Ev yapımı maskelerde cildinize zarar veren 12 içerik

Ev yapımı maskeleri hepimiz seviyoruz. Ancak ev yapımı maske tariflerinde kaçınmamız gereken de pek çok içerik var. Kiminin asit oranı cilde zarar verirken, kimi ciltte bakteri üretimine neden olabiliyor. Evde yaptığınız doğal maskelere bu zararlı içerikleri koyduğunuz takdirde cildinizi güzelleştireyim derken zarara neden olabilirsiniz. İşte ev yapımı maskelerde kaçınmanız gereken 12 doğal içerik.

20 Kasım 2020, Cuma 10:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Limon ve benzeri meyveler

1. Limon ve benzeri meyveler

Limon asidiktir ve cildi yakabilir. Hatta limon, fitofotodermatit denen inflamatuar bir cilt reaksiyonuna bile neden olabilir. Güneşe maruz kalan cilde uygulanırsa; kabarcık ve hiperpigmentasyona neden olabilir. Eğer alerjiniz yoksa çoğu meyve bu tarz reaksiyonlara neden olmayacaktır ama yine de tüm yüzünüze uygulamadan önce cildinizin küçük bir bölümünde test edin.


2. Diş macunu veya karbonat

2. Diş macunu veya karbonat

İnternetteki çoğu tarifte, diş macunu veya karbonatın akne ve sivilceye iyi geldiği bilgisi olsa da aslında bu yanlış. Cildi tahriş edebilir veya iltihap oluşmasına neden olabilir.

3.Kabartma tozu

3.Kabartma tozu

Kabartma tozu, diğer adıyla sodyum bikarbonat, peeling maddesine benzeyen yapısına rağmen cildiniz için fazlasıyla zararlıdır. Kabartma tozunun pH değeri 9 olup cildin koruyucu katmanına zarar vermesiyle beraber, yüzünüzü hassaslaştırır ve cildin kendini yenileme sürecini yavaşlatır.


4.Çiğ yumurta

4.Çiğ yumurta

Yumurta pek çok Kore güzellik ürününde kullanılsa da, evde doğrudan uygulamanız bazı istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Çiğ yumurta salmonella denilen bir bakteriyel enfeksiyon verebilir.

5.Vazelin

5.Vazelin

Kozmetik ürünlerinin içeriğinde çokça bulunan vazelin cilt üzerinde birikme yaparak hücre yaşlanmasına ve çeşitli sorunlara yol açıyor. Vücudun hormon dengesini bozan vazelin cildi kaplayarak nemlenme özelliğini bozuyor.

6. Sirke

6. Sirke

Bazı insanlar sirkeyi cildin pH dengesini sağladığı inancıyla günlük tonik olarak kullansa da, bu aslında dermatolog onaylı bir yüyo değil. Potansiyel zararlı etkileri ise tahril, düzenliuygulama halinde kimyasal yanık ve ilk tahriş sonucu depigmentasyon. Yani sirke uygulamadan önce bir kez daha düşünün.

7. Baharatlar

7. Baharatlar

Baharatlar genel olarak cildiniz için tahriş edici özelliklere sahip olabilir bu yüzden uygulamadan önce test ettiğinize emin olun.

8. Hindistan cevizi yağı

8. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı ciltte irritasyon yapabilir. Göz makyajını çıkarmak için hassas olan göz çevresine uygulandığında ciltte komedon ve yağ bezesi oluşumunu tetikleyebilir. Sivilceye yatkın bir cildiniz varsa direkt uygulamamanız tavsiye edilir.

9. Diğer doğal yağlar

9. Diğer doğal yağlar

Çam terebentin yağı, çilek yağı, tarçın yağı, anason yağı, kekik yağı, nane yağıgibi yağlar yakıcıdır. Cilde ve saça direkt olarak uygulanmamalı; karışımların içine de damla damla eklenmelidir. Örneğin tarçın yağının dudakları büyütmesi yakıcılığı sebebiyle gerçekleşir; onun yerine acı biber sürünce de aynı geçici etkiyi yakalarsınız. Bu tür etkiler için bu yağların kullanılmaması önerilir.

10. Hemoroid kremi

10. Hemoroid kremi

Victoria’s Secret modellerinin güzellik tüyosu olarak İnternete düşen bu uygulama aslında biraz tehlikeli. Damar büzüştürücü etkisi olan hemoroid kremleri gözaltındaki torbalara uygulandığında sonuç verse de, kremin kullanım amacı farklı olduğundan uzun vadeli kullanımlarda ciddi sonuçlara sebep olabilir.

11. Aloe Veranın 'fazlası'

11. Aloe Veranın 'fazlası'

Aloe Vera gerçekten oldukça sağlıklı bir bitki. Fakat içeriği oldukça güçlü olduğundan bazı ciltlere doğrudan uygulanması kızarıklıklara ve yoğun kaşıntıya sebep olabilir.

12. Bebek şampuanları

12. Bebek şampuanları

Yetişkinlerin cilt pH’ıyla çocuk ve bebeklerinki farklı. O nedenle bebek ve çocuk ürünleri yetişkinler için uygun değil. Yetişkin insanda üst tabaka epidermisin pH değeri 5.5’tir. Ancak yenidoğan bebeğin cilt üzeri asit mantosu henüz oluşmadığı için pH değeri nötr’dür.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erkeklerin en sevdiği detay: Mis gibi güzel kokan saçlar için 5 taktik