Ev kadınına çifte destek

Evde üretim yapan kadınlar hem kazançlarından vergi ödemiyor hem de primlerini 24 günden yatırıp 30 gün üzerinden sigortalı sayılıyor

01 Nisan 2017, Cumartesi 09:18
A A
Ev kadınına çifte destek
Evde küçük işler yaparak para kazanan kadınlar hem esnaf sayılıyor hem vergi vermiyor hem de sigortalı olup emeklilik imkanına kavuşuyor. Vergi kanununda düzenlenen 'esnaf muaflığı' ev kadınlarına önemli bir avantaj getiriyor. Motorlu taşıt kullanmamak şartı ile, bir işyeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler, gezici olarak bir mesleği icra edenler, evlerde işçi almamak şartıyla üretim yapıp satanlar vergiden muaf esnaf sayılıyor. Bu tür işleri yapanlar vergi dairelerine başvurduklarında 'Esnaf Muafiyet Belgesi' alabiliyor. Belgeyi alanlar 3 yılda bir bunu yenilemek zorundalar. Bu belge karşılığında bir bedel de ödenmiyor.
 

EMEKLİLİK FIRSATI


Bu şekilde belge alan ev kadınları, isterlerse sigortalı da oluyor. Belgesi olanlar SGK'ya müracaat ederek bu yıl için 24 gün prim ödeyip 30 gün üzerinden sigortalı oluyorlar. 2017 yılında aylık ödenecek prim tutarı 455,04 lira oluyor. Ödenecek gün sayısı her yıl artıyor. 2018'de 25, 2019'da 26 ve 2020'de 27, 2021'de 28, 2022'de 29 ve 2023 ile sonrası için 30 gün olacak.
 

ESNAFLIK VE EMEKLİLİK İMKANI


Evde üretim yapan kadınlar esnaf muafiyet belgesi alarak vergiden kurtuluyor. Sigorta primlerini de yatırarak emekli olabiliyor..

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.