Evde keyifli zaman geçirme

Evlerimizde geçirdiğimiz zamanın arttığı bu günlerde kendinize yeni bir hobi edinip yaşam alanlarınızı güzelleştirebiliriz. İşte size birbirinden ilgi çekici fikirler...

29 Mayıs 2020, Cuma 13:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kendin yap

Kendin yap

İngilizce ‘do it yourself’ kelimesinin kısaltması olan DIY (kendin yap) fikirleri tüm dünyada yayılıyor. Kendin yap fikirleri bize çok eğlenceli ve tasarruflu bir ev yenileme imkânı sunuyor. Bu fikirlerle evdeki kullanmadığınız malzemeleri geri dönüştürüp masa lambasından kitaplığa, yatak başlığından saksıya, mumluktan resim çerçevesine kadar ihtiyaç duyduğunuz birçok eşyayı kolaylıkla kendiniz tasarlayabilirsiniz.


Cam boyama

Cam boyama

Dekorasyonun ve mutfakların önemli parçalarından olan cam ürünlerini, cam boyaları ile renklendirerek boş vakitleri keyifle geçirilen zamana dönüştürebilirsiniz. Cam aksesuarların ve kavanozların üzerine kuş, çiçek gibi desenleri çizerek zevkinize göre kolayca boyayabilirsiniz.

İpucu

Camın üzerindeki boya kuruduğunda iki kat boya sürmek şeffaf bir görünüm oluşmasına engel olur.


Ahşap boyama

Ahşap boyama

Eskiyen ve yenilemek istediğiniz mobilyaları ya da farklı bir tasarım kazandırmak istediğiniz ahşap ürünleri baştan yaratmanın tam zamanı. Ahşap boyamada sehpa, masa, tepsi, kitaplık ve dolap gibi düz yüzeyli, ahşap boyaya uygun ürünlerin tercih edilmesi çok önemli. Ürünlerin birleşme yerleri ve köşelerine daha yoğun ve koyu renk boya uygulanarak doğal bir görünüm elde edilebilir.

İpucu

Ahşap üzerine tek kat boya yaptıktan sonra dekupaj kâğıtları kullanarak farklı desenler oluşturabilirsiniz.


Gravür

Gravür

Camdan ahşaba, plastikten deriye, pirinçten metale kadar birçok farklı malzeme üzerinde yapılacak gravür işlemi ile kendi sanat eserlerinizi yapabilirsiniz. Elektrikli hobi aletlerinin yanı sıra el ile de çalışılabilen gravür uygulamalarında kullandığınız malzemeleri, hobi boyaları ile dilediğiniz gibi renklendirebilirsiniz.

İpucu

El ile yapılacak gravür işlemleri için en iyi başlangıç yöntemi bir desen üzerinden ilerlemek olacaktır. Metal yüzeylerde deseni, karbon kâğıt kullanılarak ve üzerinden kalemle geçerek yüzeye kolayca aktarabilirsiniz.


Evde hobi köşesi oluşturun

Evde hobi köşesi oluşturun

İster çalışma odasında ister evinizin uygun başka bir alanında oluşturacağınız hobi köşesi ile kendinize özel alan yaratabilirsiniz. Depolama evleri ve sandıklarının yanı sıra kutu, sepet gibi fonksiyonel ürünleri kullanarak hobi malzemelerinizin bir arada durmasını sağlayabilir ve düzenli bir ortam oluşturabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evde beslenebilecek 5 bitki