Evde çocukla verimli zaman geçirmenin yolları

Evde çocukla verimli zaman geçirmenin yolları

Corona virüs nedeniyle tüm dünya ve Türkiye evde sosyal izolasyon süreci yaşıyor. Bu süreçte evde olan çocukların sağlıklı bir süreç geçirmeleri için ebeveynlere dikkatli olmaları uyarısında bulunan Psikolog Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar, "Çocuklara yaşlarına uygun doğru bilgi vermek, onlarla disiplinli ama yakın temasta kalıp kaliteli vakit geçirmek, sevgi bağlarını güçlendirecek ortak etkinlikler yapmak kritik öneme sahip" dedi. Koçkar, evde çocukla verimli zaman geçirmenin yollarını anlattı.

21 Mart 2020, Cumartesi 11:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında sosyal mesafe nedeniyle evde kalan aile fertlerinin bu süreci gerek fiziksel gerekse psikolojik açıdan en sağlıklı şekilde geçirmeleri önem taşıyor. Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar, tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını nedeniyle sosyal izolasyon sürecinde çocukların evde yapabilecekleri konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

Keyifli işlere özel zaman ayrılmalı

Virüs salgını nedeniyle evde kapalı kalan çocuklarla neler yapılabileceği ve onlarla nasıl konuşulabileceğine dair değerlendirmelerini paylaşan Prof. Dr. Koçkar şunları söyledi:

Sakin olun ve güven verin. Çocuklar sizin sözel ve sözel olmayan tepkilerinize bakar ve izlerler. Corona virüs hakkında sizin söyledikleriniz ve yaptıklarınız çocuğunuzun kaygısını arttırabilir veya azaltabilir. Günlük rutinleri olabildiğince sürdürmek önemli. Uzaktan eğitim de başlıyor, günü etkin biçimde bölmek, planlamak önemli. Kaliteli zaman geçirme, öncelikle günü etkin biçimde planlayıp hem görev hem de keyifli işler yapmaya zaman ayrılarak mümkün olabilir.

Verimli zaman geçirmenin yolu

Prof. Dr. Aylin İlden Koçkar, aile fertlerinin evde daha kaliteli zaman geçirmelerinin yolunun çocuk ve gençlerin hoşlandığı aktiviteye özel zaman ayrılmasından geçtiğini vurguladı. Koçkar “Gün içerisinde gerçekleştirilen görevler sonrasında çocuk ya da gencin seçtiği aktiviteyi (oyun oynamak, sohbet etmek, birlikte bir şey izlemek, bir şey pişirmek, bir hobiye zaman ayırmak vb.) gerçekleştirmek kaliteli zaman geçirme ihtimalini arttırır” diye konuştu. 

Evde keyif ve huzurun olması için kurallara ihtiyaç var

Aile fertlerinin bugüne kadar alışkın olmadıkları ölçüde birlikte vakit geçirdikleri bugünlerde, evde düzen ve disipline de ihtiyaç duyulacağına işaret eden Aylin İlden Koçkar, “Herkes istediği zamanda istediğini yaparsa, evde disiplini yakalamak zorlaşır. Evde keyif ve huzurun olması için kurallara ihtiyaç var. Aksi durumda hem evde hem de dışarıdaki belirsizliğin artması sebebiyle hem çocuklar hem yetişkinlerde huzursuzluk ve endişe duyguları artabilir” dedi.

Kurallar birlikte belirlenmeli

İnsanların bir şeyleri kontrol edebildiklerini düşündüklerinde kendilerini daha rahat ve huzurlu hissettiklerini anlatan Koçkar, “Bu nedenle evde oluşturulacak kural ve rutinleri çocuklarla birlikte oluşturmakta yarar vardır. Ancak küçük çocuklar, her zaman daha keyifli olanı seçmeye eğilimli olabilir. Böyle bir durumda ise, çocuğun o günün keyifli aktivitesinin ne olacağına karar vermesi işe yarayabilir” diye konuştu.

Tablet ve telefona günde en fazla iki saat

Virüs salgını yüzünden evlerinde kapalı kalan ailelerde, tablet, televizyon ve telefon kullanımlarının aile fertlerinin yaşlarına göre ayrı düzenlenmesi gerektiğini anlatan Aylin İlden Koçkar şöyle devam etti:

İki yaş ve altındakilere hiç önerilmez. Sonrasında ise eğitici bir program ise yaşına göre 10 dakika ile başlanabilir. En fazla süre ise iki saat olmalı. Aslında hiçbir aktivite bu kadar uzun sürdürülmemeli. Tek seferde iki saatten fazla ders başında da kalmamalı, zira kişinin konsantrasyonu kaybolur. Çocuğun TV ve tablet ile ne şekilde vakit geçirdiğini bilmek de çok önemli. Onların yanında endişe verici haberler dinlenmemeli, izlenmemeli. Yetişkinlere yönelik hazırlanmış, çocuk için uygun olmayan içeriklerin, özellikle küçük çocuklarda endişeye yola açabileceğini unutmayın. Çocuğunuzla oyun oynayın ve onu ilginç aktivitelere yönlendirin.


Komşu çocuklarla oyun oynanmalı mı?

Anne, baba ve çocukların ev içinde birebir yakın temasta kalmasının doğal bir durum olduğuna işaret eden Aylin İlden Koçkar, “Bundan pek fazla kaçış yok. Ancak çocuklar dışarıya çıkıp diğer çocuklarla etkileşime girdiklerinde risk kat kat artar. Zira çocuklar olası diğer aile üniteleriyle etkileşime geçmiş olurlar” şeklinde konuştu.Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uzmanlardan ebeveynlere tavsiyeler: Evde çocuklar varken nasıl verimli çalışılır?