Evde tasarruf etmenin püf noktaları

İşte sizlere tasarruf etmek ve para biriktirmekle ilgili en iyi yöntemler

15 Kasım 2017, Çarşamba 21:00
A A
BUZDOLABINIZI A ENERJİ SINIFI ALIN

BUZDOLABINIZI A ENERJİ SINIFI ALIN

Bir evin en çok enerji tüketen ürünü hiç kuşkusuz yaz-kış fişten hiç çekilmeyen buzdolaplarıdır. Buzdolabını A enerji sınıflı almak kadar doğru kullanımını bilmek de önemli.

GIDALARI SICAK KOYMAYIN!

GIDALARI SICAK KOYMAYIN!

Buzdolabına gıdaları sıcak koymak buzdolabının daha fazla çalışmasına ve daha çok elektrik tüketilmesine neden olur. 

ÖRTÜ SERMEYİN

ÖRTÜ SERMEYİN

Özellikle ev kadınları arasında yaygın olan buzdolabına örtü serilmesi ise enerji tüketimini artıran bir başka davranış.  Buzdolabına renk katmak, temizliğini daha rahat yapmak için serilen örtüler hava akışını keseceği için enerji tüketimini de artırır.   

DERECELERİNİ İYİ AYARLAYIN

DERECELERİNİ İYİ AYARLAYIN

Yine buzdolabını ideal sıcaklık ayarlarında çalıştırmak da büyük önem taşır. Buzdolabı için ideal sıcaklık 4 derece, derin dondurucu için ise -18 derecedir. Daha düşük ya da yüksek sıcaklıkta kullanım, gereğinden fazla elektrik tüketilmesine ve gıdaların bozulmasına sebep olur. 

GEREĞİNDEN FAZLA DETERJAN KULLANMAYIN

GEREĞİNDEN FAZLA DETERJAN KULLANMAYIN

Çamaşır makinesini az yükle sık çalıştırmak enerji tüketimini artıracağı gibi gereğinden fazla deterjan kullanmak da makinenin durulamak için daha fazla çalışmasını gerektirdiğinden daha çok enerji tüketmesine neden olur. 

KISA PROGRAM KULLANIN

KISA PROGRAM KULLANIN

Çamaşır makinesini tasarruflu kullanmak için az kirli çamaşırlar için kısa program seçeneklerini kullanmak daha doğrudur. Yine çamaşırları gereğinden fazla sıcak suda yıkamak da hem çamaşırları yıpratacak hem de elektrik tüketimini artıracaktır.   

BULAŞIKLARI MAKİNEDE YIKAYIN

BULAŞIKLARI MAKİNEDE YIKAYIN

Yaygın bir yanlış inanç da bulaşık makinelerinin çok fazla su harcadığıdır. Oysa yapılan araştırmalar, bulaşığın elde yıkanması sırasında çok daha fazla su harcandığını gösteriyor. 12 kişilik bir yemek takımının elde yıkanması sırasında 126 litre su harcanırken, bulaşık makinesiyle yıkamada harcanan su miktarı ise sadece 12 litredir.

İHTİYACINIZ KADAR SU DOLDURUN

İHTİYACINIZ KADAR SU DOLDURUN

Kendileri küçük maharetleri büyük ürünlerin başında su ısıtıcıları geliyor. Su ısıtıcılarını kullanılacak su miktarı kadar doldurmak elektrik tüketimini azaltır. 

5 DAKİKA KALA FİŞİ ÇEKİN

5 DAKİKA KALA FİŞİ ÇEKİN

Ütünün fişinin ütüleme işleminin bitmesine 5 dakika kala fişten çekilmesi de elektrik tasarrufu sağlar.

Sıradaki haber yükleniyor...