Evde yapılan bu hatalar kanser yapıyor

Sağlık açısından zararlı olan trans yağ, şehirlerde hazır yiyeceklerin artmasıyla beraber hayatımızın içine kadar girdi. Her ne kadar paketli gıdalardan uzak durmaya çalışsak da evde yaptığımız bazı hatalar sağlıklı diye tükettiğimiz besinleri sağlıksız hale getiriyor.

01 Mayıs 2021, Cumartesi 10:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yüksek sıcaklığa m-aruz kaldıklarında Tüm yağlar koroner kalp rahatsızlıklarından obeziteye varan sonuçları olan trans yağlara dönüşebiliyor. Evde yaptığımız hangi yanlış sağlıklı yağları trans yağa çeviriyor?

 Dr. Öğretim Üyesi Sibel Bölek trans yağlar ile ilgili bilinmeyenleri anlatıyor.İyi huylu kolesterolü düşürüp, kötü huylu kolesterolü yükselten ve böylelikle kalp hastalıklarına neden olan trans yağların aynı zamanda farklı ci-ddi sorunlara da yol açabiliyor.

ANNE SÜTÜNÜN KALİTESİNİ TRANS YAĞLAR ETKİLİYOR

ANNE SÜTÜNÜN KALİTESİNİ TRANS YAĞLAR ETKİLİYOR

Hiçte masum olmayan bu Trans yağların k-ansere neden olduğunun, gebeliği kısalttığının, anne sütü kalitesini değiştirdiğinin, bağışıklık sistemini etkilediğinin, alzaymır olma riskini arttırdığının bilimsel çalışmalarla ortaya konulduğunu dile getiren Bölek, ayrıyeten trans yağları bel ve göbek çevresinde yağlanmaya da neden olduğunu söyledi.

KENDİ YAPTIĞIMIZ HATALAR

KENDİ YAPTIĞIMIZ HATALAR

Bölek, “Trans yağlardan uzak durmaya çalışan tüketiciler genellikle trans yağlarca zengin; çikolata, kraker, cips, patlamış mısır, şekerleme, kuru pasta, salata sosu gibi paketli gıdalardan uzak durmayı tercih ediyorlar.” diyerek, şunları kaydetti:

Fakat trans yağların en önemli oluşum yollarından biri olan yağları yüksek sıcaklığa maruz bırakmama konusunda gerekli hassasiyet gösterilmemekte.

Özellikle soğanı öl/dürmek için yapılan uzun süreli kavurma işleminde yüksek sıcaklığa maruz kalan yağda önemli ölçüde trans yağ oluşuyor ve paketli gıdalardan uzak duran tüketiciler kendi evlerindeki yemeklerinde trans yağ oluşumuna sebep oluyor.

Bu durumu önlemek için soğanı uzun süre yağda kavurmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalı ve yemekler tencerede çiğden pişirme olarak bilinen doğrudan pişirme işlemiyle hazırlanmalıdır. 

Soğanı yumuşatmak için ise tencereye bir miktar su konularak h-aşlama işlemi yapılabilir.”

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ramazan'da ağız kokusunu engellemenin yolları