Ev temizliğinde yapılan hatalar

İster bulaşık, ister toz alma, ister elektrikli süperge ile temizlik olsun, yapılan bazı hatalar işlerin yeniden ve yeniden yapılmasına neden olur. Bu hem zaman kaybına neden olur hem de sizi gereğinden fazla yorar. Peki bu hatalar nedir ve yapılması nasıl engellenebilir? İşte temizlik yaparken bilmeniz gereken basit ama etkili kurallar!

19 Ekim 2021, Salı 15:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Bulaşık makinesini yanlış yerleştirmek:

Bulaşık makinesini yanlış yerleştirmek:

Çatal, kaşık ve bıçakları gruplar halinde sepetin aynı gözlerine koymak, bulaşık makinesinin yıkaması bittiğinde toplamak için size zaman kazandıracaktır. Ancak tüm malzemeleri, aynı yöne bakacak şekilde bulaşık makinesine yerleştirirseniz, onları yeniden yıkamanız gerekecektir. Kaşıklar ve bıçaklar birbirine yapışacak ve makinenin her iki tarafı düzgün şekilde yıkamasını engelleyecektir.

Bunun tek istisnası çatallardır. Çatalları yukarı bakacak şekilde yerleştirin. Bu eğilmelerini engelleyecektir.

Temizleme solüsyonları doğrudan püskürtmek:

Temizleme solüsyonları doğrudan püskürtmek:

Temizlik malzemelerini aşırı şekilde spreylemek ürünü boşa harcamak anlamına gelecektir.

Malzemeyi doğrudan temizleyeceğiniz yüzeye püskürtmek yerine, bir mikrofiber beze püskürtüp temizliği o şekilde yapın.

Özellikle temizleme malzemesini büyük yüzeylere kesinlikle püskürtmeyin.

Silme bezi ile bu temizliği yapın.


Pencereleri güneşli günde temizlemek:

Pencereleri güneşli günde temizlemek:

Hemen herkes bunu denemiştir ve kimse bu konuda başarılı olamamıştır. Çünkü güneşin doğrudan camınıza vurduğu anlarda etkili bir temizlik yapmak imkansızdır.

Doğrudan gelen güneş ışınları ile camı temizlemeye çalışmak parlamalara neden olur. Camlarınızı temizlemenin en iyi zamanı ya sabah erken saatler ya da akşamüstüdür.

Süngerin temiz olacağını varsaymak

Süngerin temiz olacağını varsaymak

Süngerler temiz görünebilir ancak aynı zamanda milyonlarca bakteriye ev sahipliği de yapabilirler. Kalan bakterileri önlemenin en iyi yolu düzenli şekilde süngeri temizlemekten geçiyor. Süngeri haftada bir kez bulaşık makinenizin en üst rafına koyun ve yıkayın

Dilerseniz süngeri yüksek ısıya ayarladığınız mikrodalga fırında 2 dakika dezenfekte edebilirsiniz. Ancak bu işlemden sonra süngerin soğumasını mutlaka beklemelisiniz. Ayrıca düzenli olarak süngerinizi yenilemelisiniz.

Tuvalet fırçasını temizlemeden yerine koymak:

Tuvalet fırçasını temizlemeden yerine koymak:

Tuvaletinizi fırça ile temizledikten sonra doğrudan yerine koymak yapılacak en büyük hatalardan.

Tuvalet fırçasını durulamak ve dezenfekte etmek için zaman harcasanız dahi, fırça üzerinde kalacak olan rutubet kısa sürede bakteri oluşumuna neden olacaktır.

Tuvalet fırçasını yerine koymadan önce dezenfekte etmeyi ve kurutmayı unutmayın.


Sıvı lekelerini doğru temizlememek:

Sıvı lekelerini doğru temizlememek:

Meyve izleri, kahve ya da çay kalıntılarını ovmak uzun dönem için çok da etkili olmayacaktır.

Üstelik bu lekeler halı ya da kilimlerinizde ise işiniz daha zor olacaktır. Sıvıyı halıya döküldüğü anda derinlemesine temizleseniz bile, zaman içinde bu leke yeniden ortaya çıkabilir.

Bunu önlemek için sıvının döküldüğünü fark ettiğiniz anda kuru bir havlu ile mümkün olduğunca fazla sıvıyı emdirin.

Ardından sıvının döküldüğü yeri buzlu su ile ıslatın ve kuru bir havlu ile kurulayın. Tüm sıvıyı emmesi için havlunun üzerine basın. Bu temizliği havluya leke çıkmayana kadar sürdürün. Eğer iz kalırsa, bunun için satın alacağınız bir leke çıkarıcıyı sıkın ve temizleme sürecini tekrarlayın.


Elektrik süpürgenizin tüm malzemelerini kullanmamak:

Elektrik süpürgenizin tüm malzemelerini kullanmamak:

Elektrik süpürgenizin kutusundan çıkan tüm malzemelerin bir amacı vardır. Örneğin ince ağızlı aparatı kullanmak, normal şartlarda alamayacağınız ya da bu temizlik sırasında uçuşacak tüyleri toplamaya yarar.

Mobilyalar için uygun aparatı kullanmak üzerlerindeki tozları ve tüyleri toplamanın en iyi yoludur. Doğru aparatı kullanmamak, evinizde elektrik süpürgesiyle yapacağınız temizliğin süresinin uzamasına neden olacaktır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Puslu, matlaşmış bardaklarınızı kurtarın