Ev temizliğinde hayat kolaylaştıran püf noktaları

Ev temizliğini hem kısa zamanda hem de kusursuz olarak yapmanın tüm püf noktaları burada...

14 Aralık 2018, Cuma 09:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Önceki Fotoğraflar

Mobilyaları silerken mikrofiber bez kullanmak hem temizlik açısından hem de mobilyalarınızın çizilmemesi için oldukça önemli...

Banyo temizliği

Banyo temizliği

Banyolar, oldukça nemli yerlerdir ve havalandırılmaları da zordur. Burada mikropların üremesi elverişlidir. Banyo ve tuvalet temizliği bu anlamda çok önemli... İşte banyonuzu temiz tutmanız için basit adımlar...

Musluk bataryalarını temizlemek için limon kullanabilirsiniz. Bu yöntemle kireçten dolayı leke olan musluk bataryaları pırıl pırıl olacaktır.


Banyonuzdaki fayans ve seramikleri temizlemeden hemen önce biraz sıcak suyu açın ki banyonuzun içerisi buharla dolsun. Buhar, kir ve tozları yumuşatacağı için temizlik yapmak daha kolay bir hal alacaktır.

Duşa kabin ve küveti her duştan sonra su ile temizlemeli ve haftada iki kez ayrıntılı temizlik yapmalısınız. Aynı şekilde duşa kabin camlarını karbonat ile silip durularsanız bu alanları çizmeden temizlemiş olursunuz.


Mikroplardan uzak tutmak için diş fırçalarınızı mutlaka kutusunda saklayın.

Tuvalet kağıdının tam ortasındaki karton silindire hoş kokulu bir esans yağından birkaç damla damlatırsanız tuvaletinizin daha ferah koktuğunu göreceksiniz.

Mutfak temizliği

Mutfak temizliği

Yemek yaparken saatlerimizi harcadığımız mutfak, evin en çok kirlenen bölümlerinden biri... Mutfağı temiz tutmak için ise önerilerimiz şöyle...


Limon kabuklarını güneşli bir alanda kurutun, isli ve yağlı mutfak eşyalarınızı bu kabuklarla ovalayabilirsiniz. Ayrıca limon kabuğuna bir miktar tuz dökerek çay ve kahve lekesi olmuş fincanlarınızı da temizleyebilirsiniz.


Mutfakta çöp biriktirmeyin! Her gün çöpleriniz mutlaka atın.

Buzdolaplarının düzenli temizliğe ihtiyacı vardır. Bundan dolayı buzdolabınızı haftada bir defa tamamen boşaltıp temizlemeye özen gösterin. Temizlik işlemini yapmadan önce fişini çekmeyi unutmayın.


Yarım litrelik bir kapta su-soda karışımı yapın. Soda, yüzeyleri mükemmel bir şekilde temizler ve dezenfekte eder.

Dondurucunuzu temizlemek için bir yemek kaşığı sirke ve bir yemek kaşığı karbonatı karıştırın. Çalkaladıktan sonra nemli bir beze dökün ve o bezle dondurucuyu kolayca temizleyin.

Salon ve oturma odası temizliği

Salon ve oturma odası temizliği

Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz salon ve oturma odaları en çok kirlenen yerlerden.. İşte, bu alanlar için temizlik önerilerimiz...

Pencerelerinizi güneşli günlerde silmeyin çünkü cama uygulanan deterjanlar hızlı kurudukları için leke bırakabilirler.

Koltuklarınızı, minderlerinin kılıfları çıkarılabilen ve yıkanabilen tarzda tercih edin. Koltuk silmek yerine kılıflarını yıkamak size zaman kazandıracaktır.

Halı seçiminde tercihinizi akrilik halılardan yana kullanın. Temizliğe uygun yapılarıyla size kolaylık sağlayacaklar.

Yerleri silerken suyun içine bir miktar sirke katarsanız zeminin pırıl pırıl olduğunu görürsünüz


Mobilyalarınızı silerken antistatik özellikli temizleme bezi kullanın. Böylece hem tozu yok edebilir hem de lekelenme riskinden kurtulabilirsiniz.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Alüminyum folyonun kullanım alanları