Evcilleştirdiği kurtlarla birlikte yaşıyorlar

Makedonya'nın Kalkandelen şehrinde, Şar dağının eteklerindeki bir evde yaşayan İsmaili ailesi, evcilleştirdikleri üç kurdu ailenin bir parçası olarak görüyor  

18 Şubat 2017, Cumartesi 19:35
A A

Makedonya'nın kuzeybatısındaki Kalkandelen şehrinde, Şar dağının eteklerindeki bir evde yaşayan İsmaili ailesi, evcilleştirdikleri üç kurdu ailenin parçası olarak görüyor. 

Bakımı üstlendiği üç kurtla ilişkisi görenleri hayrete düşüren İsmaili ailesi, tehlikeli olan kurtlar hakkında bilinenlerin aksine onlarla mutlu bir yaşam sürüyor. 

KOYUN SÜRÜLERİNE SALDIRMIYORLAR

KOYUN SÜRÜLERİNE SALDIRMIYORLAR

Alek, Lupo ve Luna adını verdikleri kurtları "dost" ve "aileden biri" olarak gören İsmaili ailesi, evcilleşen kurtlarının civardaki koyun sürülerine dahi saldırmadığını söyledi. 

HAŞLANMIŞ ETLE BESLİYORLAR

HAŞLANMIŞ ETLE BESLİYORLAR

Günde bir kez beslenen kurtlara, genellikle kemik ya da haşlanmış yiyecekler verdiklerini anlatan Fadil İsmaili, küçük yaştan itibaren hayvanlara karşı büyük sevgi beslediğini aktardı. 

'İNSAN KURTTAN DAHA KÖTÜ'

'İNSAN KURTTAN DAHA KÖTÜ'

Kurt besleme fikrinin, bu hayvanın insanlar tarafından tehlikeli olarak görülmesinden kaynaklandığını belirten İsmaili, "Kurdun kötü olduğu yönündeki şeyler insan gerçekliğine aykırı. Ben insanın kurttan daha kötü olduğuna eminim. Bu kurtların bana hiçbir zararı olmadı ancak insanların oldu. Kurdun dişlerinden korkuyoruz ancak silahlı insanlardan korkmuyoruz." ifadelerini kullandı. 

İsmaili, kurtlara iyi davranıldığı sürece onların da buna iyilikle karşılık vereceğini savundu. 

KÖYLÜLER ZİYARET EDİYOR

KÖYLÜLER ZİYARET EDİYOR

Kalkandelen'in Leşka köyünde bir ev inşa ettiğini ve haftanın belli günlerinde buraya gidip ailesi ve kurtlarıyla vakit geçirdiğini anlatan İsmaili, zaman zaman köyde kurtlarını da gezdirdiğini, zaman zaman da köylülerin kendisini ziyaret ettiğini kaydetti. 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.