Evde kaktüs yetiştirmenin faydaları

Farklı türleri ve göz alıcı çiçekleriyle birçok kişi son zamanlarda evinde kaktüs bakmaya başladı. Bütün güzellikleri bir yana, kaktüs birçok derde deva oluyor. Peki, evde kaktüs yetiştirmenin faydaları neler?

26 Eylül 2021, Pazar 16:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Diğer bitkilere oranla daha kolay bakın kaktüsler, hem dekorunuza şıklık katacak hem de birçok konuda size fayda sağlayacaktır. Ayrıca evde kaktüs bakmak için bilgi edinmeye gerek yok. 


EVDE KAKTÜS YETİŞTİRMENİN FAYDALARI

EVDE KAKTÜS YETİŞTİRMENİN FAYDALARI

Bazı faydalarını yukarıda özetlediğimiz kaktüs, doğru bir bakımla yaşam alanlarınıza çok sayıda katkı sağlar. Bu bitkinin evinize pozitif enerji getirmesi için doğru zamanda su vermek ve gün ışığından mahrum etmemek yeterlidir. Bitkinize iyi bakarsanız, ilerleyen süreçte o da size iyi bakacaktır.

Kaktüslerin iç mekanlarda sıkça tercih edilmesinin birçok nedeni vardır. Az bakım gerektirmesi ve benzersiz görünümü, halk arasında en çok bilinen nedenlerindendir. Kaktüsün az bilinen diğer faydaları ise şöyle;


STRESİ AZALTIR

STRESİ AZALTIR

Bu bitki türünün insanların stres seviyesi üzerindeki etkilerini belirlemek için birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Geride bıraktığımız yıllarda yapılan bir araştırmada kaktüsün gerginlik, kaygı, depresyon, dejeksiyon, yorgunluk ve öfke üzerinde olumlu etkilerinin olduğu ortaya çıkmıştır.

Evinizde bir kaktüs varsa, bütün bu sorunları azaltarak daha huzurlu hissetmenize yardımcı olabilir. Bütün gününüzü pozitif bir enerjiyle tamamlamak istiyorsanız, evinizde ve ofisinizde kaktüs bulundurarak bu havayı koruyabilirsiniz.


MUTLULUK VERİR

MUTLULUK VERİR

Bir canlı beslemek ve ona bakmak, bazı insanlar için en güzel duygulardan birisidir. Evinizde bir kaktüs yetiştirmek, size bir evcil hayvan bakmak ile aynı hissi verebilir. Bu tür bitkilerin birer canlı olduğunu unutmamanız ve sizden bakım dışında bir şey talep etmeyeceklerini bilmeniz yeterlidir.

Bitkilerin iyi bir şekilde geliştiğine ve yaşadığına şahit olmak, daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Bütün bunları fark edebilmek için onların bakım gereksinimleri hakkında bazı şeyleri bilmeniz gerekir. Kaktüsünüzün ışık ihtiyacını, su gereksinimi, uygun saksı büyüklüğünü, toprak ve gübre ihtiyacını bildiğiniz taktirde, hazırsınız demektir.


HAVA KALİTESİNİ ARTIRIR

HAVA KALİTESİNİ ARTIRIR

Bitki ve insanların yaşaması için hava gerekir. Evde bulundurduğunuz bitkiler, ortamdaki oksijen miktarını artırarak sağlığınıza katkıda bulunabilirler. Kaktüs gibi yeşil bitkiler, havada bulunan karbondioksiti içine çeker ve oksijeni serbest bırakır. Bunun sonucunda da yaşam alanındaki hava kalitesi artmış olur.

İnsanların hayatta kalması için vücuttaki zararlı toksinlerin atılması gereklidir. Bunun için vücut oksijene ihtiyaç duyar. Evinizde kaktüs gibi bitkileri bulundurmak, içerideki hava kirliliğini oranını %50 seviyesinde azaltabilir. Kaktüsler, aynı zamanda iç mekanlardaki bakteri ve toz birikimini de azaltmaktadır.

Evdeki evcil hayvanlar, halılar, mobilyalar, temizlik için kullanılan ürünler ve duvar boyaları, solunduğu zaman sağlığa zarar verebilecek birçok toksin yayarlar. Kaktüs, havaya yayılan bu tür toksinlerin etkisini önemli ölçüde azaltabilir.


TERAPÖTİK ÖZELLİKLERİ VARDIR

TERAPÖTİK ÖZELLİKLERİ VARDIR

Bir kişinin değer verdiği şeylerle konuşması, insanlığın doğasında olan bir durumdur. Bazı insanlar evcil hayvanlarıyla, bazıları da bitkileriyle konuşur. Bu, kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar. Bazı bahçıvanlar, bitkilerle konuşmanın onların daha hızlı ve sağlıklı büyümesine yardımcı olabileceği fikrini savunmaktadır.

Bu etkileşimin en şaşırtıcı kısmı, bitkilerin konuşmadan faydalanması durumudur. Bir bitkiyle konuştuğunuzda onun gıda üretmesi için gerekli olan karbondioksiti salmış olursunuz. Evdeki kaktüsle yakın mesafeden konuştuğunuzda, bu onun fazladan karbondioksit alarak daha hızlı fotosentez yapması sağlar.


VERİMLİLİĞİ ARTIRIR

VERİMLİLİĞİ ARTIRIR

Kaktüsün verimliliğe sağladığı avantajlarını kanıtlamak için bazı ev ve ofislerde uzun süreli bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, kaktüs bitkisinin verimliliği %12 oranında artırabildiğini göstermiştir. Bunun başlıca nedeni, kaktüsün havadaki karbondioksit miktarını azaltmakla olan ilgisidir.

Havada aşırı miktarda karbondioksit bulunması, baş ağrısı, yorgunluk, huzursuzluk ve endişeye yol açabilir. Bunun gibi nedenler de ortamdaki kişilerin üretkenliğinin düşmesine neden olur. Soluduğunuz havadaki karbondioksit miktarını düşürerek, daha iyi odaklanabilir ve zihninizi temizleyebilirsiniz.


HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR

Chicago Üniversitesi öğretim üyelerinden Marc G Berman, bitkiler ve doğayla etkileşimde bulunanlar üzerinde bazı psikolojik araştırmalar gerçekleştirdi. Yapılan bu araştırma, evde kaktüs yetiştirmek ve doğal alanlarda yürüyüş yapmak gibi bu tür etkileşimlerin kişiye çok sayıda fayda sağladığını kanıtladı. 


Yürütülen bu çalışma, doğayla düzenli etkileşimde bulunmanın hafızayı %20’ye kadar artabileceğini, bununla birlikte de kişinin iş ya da okul gibi alanlardaki performansının yükselebileceğini gösterdi. Bu nedenle, evinizde kaktüs gibi bitkileri yetiştirmek, bunları çalışma odanızda, kütüphanenizde, ofisinizde veya çocuklarınızın yakınlarında bulundurmak iyi bir fikir olabilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çürüyen domatesi sakın çöpe atmayın!