Evde son fırsat: Faizler yükseliyor

Bankalar ve inşaat firmalarının indirim kampanyasında sona yaklaşıldı. Bankalar da faizi yeniden yüzde 0.98'den yüzde 1'in üzerine çekmeye hazırlanıyor. Aman kaçırmayın...

26 Haziran 2018, Salı 18:35 Son Güncelleme:
A A
Evde son fırsat: Faizler yükseliyor

Hamide HANGÜL

Posta Gazetesi Ekonomi Servisi

Hükümet, konut satışlarında KDV'yi yüzde 18'den 8'e, alıcı ve satıcının ayrı ayrı ödediği tapu harcını da yüzde 2'den yüzde 1.5'e çekmişti. Bunun üzerine Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, TEB ve Şekerbank konutta faizi yüzde 1'lik psikolojik sınırın altına çekmişti. Ev hayali kuranlara bir destek de inşaatçılardan gelmişti.

FIRSATI KAÇIRMADILAR

Firmalar, stoklarındaki konutları 15 Mayıs'tan itibaren indirimli olarak satışa sunmuştu. Ancak bu indirimlerde sona yaklaşıldı. 45 inşaat firmasının 150’den fazla konut projesinde yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat 30 Haziran’da sona eriyor. Bankaların da yaklaşık 1.5 aydır sürdürdüğü yüzde 0.98 faizli konut kampanyasının da ay sonundan itibaren bitmesi bekleniyor.

ARTIRIMLAR BAŞLADI

Güncellenecek yeni oranlarla konut kredisi faizlerinin yeniden yüzde 1.20'nin üzerine çıkması öngörülüyor. Çünkü son dönemde değişen piyasa koşulları ve mevduat faizlerinin yüzde 18.5'e kadar tırmanması yüzde 0.98 faizi sürdürülebilir kılmıyor. Hatta bazı bankaların şimdiden konut kredisi faizlerini revize ettiği ve yüzde 1.27'ye taşımaya başladığı öğrenildi.

BİR AYDA 4.1 MİLYAR

Bankaların indirim kampanyasına vatandaşların da yoğun ilgiyle karşılık verdiği belirlendi. Merkez Bankası'nın 14 Haziran tarihli verilerine göre, ev kredisi faizinin yüzde 0.98'e düşürüldüğü 10 Mayıs'tan itibaren mevduat bankaları 4 milyar liralık kredi kullandırdı. Katılım bankalarının fonlaması ise 100 milyon liraya yaklaşarak 98.5 milyon liraya ulaştığı belirlendi.

İndirim seferberliği ile 781 bin liralık bir konutta 340 bin liralık bir maliyet avantajı sağlanmıştı. Konutta yüzde 8 KDV ve tapu harcı indirimi ise 31 Ekim'e kadar sürecek. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...