Ev temizliğinde doğal ve ekonomik çözümler

Ev temizliği için kullandığımız deterjanların hepsi oldukça pahalı. Üstelik çoğu da zararlı kimyasallar içerebiliyor. Bazı doğal temizleyiciler sayesinde evinizi daha sağlıklı ve ekonomik bir şekilde pırıl pırıl yapabilirsiniz...

19 Kasım 2018, Pazartesi 13:50 Son Güncelleme:
A A
MUTFAK

MUTFAK

DETERJAN

Limon, sirke ve tuz, doğal bulaşık deterjanlarıdır. 2 bardak suyun içine 4 limon kesip ekleyin ve pişirin. Daha sonra karıştırın, tuz ve sirke ekleyin ve tekrar kaynatın. Mağazada satılan bulaşık makinesi paketi yerine 3 çorba kaşığı limon jeli kullanın.  

MUSLUKLAR

MUSLUKLAR

Musluğunuzdaki kireçlerle savaşmanız için harika bir çözüm yolu. Musluğunuza limonu sıkıca sürün, bir saat sonra kaynar su ile durulayın.

ÇAYDANLIK TEMİZLİĞİ

ÇAYDANLIK TEMİZLİĞİ

Çaydanlıklarda bulunan kireci gidermek için yarım su bardağı sirke ve yarım su bardağı suyu karıştırıp çaydanlığın içine dökün ve öyle kaynatın. Sonrasında suyu dökün ve çaydanlığı yıkayın. Kullanmadan önce farklı bir suyla kaynatın.


ÇAMAŞIR

ÇAMAŞIR

Çamaşır suyu, giysilerinizin hızlı bir şekilde yıpranmasına neden olabilir. Çamaşır suyu yerine kabartma tozu ve sirke karışımını kullanabilirsiniz. Bu doğal tarif, beyazlarınızı gerçekten beyaz yapacaktır.

LEKELER İÇİN

LEKELER İÇİN

Yağlar ve lekeler, bebek pudrası ile temizlenebilir. Lekeli veya yağlı olan kısmına bebek pudrasını dökün ve bir gece öyle bırakın. Daha sonra normal olarak yıkayın. 

DİŞ FIRÇALARI İÇİN

DİŞ FIRÇALARI İÇİN

Diş fırçaları ve diş fırçası tutucuları, evinizde en çok kir toplayan şeylerden biridir. Hidrojen peroksit, tüm zararlı mikropları öldürür ve insanlar için güvenlidir. Fırçanın ucunu sıvıya batırın ve kirli uçları önlemek için fırçalarınızı tuttuğunuz bardağın içine biraz hidrojen peroksit dökün.

BANYO VE TUVALET

BANYO VE TUVALET

Tuvaletinizi dezenfekte etmek için karbonat da kullanabilirsiniz. Karbonat bu tür işlerde etkili bir temizlik maddesidir. Klozet etrafına birkaç yemek kaşığı karbonat dökün ve 10 dakika bekleyin. Sonra fırçalayın. Aradaki farkı göreceksiniz.

Tuvaletler için çözüm aslında çok basit. Evinizde bulunan kolayı tuvalet içerisine dökün ve birkaç saat öyle bırakın. Asit sayesinde kirler çıkacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...