Evde doğal yollarla sinek kovucu nasıl yapılır?

Sıcak yaz akşamlarında insanları rahatsız eden durumlardan birisi sineklerdir. Hem çıkardıkları seslerle insanların uyumasına engel olan hem de ısırarak kaşınma ve kabarmaya neden olan sineklerden kurtulmak için piyasada birçok kovucu vardır. Peki doğal alternatifler?

24 Haziran 2018, Pazar 13:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çoğu sinek kovucunun içinde kimyasal olduğundan özellikle bebek ve çocuklu aileler evde daha doğal malzemelerde sinek kovucu yapmayı tercih edebilirler. İşte doğal tarifler...

SARIMSAKLI SİNEK KOVUCU TARİFİ

SARIMSAKLI SİNEK KOVUCU TARİFİ

Sarımsak iyi bir sinek kovucudur. Sarımsakla hazırlanacak karışım vücuttaki açık bölgelere sürülerek sineklerden korunmak mümkündür. Bu karışım için gerekli malzemeler Bebek şampuanı, 1 lite su 25 diş sarımsak Hazırlanışı: Soyulan sarımsaklar suda kaynatılarak bir çay hazırlanır. Hazırlanan çayın içine bebek şampuanı katılır ve vücuttaki açık yerlere sürülür. 

OKALİPTÜS YAĞLI SİNEK KOVUCU TARİFİ

OKALİPTÜS YAĞLI SİNEK KOVUCU TARİFİ

Okaliptüs yaprağı Su Hazırlanışı: 300 gram okaliptüs yaprağı ile 1 litre su tencerede 45 dakika boyunca kaynatılır. Yaprağın kokusu suya geçtikten sonra ocağın altı kapatılır. Kaynatılan su sıcakken bir bez yardımı ile kapı ve pencere kenarlarına, nemli yerlere sürülür. 

BADEM YAĞLI SİNEK KOVUCU TARİFİ

BADEM YAĞLI SİNEK KOVUCU TARİFİ

Malzemeler: Badem yağı

Fesleğen yağı

Itır çiçeği yağı

Hazırlanışı: Badem yağı ile hazırlanacak bir sinek kovucu çok hafif bir karışım olacağından bebek bulunan evlerde de rahatlıkla kullanılabilir. 100 ml badem yağı, 20’şer damla fesleğen yağı ve ıtır çiçeği yağı iyice karıştırılarak vücuda sürülür. Sirke doğal bir sinek kovucudur. Bir bardak sirke her odada cam kenarına konulur. Sirkenin kokusundan dolayı sinekler içeri girmez. Sineklerin sevmediği bitkilerden birisi fesleğendir. Özellikle yaz aylarında evde yetiştirilecek 1-2 saksı fesleğen sineklerin içeri girmemesini sağlar. Mutfaktaki sinekleri kovmak için limon, portakal ya da elmaya 30-40 tane karanfil saplanır ve mutfağın bir köşesine konur. Bu sinekleri kovmada çok etkili bir yoldur. 

Ayrıca bu yöntem mutfağın hoş kokmasını da sağlar. Bir cam kavanozun içine 1 su bardağı elma sirkesi ve bir tutam lavanta, kekik, nane, biberiye, adaçayı konur. Kavanozun kapağı kapatılır ve 10 boyunca her gün çalkalanır. 10 günün sonunda otlar süzülür. Sirke yarım bardak su ile sulandırılarak cilde sürülür.Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 1 saatten fazla süren gündüz uykusu ölüm riskini artırıyor