Evde sinema keyfi rehberi

Covid-19 salgını nedeniyle ülke değil, neredeyse dünya genelinde sinema salonları kapatılınca, birçoğumuz çareyi evde sinema keyfi yapabilmek için araştırmalara başladık. Neyse ki on yıllar önce olduğu gibi film izlemenin tek adresi sinema salonları değil. Evde sinema odası için bir alan yaratabilir, kendi sinema sisteminizi basit yöntemlerle kurabilirsiniz.

02 Nisan 2020, Perşembe 09:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Görüntü Kalitesi

Görüntü Kalitesi

Önerilenler: İnternette biraz vakit geçirin ve televizyonunuzun film izlemek için ideal görüntü kalitesini bulun. Televizyonunuzun modelini ve markasını yazarak yapacağınız küçük bir Google taraması işinizi görecektir. Tüm dünyanın karantinada olduğu hesaba katılırsa bunun için oldukça zamanımız var. Bu arada, tonlarca para verdiğiniz televizyonunuzdan doğru şekilde keyif almak için yapacağınız küçük bir ayarlama, yaşam kalitenizi büyük oranda artıracaktır. En kötü ihtimalle sinema modu pek çok durum için ideal mod olacaktır. 


Önerilmeyenler: Pek çok televizyonda oyun ya da daha canlı renkler için mod seçenekleri mevcut. O seçenekleri kullanmayın. Oyun modu genellikle saniyedeki kare sayısı düşüşünü engellemek için, canlı renkler modu ise büyük elektronik mağazalarında ekrandaki görüntülerin alıcıya daha çekici görünmesi için kullanılıyor. Bu seçenekler, izleyeceğiniz film için tercih edilen renklerin aslında görünmemesine neden olurken, hatta bazı sahnelerin kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Seçtiğiniz filmin çekilen en orijinal halini görmek istiyorsanız, bu iki moddan kaçının. 

Işıklandırma

Işıklandırma

Önerilenler: Işıkları olabildiğince loş tutun, tamamen kapatmayın. Bir ayaklı lambanın düşük ayarı ya da onun muadili bir ışık en iyi seçenek olabilir. Ya da başka bir odadan, sizin görüş alanınıza yansıyan bir ışık da gayet hoş olabilir. Pek çok sinema salonu bile film gösterimi sırasında salonu tamamen karartmıyor. Bu şekilde hem izleyicinin uyuyakalması engelleniyor hem de acil durumlarda hızlıca ayaklanmak için güven veriyor. 


Önerilmeyenler: Işıkları tamamen kapatma ya da tamamen açma seçeneğinizin varsa, açık bırakmak çok daha iyi bir hamle olur. Özellikle geceleri, ışıkları kapatmak uyuşukluğa neden oluyor. Zaten tamamen karanlık bir odada, parlak televizyon ışığına bakmanın ne kadar göz yorucu olacağı, baş ağrısı yaratacağından bahsetmeye gerek bile yok. 

Ses

Ses

Önerilenler: Eğer televizyonunuzla birlikte kullanabileceğiniz herhangi bir harici hoporlörünz varsa kullanın. Maalesef televizyonların kendi ses sistemleri yetersiz kalıyor, bu nedenle basit bir harici hoporlör bile, ne izliyosanız izleyin bir anda ses kalitesini fark edilir şekilde artırıyor. Eğer böyle bir imkanınız yoksa, diğer seslerin gürültü oluşturmayacağı en doğrı zamanı seçmeye çalışın. Mesela evde çoğu sesin sustuğu gece vakitlerini seçebilirsiniz. 

Önerilmeyenler: Bu öneri ses sistemi meraklılarına biraz şaşırtıcı gelebilir ama ses cihazlarına çok yüklenmemek lazım. Filmin sesi ve özellikle diyaloglar duyulduğu sürece mesele yok. Film izlemek için çevrenizin en sessiz olduğu anı seçebilirsiniz. 


 Atıştırmalıklar

Atıştırmalıklar

Önerilenler: Sinema salonundaki favori atıştırmalığınız neydi? Muhtemelen süper marketlerde halen satılan bir şeydir, üstelik sinema salonundan daha uygun fiyata. Evinizin konforunda bulamayacağınız tek şey -ki bu hayrınıza olur- sinema salonlarının, patlamış mısırlara eklediği ekstra tatlandırıcılar ve aromalar olabilir. İnternette sinema salonlarındaki klasiklerin aksine, karamelliden baharatlıya, çok sayıda farklı mısır tarifi var. 

Önerilmeyenler: Sinema salonları atıştırmalık menüsü konusunda evlerimizden daha zengin olabilir, ancak konu film izlemekse atıştırmalığı en basitinde tutmaya yarar var. Örneğin çatal bıçak kullanmak, film izleme aktivitesi için çok dikkat dağıtıcı olabilir, sizi filmden uzaklaştırabilir. Bu nedenle büyük öğünlerinizi filmi başlatmadan önce izleyin, filminizin karşısına en taşınabilir atıştırmalıklarla çıkın. 

 Sinema salonu kuralları

Sinema salonu kuralları

Önerilenler: Evde film izlemek demek, sinema salonu kurallarına uymamak demek. Bazıları gerçekten evde de uygulanmalı. Telefonumu sinema salonunda kapalı tutmamın tek nedeninin filme 20 TL vermek olduğu söylenebilir. Ama bu kuralı neden evde düzenlediğim sinema salonunda da uygulamayayım. Hep beraber film izlerken odadaki diğer kişinin filmi sizden önce görme ihtimali de düşük. O yüzden filmle ilgili soruları ve sosyal medyayı, film sonrasına bırakın. 

Önerilmeyenler: En büyük önerilmeyen en sona, kalabalıkla film izlerken film kurallarını denetleyen kişi olmayın. Herkes filmin tadını çıkarmak istiyor, kimse dikkat dağınıklığı nedeni olmak istemiyor. İnsanların hayatlarını yaşamaları ve ardından filme geri dönmelerine izin vermek hiç de zor değil. 


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bir sonraki Joker kim olmalı?