde kendiliğinden oluşan kurtlardır. Çiçeğinizin sulama suyuna bir tatlı kaşığı hardal karıştırın. Böylece çiçeklerinizi zararlılardan korumuş olursunuz.

Yumurta haşlanırken suyun içine tuz atarsanız kabuklar çatlamaz, sonrasında daha kolay soyulabilen yumurtalar elde edersiniz.   

Ayak parmağına sürülmüş yeni ojeler birbirine çarpıp ojeyi bozabilir. Bunu önlemek için, bir süngeri parçalara ayırın ve parmaklarınızın arasına yerleştirin.

Ojenizin bozulmaya başladığınız görüyorsanız, ojenin içine biraz aseton damlatırsanız daha uygun kıvam elde edebilirsiniz.  Böylece ojenin ömrünü uzatmış olursunuz. 

Çoğu salatanın olmazsa olmazlarından pancarı kestikten sonra elinzide kalan lekeler sizi rahatsız ediyorsa bir de bu yöntemi deneyin: Pancar lekelerini limon ile temizleyebilirsiniz

Ekmeğinizin dilimlerken parçalanmasını ve kırık oluşmasını engellemek istiyorsanız, bıçağı kaynar suyun içerisinde biraz bekletin.

Evdeki saksınıza bir kez daha bakın. Saksınıza vurarak belirgin sesler çıkıp çıkmadığını kontrol edin.

Eğer belirgin sesler çıkıyorsa temizlik vakti gelmiş demektir. Saksınızı içine tamamen gireceği büyük ve çukur bir kaba koyun.

Büyük kabın içine, saksının üzerini 2 parmak geçecek biçimde suyla doldurun. Saksınızı kabın içinde hava kabarcığı çıkmayana kadar bekletin. Bitkilerinizin tozlanan yapraklarını nemli bir süngerle silin.

Spor ayakkabınızdaki lekelerden diş macunuyla kurtulabilirsiniz. Spor ayakkabınızın beyaz noktalarını kullanılmayan bir diş fırçasına diş macunu sürerek fırçalayın.

Duvarlarınızdaki herhangi bir lekeyi özellikle kalem ve boya lekesini diş macunuyla temizleyebilirsiniz.

Diş macununun bir başka kullanım yeri de soğan ve sarımsak doğrayan kişilerin elleri. Kokusu zor çıkan soğan ve sarımsaktan kurtulmak için ellerinizi diş macunuyla yıkayın.

Sarkmış/sarkma ihtimali olan kazağınızı bir poşete koyun ve dondurucuya atın. Bir gece beklettikten sonra, dolaptan çıkarın. Oda sıcaklığında bekletin ve çözündüğü zaman yeniden kullanabilirsiniz.

Yüzüğün parmaktan kaymasını engellemek için oje sürebilirsiniz..

Limon denince aklınıza sadece limon suyu ve vitamin C gelir. Oysa bilinen değerlerin dışında, özellikle dondurularak rendelenmiş limonunuz, limonun sadece suyunda bulunandan 5 veya 10 kat daha fazla vitamin içerir.

Limonunuzu buzluğa koyun, donsun ve her gün yemeklerinizin üzerine rendeleyin. Böylece, yiyecek ve içeceklerinizi daha leziz hale getirip daha sağlıklı ve uzun yaşamın anahtarını kullanıyor olun! İşte limonun gizemi budur! Geç bile olsa başlayın, hic olmamasından iyidir! Limonun sürpriz yararlarından faydalanın!

Pantolonunuzun fermuarı o an değiştiremeyeceğiniz bir yerde bozulabilir. İşte böyle bir durumda yardımınıza küçük bir ataç koşuyor.

Pantolonunuzun fermuarını ataç yardımıyla yukarı çekin. Daha sonra atacı pantolonun düğmesine sabitleyin.

Ufak bir düzenleme yapıp atacı saklayın. İşte bu kadar basit.

Buzdolabında bozulmaya yüz tutmuş domatesleriniz mi var? Sakın atmayın!

Sadece bir saksı, biraz toprak ve bozulmak üzere olan bir domatesle nasıl yeni domatesler elde edebilirsiniz.

Bozulmak üzere olan domatesleri bir saksıya dikin ve üzerine toprak dökerek su verin.  

Her gün sulayın ve 1-2 hafta bekleyin. Domateslerin filizlenmeye başladığını gördüğünüzde en büyüklerini söküp başka bir saksıya taşıyabilirsiniz.

Çorabı giymeden önce saç spreyi sıkın. Böylece çorabınızın kaçmasını önlemiş olursunuz. 

Çorabınızın ömrünü uzatmak için ise...  Çorabınızı suyun altında birazcık bekletin. Sonra hafifçe sıkın.

Plastik bir poşet içerisine koyup buzluğa atın. 1 gece boyunca buzlukta beklettiğiniz çorabı çıkarın ve çözünmesini bekleyin.

Böylelikle çorabınızın ömrünü uzatmış olursunuz.

Sakız nereye yapışırsa yapışsın, üzerinde biraz buz gezdirin hemen çıkar.

Kadınların en büyük sıkıntılarından biri de zincirli takıların sürekli birbirine dolanması. Bunun için tek yapmanız gereken pipeti alıp, koleyeyi içinden geçirmeniz. Böylece kolyenizi çantanıza atsanız bile birbirine dolanmayacaktır. 

Çantanızda saatlerce anahtar arıyor ve o kadar anahtar arasında hangisinin kapıyı açacağını kestiremiyorsanız bu fikir hayatınızı kolaylaştıracaktır.  Her bir anahtara ayrı renklerde oje sürün. Böyle neyin ne için olduğunu da her zaman hatırlayacaksınız. 

Kışın en kötü özelliği de otomobil camlarının buz tutması. Eğer otomobilinizin camları kışın buz tutuyorsa sprey olarak kullanabileceğiniz bir şişenin; 3'te birini sirke, kalanını da su ile doldurun. Buz tutmuş camlara bu karışımı sıktığınızda buzun erimeye başladığını gözlemleyeceksiniz. Üstelik sirkeli suyun arabanız için hiçbir zararı yok.

Kış aylarında araç kilidindeki donmaları, el dezenfektanı ile eritebilirsiniz. Anahtara el dezenfektanı sürün, sonra anahtarı kilide yerleştirin. İşlem bu kadar basit.

Sürekli ayakkabı kokusuyla mücadele ediyorsanız, bu yöntem kesinlikle hayatınızı kurtaracak. Küçük bir bezin içerisine yemek sodasını koyup onu bir gece boyunca ayakkabınızın içerisinde bekletin. Aynı zamanda ayakkabılarınızın içerisine biraz yemek sodası da serpebilirsiniz. Fakat yemek sodasını kesinlikle deri ve süet ayakkabılarınızda kullanmayın.

Gümüşlerinizin renginin yeni aldığınızdaki gibi parlak olmasını mı istiyorsunuz? Haklısınız kulağa biraz çılgınca geliyor. Ancak defalarca denenmiş bu yöntem kesinlikle işe yarıyor. Bir bez parçasının üzerine ketçabı sıkın ve gümüş takılarınızı silmeye başlayın. Birkaç dakika gümüşü kendi haline bırakın sonrasında ise kuru bir bezle ketçabı takı üzerinden temizleyin. Gümüş takılarınızın ilk günkü gibi pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Eğer kıyafetinizin yakalarından sütyen askınızın görünmesini istemiyorsanız, çift taraflı bant kullanabilirsiniz. Parmak boyutunda bir bandı ön ve arka sütyen askısına yapıştırırsanız, diğer taraf da kıyafetinize yapışacaktır ve böylece sütyeniniz birden bire ortaya çıkamayacaktır.

Özellikle kış günlerinde ayakkabılarınızın ıslanmasından rahatsızsanız onları basit dokunuşlarla birer su geçirmez ayakkabıya dönüştürebilirsiniz. Öncelikle tamamen kuru ayakkabılarınızı alın ve içerisine, dışına balmumu sürtün sonrasında ise ayakkabıları kurutma makinesiyle kurutun. Balmumu ayakkabının nefes almasını önleyeceği için bir daha asla su geçirmeyecektir.

Sıkı ayakkabılarınızı esnetmek için, yapmanız gereken tek şey içi su dolu poşetleri ayakkabının içerisine yerleştirip birlikte buzluğa donması için atmaktır. Su donduktan sonra çıkarıp ayakkabılarınızı deneyin eğer halen daha sıkıysa aynı işlemi bir kez daha uygulayın. 2. uygulamada ayakkabılarınız esnemiş olacaktır.

Yüzükler kimi zaman ciltte direk temas ettikleri için kimyasal tepkimeler sonucu parmakta yeşil izlerin oluşmasına neden olmaktadır. Parmakta bu kötü görüntünün oluşmasını engellemek için yüzük ince bir katman halinde şeffaf ojeyle kaplanmalıdır. Bu cilt ile yüzük arasında bir bariyer oluşturacak ve parmağınızda izlerin oluşmasını engelleyecektir.

Eskimiş ve tüylenmiş kazaklarınızın yeni gibi gözükmesini ister misiniz? Bunun için ihtiyacınız olan tek şey traş bıçağıdır ve yapmanız gereken de dikkatli ve hassas bir şekilde kazağınızın üzerini traşlamanız. Bu sayede kazağınız ilk günkü haline geri dönecektir.

İç çamaşırı çizgilerinin belirgin olması en mükemmel ve şık bir kıyafeti bile berbat hale getirebilmektedir. Bu sebeple de giysilerinizde pürüzsüz ve kesintisiz bir görüntü elde edebilmek için özel olarak tasarlanmış dikişsiz, lazer kesim iç çamaşırlarını kullanmaya özen gösterin.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (30 Mart 2019)