Evde uzaktan eğitim sürecini yönetmenin en iyi 9 yolu

Evde uzaktan eğitim sürecini yönetmenin en iyi 9 yolu

Corona virüs nedeniyle 'uzaktan eğitim' süreci başlıyor. Okul çağında çocuğu olan her ebeveynin bu süreçte dikkat etmesi gereken bazı kurallar var. Eğitimciler sosyal izolasyon döneminde çocukların belirli bir rutininin olması gerektiğini belirterek özellikle de ebeveynlerin bu süreçte öğretmen rolüne girmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

20 Mart 2020, Cuma 14:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tüm dünyayı eve kapatan corona virüs nedeniyle eğitim dünyası da dijital sisteme geçti. Eğitimin uzaktan yapılacak olması nedeniyle eğitimciler ailelere uyarılarda bulunuyor. Ebeveynlerin çok da alışık olmadığı bu durumu sağlıklı yönetebilmeleri için bilinmesi gerekenleri Bahçeşehir Koleji eğitim uzmanları anlattı.

1- Öğrenme her ortamda devam edebilen bir faaliyet

Öncelikle, öğrenmenin her ortamda devam eden bir faaliyet olduğunun farkında olun. Öğrenme, çocuk için her an devam eder ve çocuklar için tüm dünya bir öğrenme alanıdır. Okul ortamında belirlenmiş bir müfredatla kontrollü bir öğrenme ortamı sağlanır. Evde ve doğada zaman geçirebileceğimiz bu dönemde de çocuklarımız için öğrenilebilecek pek çok bilgi ve edinilebilecek pek çok beceri var. Uzaktan eğitim ve dijital içeriklerimizle çocuklarımızın formal eğitimi devam ederken, ayrıca informal olarak öğrenebileceklerinin de farkında olmak gerek. Dayanışma, sorumluluk, zorlukların üstesinden gelme, farkındalık her zaman gerekli beceriler. Bu dönemi bir kayıp olarak değil, farklı becerilerin edinildiği bir dönem olarak görün.

2- Ebeveynler öğretmen rolüne girmemeli

Kendinizi çocuğunuzun öğretmeni rolüne sokmayın. Bu durum rol karmaşası yaratır. Sizin rolünüz rehberlik eden ve gerekli öğrenme ortamını sunan olmak. Öğretmenlik zor ve aşkla yapılması gereken bir meslek. Bu dönemde çocuğunuzun öğretmenliğini yapmanıza değil, süreci yönetmenize ihtiyacı var. Ailesi olarak gerektiği zaman destek olabileceğinizi bilmeye ve güvene ihtiyacı var. Özel bir durumu yoksa çocuğunuzun yanına oturarak ders çalışmayın; destek olmak yerine müdahale ederseniz, öğrenme sürecine zarar verirsiniz. Öğrenme sevgisini destekleyin ve merak ettiği konularda araştırma yapmasını teşvik edin. Öğrendiklerini sizinle paylaşsın. Sorduğu soruları bazen cevaplayın, bazen de cevaplarını bulması için yol gösterici olun.

3- Her günü planlayın, günlük rutinler oluşturun

Her güne dair planınız ve rutinleriniz olsun. Bu, eğitimcilerin her zaman vurguladığı bir konu ancak bu dönemde bunu özellikle yapmamız gerek. Bir salgın tehdidiyle karşı karşıyayız ve yaşamlarımız kontrolümüz dışında değişiyor. Kontrol edemeyeceğimiz unsurları kontrol etmeye çalışmak kaygıyı artıran en önemli unsurlardan biri. Bu nedenle bu dönemde kendiniz ve çocuğunuz için kontrol edebileceğiniz unsurlara odaklanmak yararlı olacaktır. Günlük yaşamınızda değişiklikler olabilir ancak her gününüz için bir planınız olsun. Rutinler oluşturun.

4- Aşırı yapılandırılmış planlardan kaçının  

Bu planı birlikte yapın. Eğer çalışan ebeveynlerseniz planı akşam oluşturabilir ve gün içerisinde yeterince iyi uygulandıysa akşam çocuğunuzla keyifli vakit geçirmek için bir etkinlik planlayabilirsiniz. İlkokul çağı çocukları gelişimsel olarak henüz planlarını kontrol etmede yeterli beceriye sahip değildir. Bu nedenle planı uygulamasını engelleyecek unsurları azaltmak ya da sınırlamak gerekir. Aşırı yapılandırılmış bir plan oluşturmaktan kaçının ve çocuğunuzun özelliklerini dikkate alarak bu planı oluşturun. Unutmayın; en iyi plan, uygulanabilir olandır. Planda öğrenme saatlerine yer ayırdığınız gibi diğer sorumluluklara ve eğlenceye de yer ayırın. Evde öğrenmenin okulda öğrenmeden farklı bir yapıda olduğunu kabul edin. Birebir okul saati kadar günlük ders saati içeren planlar oluşturmaktan kaçının.

5- Endişelenmeyin, ilgi alanları yaratın

Çocuğunuzun canının sıkılmasından korkmayın. Hatta canının sıkılmasına izin verin. Kişi canı sıkıldığında gerçek ilgi alanlarına yönelip kimse yönlendirmese de bir şeyler yapmaya başlar. Evde çocuklar nasıl zaman geçirecek; ne yapacağız diye endişelenmekten vazgeçin. Bu dönem onun kendi ilgi alanlarını fark etmek ve gözlemlemek adına bir fırsat bile olabilir.

6- Çatışmaları yönetin

Yaşanabilecek çatışmaları siz yönetmelisiniz. Bu dönemde sınırlı bir ortamda yoğun vakit geçirmek ebeveynler ve çocuklar arasında çatışmalara neden olabilir. Öncelikle bu çatışmaları yönetecek ve çözebilecek kişinin siz olduğunuzu unutmayın. Çocuğunuz henüz sizin bilgi ve deneyimlerinize sahip değil. Ancak çok dürüst ve sizde gözlemlediği bir durumu net bir şekilde ifade edebilir. Ebeveyn olarak durumlara tepki değil; cevap verin. Yani söyleyeceğiniz söz, ağzınızdan öfkeyle çıkmasın. Neyi hangi duyguyla söylediğinizin ya da yaptığınızın farkında olun. Sadece bir an durun. Es verdiğiniz birkaç saniye çocuğunuzla olan ilişkinizi değiştirebilir.

7- Teknoloji kullanımını sınırlandırın

Teknoloji kullanımı amaca uygun ve sınırlı olsun. Uzaktan eğitim sürecinde çocuklarımız teknolojiyle zaten iç içe olacak. Öğrenme süreçleri haricinde teknoloji kullanımlarıyla ilgili kurallarınız olsun ve bu konularda tutarlı olun. Teknolojinin kullanım amacı, içeriği ve süresi önemli. Eğer sınır çizmezseniz çocuklar kendilerini kontrol etmekte zorlanabilirler. Çocukların her dediklerini yapan ebeveynlere değil, onları koruyacak, sınırları yapıcı bir dille çizen ebeveynlere ihtiyacı var.

8- Aşırı kontrolcü olmayın

Aşırı kontrol etmeye çalışmayın. Çocuğunuzu kontrol edilmesi gereken biri olarak görmekten vazgeçip hayata dair rehberlik etmeniz gereken bir birey olarak görün. Kontrol etme duygusuyla sürekli eksik ve hatalara odaklanıp çocuğunuzu sık sık eleştirip düzeltirsiniz. Sürekli eleştiren bir ebeveyn de bir süre sonra çocuk tarafından duyulmamaya başlar ya da çatışmalar yaşanır. Her durumda çocuğun özgüvenini zedeler. Unutmayın konuşmalarınız onun hayatı boyunca kafasında duyacağı iç konuşmalarına dönüşecek. Hata yapmaktan endişelenen, her şeyi mükemmel yapmaya çalışan ebeveynler olmaya çalışmak sizi gergin ve kontrolcü yapar. İlişkinizin eğlencesini kaçırmayın. Hataların öğrenme sürecinin bir parçası olduğunu hatırlayın. Ebeveyn olarak kendi hatalarınıza ve çocuğunuzun hatalarına karşı hoşgörünüz olsun.

9- Ders dışında da vakit geçirin

Son olarak çocuğunuzla dersler dışında da zaman geçirmeye dikkat edin. Fırsat buldukça açık havaya çıkın; hareket etmesine izin verin. Kitap okuyun. Gereksiz haber kirliliğinden çocuğunuzu ve kendinizi koruyun. Sağlıklı ve umutlu kalın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uzmanlardan ebeveynlere tavsiyeler: Evde çocuklar varken nasıl verimli çalışılır?