Evde bitkisel yollarla tüy dökme yöntemleri

Evde bitkisel yollarla tüy dökme yöntemleri sandığınızdan daha da kolay. Belki kalıcı tüy dökme yöntemleri arasına giremeseler de diş macunu ile tüy dökme gibi yöntemlerden çok daha güvenli. Evde tüy dökmek için ekstra malzemeye gerek yok. Evde tüy dökme yöntemleri için ihtiyacınız olan malzemelerin pek çoğu zaten mutfağınızda mevcut. İşte evde bitkisel yollarla tüy dökme yöntemleri!

25 Temmuz 2020, Cumartesi 17:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Muz ve yulaf ezmesi karışımı

Muz ve yulaf ezmesi karışımı

Olgun bir muzu iyice ezin ve üzerine 1-2 çay kaşığı yulaf ezmesi ilave edinBu karışımı dairesel hareketlerde ovalayarak 15 dakika boyunca cildinize uygulayınYüzünüzü bol su ile yıkayın Bu işlemi haftada iki kez tekrar edin.

Ceviz

Ceviz

  • 1 avuç ceviz kabuğu
  • 1 su bardağı su
  • Gazlı bez ya da pamuk

Ceviz kabuklarını çevrenize ve kendinize zarar vermeyeceğiniz şekilde önlemler alarak temiz kalacak şekilde bir yakın. Ceviz kabukları kül haline gelince, bu külü alıp bir su bardağı suyun içine koyun ve bu şekilde en az 12 saat bekletin. Yeteri kadar beklettikten sonra küllü suyun içine gazlı bezi ya da pamuğu sokup bu karışımla iyice ıslatın ve tüylerden kurtulmak istediğiniz bölgenin üzerine ıslak gazılı bezi ya da pamuğu yerleştirip 30 dakika bu şekilde bekletin. Kürü her gün 30 dakika olacak şekilde uyguladığınızda tüylerinizin bir kısmının hiç çıkmadığını, bir kısmınınsa çok zayıf çıktığını görecekseniz.

 Tuz ve limon

Tuz ve limon

  • 1 adet limonun taze sıkılmış suyu
  • 1,5-2 çay kaşığı kadar tuz

1 adet limonun suyunu sıkıp bir kaseye alın ve içine tuzu da ilave edip güzelce karıştırın. Ardından tüyleri aldığınız bölgelere uygulayarak karışımın köklere nüfuz etmesini sağlayın. En az 2-3 saat bu karışımı cildinizde bekletin. Bu uygulamayı da tüyler yeniden çıkmaya başlayana kadar yapabilir, istenmeyen tüylerinizin azalmaya başladığını görebilirsiniz.

Fesleğen ve soğan

Fesleğen ve soğan

İki adet soğanın zarlarını ayıklayın. 10-12 adet fesleğeni bu zarlar ile karıştırın ve ezin. Macun kıvamına gelince kılların üzerine uygulayın. 15-20 dakika kadar bekletin. Bol su ile yıkayın1 ya da 2 ay boyunca haftada 3-4 kez tekrarlayın.


Bakla

Bakla

Baklanın kabukları sıkılır ve elde edilen yarım çay bardağı su tüyleri aldıktan sonra ilgili bölgeye uygulanır. 30 dakika beklettikten sonra ise temizlenir. Düzenli kullanım sonrası kıl köklerini zayıflatabildiği söylenir.

Zerdeçal

Zerdeçal

Eğer uygulama yapacağınız bölgedeki kıl yoğunluğu az ise 1-2 çay kaşığı zerdeçalı su ya da süt ile macun haline getirip tüylü bölgeye uygulayabilirsiniz. 15-20 dakika boyunca ya da kuruyana kadar bekledikten sonra ise ılık su ile temizlemeniz gerekecektir. Eğer kıl yoğunluğunuz fazla ise zerdeçalı başka maddelerle karıştırmanız gerekebilmektedir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evde bitkisel yollarla tüy sarartma yöntemleri