Ev temizliğinde kullanılabilen 9 besin

Ev temizliği denildiğinde aklınıza direkt kimyasal katkılı temizlik ürünleri mi geliyor? Artık bütün bu ürünleri unutun. Günlük hayatınızda tükettiğiniz yiyecekler ev temizliğinde kullanarak temizlik yapıp kimyasallardan uzak durabilirsiniz. Ev temizliğinde kullanabileceğiniz 9 besin...

05 Aralık 2020, Cumartesi 15:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Soda

Soda

İçmek için kullanıldığı kadar temizlik içinde kullanılan soda mükemmel bir temizlik ürünü. Sodayla birçok şeyi kolayca temizleyebilirsiniz. Bunlardan biri; banyo aynanızın üzerine dökün ve ardından bir süngerle silin. Böylece aynanız tertemiz olacaktır. Ayrıca takılarınızı, tezgahınızı temizlemek veya giysilerinizdeki lekeleri çıkarmak için de kullanabilirsiniz.


Muz

Muz

Meyvelerin oluşturduğu minik sinekleri yok etmek için en etkili silah muz. Kavanozun içine eski bir muz ve biraz bulaşık sabunu koyun. Sonra bir kağıdı huni şekline getirin ve kavanozun ağzını bu huniyle kaplayın. Muzun tatlı kokusu sinekleri içine çekecek, huni ve sabun kavanozdan çıkmalarını zorlaştıracaktır.


Pirinç

Pirinç

Vazo temizliğinde problem yaşıyorsanız bu işi pirinçlere bırakın. Tek yapmanız gereken çiğ pişmemiş pirinci, sabunlu suya ekleyin. Bu karışımı temizlemesi zor olan vazonun içine dökün ve vazoyu iyice sallayın. Böylece karışım her yere temas edecek ve vazoyu temizleyecektir.


Patates kabuğu

Patates kabuğu

48 saat kurutulmuş patates kabukları, şömine temizliğinde gerçek bir usta. Eğer patates kabukları nemli kalırsa işlemi gerçekleştiremez. Tek yapmanız gereken patates kabuklarını bir fırın tepsisine yayın. Patates kabukları yandıkça, yanmış odun artıklarını bacanızdan dışarı atacaktır.


Limon

Limon

Limon, kişisel bakımda, salatalarda, yemeklerde, çorbalarda, içeceklerde kullanıldığı gibi ev temizliğinde de oldukça sık kullanılıyor. Mikrodalgayı temizlemek için bir kaseye limon suyu, su ve limon kabuğu ekleyin. Mikrodalganın içine bu kaseyi yerleştirin ve 3 dakika çalıştırın. Kapıyı bir süre kapalı bırakın, böylece sudaki buhar dışarı çıkmaz. Son olarak, mikrodalgayı temiz bir havluyla silin. Böylece tüm bakterilerin ve kirin yemeğe bulaşmasını önleyeceksiniz.


Greyfurt

Greyfurt

Küvet ve lavabo temizliğinin baş tacı greyfurt. Bunun için yapmanız gereken şey; greyfurtu ikiye bölün ve üstüne kaya tuzunu serpin. Küvetinizi ıslatın, kalan tuzu dibe serpin ve greyfurtları küvetin etrafında ovalayın. Aynı şeyi lavabonuz için de yapabilirsiniz.


Ketçap

Ketçap

Ketçap, sadece sandviç ve patates kızartmasının yanında kullanılmıyor. Bakır tabanlı tencereleri de ilk günkü gibi yepyeni yapıyor. Nasıl mı? Bunun için bakır tencerenin üzerine biraz ketçap koyun, bir süre bekletin ve sonra silip durulayın. Paslanmaz çeliğin temizlenmesi için de aynı yöntemi kullanabilirsiniz.


Soğan

Soğan

Mangalcılar bilir. Izgara telini en iyi soğan temizler. Bu yöntemi uygulamak için yarım soğanı çatala ya da kürdana takın. Daha sonra ızgara telini ovmaya başlayın. Telin üzerindeki fazla kirin çıktığını göreceksiniz.


Siyah çay

Siyah çay

Son zamanlarda oldukça popüler olan yöntemlerden birisi de parke zeminleri temizlemek ve parlatmak için siyah çay kullanmak. Bunun için temizlik suyunuza bir miktar hazırlamış olduğunuz çayı dökün ve soğumasını bekleyin. Çaydaki tanik asit parke zeminlerin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Ancak bunu laminat zeminleri temizlemek için sakın kullanmayın.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sahte kolonya nasıl anlaşılır? Kolonyanın sahte olduğunu gösteren yöntemler...