Evde doğal yöntemlerle 6 doğal diş beyazlatma yöntemi

Günlük olarak tükettiğimiz yiyeceklere ve sağlık durumumuza göre dişlerimizin rengi zaman zaman değşebilecek olsa da olduğundan daha beyaz hale getirmek evdeki yöntemlerle de mümkün. 2015'te yapılan araştırmaya göre diş beyazlatmak sektörde her yıl 1.4 milyar dolara mâl oluyor. Eğer siz de kimyasal ve kozmetik ürünler kullanmadan evde basit yöntemlerle dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız birkaç dakikanızı ayırmak yeterli olacak. Ancak evde diş beyazlatma yöntemlerinden önce dişlerinizi günde en az iki kere fırçaladığınızdan ve yeteri kadar kalsiyum tükettiğinizden emin olmalısınız. İşte dişlerinizi evde kolay bir şekilde beyazlatabileceğiniz 6 yöntem.

28 Nisan 2020, Salı 14:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yağ ile gargara

Yağ ile gargara

Yağ ile gargara, Hindistanlıların diş beyazlatmak için uyguladığı geleneksel bir yöntemdir. Ağızda yağ ile gargara yapmak plaklara neden olacak bakterilerin yok olmasını sağlar. Hindistan'da bunun için ayçiçek ve susam yağları kullanılır ama herhangi bir yağ da işinizi görür. Hindistan cevizi yağı ise dil temizleyici özelliği de bulunduğu için oldukça mantıklı bir seçenek. 

  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını ağzınıza alın tüm dişlerinize değmesini sağlayın.
  • Hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında olmalı. Erimesi için birkaç saniye bekleyebilirsiniz.
  • Ağzınızda bekletmek için 15-20 dakika yeterli olur. Oldukça lezzetli olması hindistan cevizini daha da çekici kılar. 

Muz kabuğu

Muz kabuğu

Magnezyum, kalsiyum ve fosforla birlikte, dişlerin yapısında bulunan elementlerden biridir. Dişin kendi doğasında bulunan bu elementi ve son zamanlarda diş hekimlerinin de diş bakımı için önermekte olduğu potasyum elementini içerisinde bulunduran muz kabuğu, diş sağlığı açısından faydalıdır. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra muz kabuğuyla ovun, ardından macunsuz bir fırça ile temizleyin.

 Karbonat ve elma sirkesi

Karbonat ve elma sirkesi

Elma sirkesi, ağız içinde bulunan bakterileri temizler. Karbonat ile birleştiğinde çok güçlü beyazlatıcı etkiye sahip olur. Elma sirkesi ve karbonat karışımınızı hazırlamak için 1 çay kaşığı karbonat ile birkaç damla elma sirkesini macun kıvamına gelene kadar karıştırın ardından karışımı diş fırçası ile uygulayın.

Kalsiyum yönünden zengin besinler

Kalsiyum yönünden zengin besinler

Kalsiyum yönünden zengin besinler gıdalar tüketmek diş minelerinin güçlenmesini sağlayacak. Güçlü diş mineleri ise erozyonu engelleyecek. Süt ve süt ürünleri kalsiyum açısından en zengin besin grubudur. 

Karbonat ve çilek

Karbonat ve çilek

Pek çok ünlü isim tarafından kullanılan karbonat ve çilek de oldukça popüler bir yöntem. Haftada bir kez olgun ve büyük bir çileği püre haline getirdikten sonra fırça ile dişlerinize sürün. Dişlerinizin her zamankinden daha fazla parlayacaktır. Çileğin içeriğindeki malik asit, doğal bir beyazlatıcı görevi görür. 

Musluk suyu

Musluk suyu

Musluk suyu, diş minelerini güçlendirmesiyle bilinen florür yönünden şişelenmiş hazır sulara göre daha zengindir. Kahve, çay, şekerli içecek ve alkolü azaltarak daha fazla su içebilirsiniz. Bu tarz içecekler, azaltmak erozyonu azaltacaktır. Zira erozyon, dişlerin sararmasına yol açar.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kalın ve telli gür saçlar hangi modellere ağırlık vermeli?