Evde organize yaşam

Evlerin her odasını yeni bir konsepte uygun olarak dekore etmenin yolu, planlı ve doğru saklama çözümlerinden geçiyor.

29 Ağustos 2009, Cumartesi 11:50
A A

A. MİNE YAMAN

Her yeni gelen mevsim gibi sonbahar da, ‘tepeden tırnağa yenilenme’ dürtüsünü harekete geçiriyor. Güneş yerini gri bulutlara bırakmadan önce akıllarda eskiz çizimlerini yapmaya başladığımız konulardan biri de ‘evde organize yaşam’. Bu yaşamın sırrını çözerken doğru planlanmış saklama ve depolama çözümlerinden yardım alabilir ya da keşfedilmeyi bekleyen yaratıcı fikirleri deşifre edebilirsiniz. Aylık dekorasyon dergisi Maison Française eylül sayısında eşya saklama ve depolama konusuna yer verirken firmaların en yeni koleksiyonlarını, yaratıcı fikirleri ve uzman görüşlerini ele alıyor. Buna göre uzmanlar, konut projelerinin başında mimariyle bütünleşmiş saklama çözümlerinin olması gerektiğini ve sade bir yaşam için az eşyayı motto edinmenin önemini vurguluyor. Birden fazla işlevi aynı anda yerine getiren özellikler taşıyan multi-fonksiyonel mobilya ve aksesuarların vitrinlerde baş köşede yer aldığı günümüzde her odaya uygun çözümler bulmak mümkün. Kanepelerin arkasına ya da yanına gizlenen raflar, hem sehpa hem de gazetelik olarak kullanılan tasarımlar, yatakların altına gizlenmiş depolama alanları ya da nişlere yerleştirilen raflar bunlardan sadece birkaçı. Evinizin planını yaparken kullanılmayan ve saklama ünitesi yerleştirebileceğiniz her alanı değerlendirmeye çalışın. Unutmayın; evinizde yaratacağınız düzenlemelerle aradığınıza daha kolay ulaşarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

EVİNİZİ ORGANİZE YAŞAMA HAZIRLARKEN

1. Fazlalıklardan kurtularak işe başlayın. Yıllardır kullanmadığınız, dolabınızda yer kaplayan eşyalarınızı yardım kuruluşlarına verebilirsiniz. Aynı kitaptan, CD’den ya da ev aletinden birden fazla bulunuyorsa ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve aza indirgemelisiniz.

2. Eşyaları saklamak için onları bir yerlere sıkıştırmaya çalışmayın. Neleri gizlemek ve göstermek istediğinizi belirleyin. Birbirinden kopuk ve ilgisiz nesneleri ayırın ve en çok kullandığınız eşyaları kolay ulaşabileceğiniz alanlara yerleştirin.

3. Odanın büyüklüğüne ve yerleştireceğiniz eşyalara uygun depolama üniteleri alın. Dar alanlar için duvara monte edilen sistemleri kullanabilirsiniz. Tekerlekli saklama üniteleri istediğiniz odaya taşıma açısından pratiktir. Ayrıca merdiven altı, kullanılmayan köşeler gibi boş alanları da değerlendirebilirsiniz.

 MUTFAK DOLAPLARINIZI ODANIN BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE PLANLAYIN 

Saklama çözümlerine en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biri de mutfaklardır. Genelde modüler olarak tasarlanan günümüz mutfaklarında tüm detayları düşünerek hareket etmelisiniz. Eğer yeni bir mutfak yaptırmayı planlıyorsanız çekmece içlerine gizli kayar bölmeler yaptırın. Dar mutfaklar için, dolapların tek bir duvarda olması, ince uzun olanlar için karşılıklı duvarlara monte raf sistemlerinin uygulanması, L şeklindeki mutfaklar için bitişik duvarlarda rafların sıkça kullanılması, U mutfaklar için üç duvardan da yararlanılarak açık saklama köşelerinin oluşturulması gerekir.

YATAK ODASINDAKİ SIĞINAKLAR

* Eğer yatağınız bazalı ise kullanmadığınız yastık, yorgan, nevresim takımı gibi eşyalarınızı buralara yerleştirebilirsiniz. 

* Diğer bir seçenek de eğer yatağınızın altında boşluk varsa değerlendirmek. Tekerlekli kutular veya sepetler ya da şeffaf kutuların içerisine eşyalarınızı yerleştirerek yatağınızın altında saklayabilirsiniz. 

* Nişlere yerleştirilen ya da yatak başlarına monte edilmiş raflar, komodin olabilecek kutu, sandık gibi aksesuarlar da saklama için ideal çözümlerdir.

KULLANMADIĞINIZ EŞYALARI VEREBİLECEĞİNİZ ADRESLER

- TOCEV (Türkiye Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı www.tocev.org.tr

- AIP (Acil İhtiyaç Projesi Vakfı) www.aipvakfi.org ? ÇEK (Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu) www.shcek.gov.tr

KADEV (Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı) www.kedv.org.tr

- www.velimolurmusun.org sitesinden bir çocuğun velisi olabilir ve Express Kargo da sponsor olduğu için ücretsiz gönderim yapabilirsiniz.

-  Umut Çocukları Derneği www.umutcocuklari.org.tr ev eşyalarını kabul ediyor.

- Toplum Gönülleri Vakfı’nın mağazasına satılmak üzere eşya hediye edebilirsiniz. www.tog.org.tr

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.